x-kom hosting

Windows XP + ASUS Eee PC 1201T problem z instalacją systemu

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: xgrzech ,
xgrzech
utworzono
utworzono

Witam!

Kupiłem notebooka ASUS Eee PC 1201T z zainstalowanym systemem Windows 7 Starter. Komputer nie jest jakimś specjalnym demonem szybkości, ale ma służyć tylko do przeglądania internetu, oglądania filmów etc. Na zainstalowanym Windows 7 widocznie go muli, czasem nad niektórymi procesami dłużej myśli, etc. Sprawdziłem na stronie producenta czy są dostępne sterowniki pod Windows XP - owszem, są. Pomyślałem, że zainstaluję Windows XP i sprzęt od razu dostanie wiatru w żaglach. Zrobiłem bootowalnego pendrivea programem Rufus, zmieniłem w BIOSIE co trzeba i odpaliłem instalację systemu. Wszystko było ok do momentu pierwszego ekranu, gdzie żeby zacząć instalację systemu należy wcisnąć ENTER - wyskakuje komunikat:

"Instalator nie może znaleźć umowy licencyjnej użytkownika oprogramowania (EULA). Instalacja nie będzie kontynuowana."

Przegrzebałem trochę internet i pewnie gdyby była to instalacja z płyty to wszystko przebiegłoby bez większych komplikacji, ale jest to instalacja z pendrivea. W związku z tym, że jak napisane jest na stronie pomocy:

"Ten problem może wystąpić, jeśli używasz dużych dysków twardych, która była sformatowana przy użyciu systemu operacyjnego innego niż Windows XP."

Czy zna ktoś jakichś prostu program, który odpalę z bootowalnego pendrivea i wyzeruje nim dysk w tym notebooku, żeby na spokojnie zainstalować Windows XP? Myślę, że to jedyne sensowne rozwiązanie w tej sytuacji bo nie chcę mieć Windows 7.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia
:)

Paw565
komentarz
komentarz

W instalatorze masz menedżer partycji i tam se sformatujesz.

xgrzech
komentarz
komentarz

Nie mam dostępu do menadżera partycji, ponieważ kiedy odpalam instalację systemu z poziomi BIOS po pierwszej planszy pojawia się wspomniany przeze mnie w pierwszym poście komunikat o umowie EULA  :(

Eikichi
komentarz
komentarz

Proponuje ubuntu tam będziesz mógł sformatować dysk. Pamiętaj że lepiej nie formatować partycji tylko ją usunąć i utworzyć od nowa i dopiero format.

Paw565
komentarz
komentarz

Nie mam dostępu do menadżera partycji, ponieważ kiedy odpalam instalację systemu z poziomi BIOS po pierwszej planszy pojawia się wspomniany przeze mnie w pierwszym poście komunikat o umowie EULA :(

Akceptujesz i dalej to będzie -_-
xgrzech
komentarz
komentarz

Nie mam jak zaakceptować, gdyż wyraźnie opisałem występujący problem - dla uniknięcia nieporozumień zamieszczam zdjęcia tego komunikatu.

Dlatego chcę zrobić bootowalnego pendrivea z jakimś programem do zerowania dysku (np MHDD?) i wyzerować dysk i zainstalować Windows XP.

Eikichi
komentarz
komentarz

Błąd raczej wskazuje na problem z nośnikiem/obrazem, spróbuj jakiś inny.

r102
komentarz
komentarz

Ogólnie instalacja XP z pendriva to krew, pot i łzy.

 

O - zaraz dostanę bana  :D  :D  :D  :D  :D

  • Rekomendowana odpowiedź
xgrzech
komentarz
komentarz (edytowane)

Sam zadałem sobie pytanie i w sumie sam sobie na nie odpowiedziałem...

Problem nie tkwił w nośniku/obrazie (absurd!), sprzęcie tylko w myśli technicznej! Faktycznie okazało się, że powodem występowania wspomnianego komunikatu jest sytuacja związana z tym, że wcześniej dysk został sformatowany podczas instalacji Windowsa 7 a nie Windowsa XP. Panaceum na tę sytuację okazało się banalnie proste rozwiązanie, które znalazłem na stronie: http://www.hotfix.pl/uruchamianie-hirens-boot-cd-z-pendrive-pamieci-flash-a392.htm w komentarzu użytkownika ROMEK w komentarzach (ostatni wpis).

Rzecz jasna w BIOSie wcześniej ustawiłem botowanie z pendrivea :P  ściągnąłem obraz HB; za pomocą programu Rufus stworzyłem bootowalnego pendrivea z obrazem HB; za pomocą tak przygotowanego pendrivea odpaliłem program MMHD... Tutaj pojawił się kolejny problem - MHDD nie widział dysku (ale na to parę minut później też znalazłem odpowiedź - trzeba było w BIOSIE zmienić ustawienia kontrolera dysku IDE - AHCI na nieaktywne, czy jakoś tak - już nie mogę znaleźć tamtej strony, na której znalazłem tę wskazówkę, ponoć w laptopach tak się dzieje :P  ); następnie wyzerowałem dysk programem MHDD; stworzyłem za pomocą programu Rufus bootowalną instalkę Windowsa XP i rozpocząłem instalację systemu, która przebiegła już bezproblemowo.

Napisałem, bo może komuś się to przydadzą wskazówki w starciu z podobnym problemem, temat do zamknięcia.
Dziękuję za uwagę  :D

Edytowane przez xgrzech

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.