x-kom hosting

Nietypowy zasilacz Fujitsu

jokerjoker11
utworzono
utworzono

osiadam komputer SIMENS CELSIUS W530. Chcę włożyć do niego wydajniejszą kartę graficzną która wymaga zasilania za pomocą 6-cio pinowego PCI-E. Obecny zasilacz nie posiada takiej wtyczki, ma moc 300W a nowa karta potrzebuje jeszcze +100W mocy więc muszę zmienić zasilacz. Problem polega na tym, że obecny firmowy zasilacz ma nietypowe wyjście (16pin wtyczka zasilająca + druga z trzema przewodami)

[attachment=45766:01.jpg]
Model zasilacza to FUJITSU DPS-300AB-56 A posiadający na wyjściu tylko 2x +12V oraz nietypowe 1x11V
[attachment=45767:02.jpg]
Zasilanie SATA (dodatkowe +3,3 i +5V oraz +12V) podawane jest bezpośrednio z płyty głównej poprzez 8-śmio pinowe złącze (widoczne w prawym dolnym rogu pierwszego zdjęcia).
Płyta główna to FUJITSU D3227-A1 która wg schematu powinna mieć standardową szynę 24pin.
[attachment=45768:03.jpg]
Niestety w moim modelu nie została wlutowana i nie wiem czy brak tylko gniazda czy również ścieżek/układów więc opcji tej nie biorę pod uwagę.
[attachment=45769:04.jpg]
Producent przewidział w tym modelu montaż zasilaczy (500W) wyposażonych w złącze 6pin. Czyli nic prostszego, dzwonię do producenta i dowiaduję się, że samego zasilacza nie mogę kupić, tylko usługę montażu wykonaną przez ich pracownika za bagatela... uwaga, ponad 1 000 PLN (za zasilacz 500W (sic!))

Poszukiwania kompatybilnego zasilacza nie przyniosły rezultatu choć byłoby to nie ukrywam najlepsze rozwiązanie.
Myślałem nad przerobieniem zwykłego zasilacza ale nie znam dokładnego rozkładu napięć na pinach. Nawet jeśli je zmierzę, nie wiem czy płyta w jakiś dodatkowy sposób nie steruje zasilaczem za pomocą dodatkowej wtyczki (ta z trzema przewodami). Taki sposób wydaje się być "ryzykowny".

Rozwiązaniem wydaje się być podanie napięcia z osobnego zasilacza (np. od laptopa) do karty graficznej i każdorazowe włączenie go zaraz po włączeniu komputera (a może przed?). Myślałem aby dać masę od "głównego" zasilacza - czy ma to sens? Mogę zrobić dodatkowy włącznik zasilania grafiki obok głównego włącznika i po prostu odpalać 2 przełączniki. Czy może jest opcja podpięcia się 230V w zasilacz aby podawał to napięcie od razu po włączeniu się "głównego" zasilacza?

Z góry dziękuję za uwagi i sugestie :)

Youki
komentarz
komentarz

A nie prościej sprzedać tą kartę i kupić GTX'a 750 Ti, który pobiera niewiele energii i nie wymaga dodatkowego zasilania ?

  • Dobra wypowiedź 1
jokerjoker11
komentarz
komentarz

Może i prościej ale jest to komputer firmowy i nie ma takiej opcji.

Muszę podłączyć kartę Nvidia Quadro FX 4800

[attachment=45774:FX 4800.jpg]

Youki
komentarz
komentarz

Ten zasilacz nie ma wolnych molexów ? 

jokerjoker11
komentarz
komentarz

NIestety ten zasilacz posiada jedynie:

(16pin wtyczka zasilająca + druga z trzema przewodami)

(...)

Zasilanie SATA (dodatkowe +3,3 i +5V oraz +12V) podawane jest bezpośrednio z płyty głównej poprzez 8-śmio pinowe złącze (widoczne w prawym dolnym rogu pierwszego zdjęcia)

 

Obie wtyczki wychodzące z zasilacza wyszczególniono na pierwszym zdjęciu. Co prawda są wolne SATA ale nici z adaptera ponieważ:

Obecny zasilacz (...)ma moc 300W a nowa karta potrzebuje jeszcze +100W mocy więc muszę zmienić zasilacz.

 

r102
komentarz
komentarz (edytowane)

Może i prościej ale jest to komputer firmowy i nie ma takiej opcji.

 

 

I w "firmie" chcesz robić takie dziadostwo - jakieś dodatkowe kable, wyłączniki, zasilacz do komputera ? 

 

BHP, SEP,  PPoż itd  :evil:

 

Jak "firma" ma ochotę na dodatkową kartę - to albo kupić nowy komputer albo odżałować tego tysiaka

na fujitsową modernizację, albo szukać do skutku na Alegro, Ebayu, Alibabie ?

jokerjoker11
komentarz
komentarz

Zasilacz, kable i wyłącznik - to elementy atestowane, posiadające deklarację zgodności itp. więc nie uważam tego za "dziadostwo" niezgodnego z przepisami. Całość to "tylko" zasilenie karty graficznej z innego źródła a nie podłączenie klimatyzatora na kablu od klawiatury ;]

 

To ja mam ochotę na mocniejszą kartę w nowym komputerze. Firma przeznaczyłaby tego tysiaka na zasilacz prędzej niż kupiłaby używany zasilacz od prywatnej osoby (brak faktury) ale niechęć zakupu to mój wybór jako konsumenta. Jak można żądać 1/3 ceny komputera za sam zasilacz?!

 

Założyłem temat aby dowiedzieć się czy ktoś zasilał grafikę z zewnętrznego źródła lub poznać przeciwskazania do tej metody. Ewentualnie - gdzie kupić potrzebny zasilacz.

 

 

  • 2 lata później...
jokerjoker11
komentarz
komentarz

Okazało się, że dodatkowa wtyczka z 3 przewodami nie jest niezbędna - bez niej komputer pracuje prawidłowo.
+11V z zasilacza Fujitsu to standby (zamiast +5V w standardowym zasilaczu).
Na płycie głównej są wyjścia pod wtyczkę 24 pin i są na niej wszystkie wartości napięć. Czytałem że ktoś wlutował gniazdo ale ze względy na zbyt wysoką temperaturę lutowania, na jednym pinie nie było już napięcia. Jeśli zrobi się to prawidłowo - prawdopodobnie standardowy zasilacz będzie działać.
Ja znalazłem przejściówkę Fujitsu 24pin na 16pin na portalu aukcyjnym:

 

Spoiler

1370477966_Przejsciowka24pinna16pin.thumb.jpg.6de923e8b8943f448d894a0421baac61.jpg

 

W sumie za stosunkowo rozsądne pieniądze choć to tylko wtyczka, gniazda, przewody i regulator napięcia z +5V na +11V. Po podłączeniu jej pod standardowy zasilacz - wszystko działa jak należy.

Inną sprawą jest to, że grafika którą chciałem podpiąć odsługuje tylko DirectX 10. Ja potrzebuję wyższej wersji więc... wróciłem do starej karty. Proponuję sprawdzić to przed zakupem.

  • 4 miesiące później...
Redwater
komentarz
komentarz

Rozwiązanie problemu: trzeba stb +5V przerobic na +11V, a potem kupic wtyczki 16 i 12 pin i poskladac wg scchematu:

 

FUJITSU.png

r102
komentarz
komentarz

1237714038759001044033.png

  • Haha 1
Redwater
komentarz
komentarz (edytowane)

Może się komuś przyda, szukałem rozwiązania i nigdzie nie było rozpisanych pinów. Teraz są. Chyba taniej dopasować zasilacz atx, niż szukać bardzo drogiego oryginału.

  • 4 miesiące później...
BeNiX
komentarz
komentarz

Witam. Odkopuje temat i będę bardzo wdzięczny z odpowiedź. Ma ktoś może z użytkowników do sprzedania przejściówkę dedykowaną do Fujitsu? Znalazłem też inną, jednak z dedykacją do Della. I teraz pytanie. Czy będzie kompatybilna z płytami głównymi od Fujitsu? 

Link:

https://www.ebay.com/itm/AYA-24-pin-ATX-to-Dell-24-16-pin-Adapter-AYA-24M2416F-ATX-/162274232432

  • 2 miesiące później...
zeznia
komentarz
komentarz

Ten adapter rozwiązuje temacik zasilania w płytach Fujitsu 16pin.
Zmieniłem zasilacz na standardowy ATX. W moim Fujitsu Esprimo p920 mam teraz kartę GeForce RTX2070. Wiec da się :D

Dostępna na Allegro lub priv.

fujitsu16pin.jpg

  • 9 miesięcy później...
kolaska
komentarz
komentarz

Cześć,

 

Odgrzeję kotleta - czy użytkownik Zeznia ma nadal w ofercie przejściówkę do esprimo ?

 

Pozdrawiam,

Paweł Kolaska

zeznia
komentarz
komentarz

Są w ciągłej sprzedaży na All...pl. We wtorek będą ponownie dostępne, bo cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem i wszystkie się sprzedały. 

kolaska
komentarz
komentarz

Dzięki za informację. Sprawdzę we wtorek na znanym portalu :)

 

Pozdrawiam,

Kolaska

kolaska
komentarz
komentarz

Dzięki. Kupione.

 

Pozdrawiam,

Paweł Kolaska

  • 1 miesiąc później...
Simon420
komentarz
komentarz

@zeznia Czy masz może jeszcze takie przejściówki na stanie? Pozdrawiam, Szymon.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.