x-kom hosting

Gpu jako cpu - Czy to możliwe?

Tacx
utworzono
utworzono

Witam, zajmuję się grafiką i gdy przyszedł czas wyrenderowania prostej 7200-klatkowej scenki w pewnym programie to pojawił się problem - czas. Program w obecnej wersji nie obsługuje liczenia za pomocą gpu a za pomocą cpu 1 klatka w najprostszej scenie liczy się 20 minut, 7200 klatek - ponad 100 dni!!! Postanowiłem zredukować tę liczbę do 700 kluczowych klatek a na ich podstawie wygenerować resztę w innym sofcie, 10-dniowy rendering jeszcze zniosę :v

 

I tu pojawia się moje (pierwsze) pytanie: Co jeśli kiedyś potrzeba będzie wyższej rozdzielczości?

Full HD - 20 minut, to samo w 4k zajmuje już godzinę i 40 minut (!) Tak, istnieje jedna jedyna oficjalna render farma pod ten soft ale jest trochę kosztowna bo nawet gdybym już zdecydował się renderować te 7200 klatek na moim kompie to za cały prąd zapłaciłbym 5-10x mniej niż za render 700 klatek na farmie...

 

Czy istnieje program który niejako przekieruje wykonywane obliczenia na kartę graficzną? A może coś co pozwoli zobaczyć kartę graficzną jako kolejny procesor? Wiem że procesory graficzne nie pozwalają na wykonywanie wszystkich możliwych obliczeń tak jak cpu ale jest to o tyle prostsze że używam głównie ray-trace 3d, antyaliasingu, świateł, cieni itd. itp. z czym 10 GHz jak widać sobie kompletnie nie radzi a karta graficzna załatwiłaby sprawę w parę minut... Widziałem już dużo programów pozwalających na naprawdę różne rzeczy więc najbardziej będę zdziwiony jeśli się okaże że taki program po prostu nie istnieje :D Z góry dziękuje za pomoc.

  • 4 miesiące później...

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Niestety, nie słyszałem nigdy o programie tego typu, który można by było "zaprząc" do pracy w dokładnie taki sposób, w jaki byśmy chcieli. Kojarzę jedynie oprogramowanie takie jak np. SETI@home, które potrafi korzystać z wolnej mocy obliczeniowej zarówno CPU jak i GPU, ale to oprogramowanie od A do Z stworzone w jakimś konkretnym celu (SETI@home ma za zadanie szukać w szumie radiowym sygnałów od pozaziemskich cywilizacji).

 

A jakim dysponujesz procesorem?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.