x-kom hosting

Problem z użtykowaniem w środowisku Linux Ubuntu, komendy.

Janoz
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam serdecznie. Zaznajamiam się stopniowo z systemem operacyjnym Linux Ubuntu. Znalazłem parę ciekawych zadań, z którymi mam problem, a samo doczytanie info. nie pozwala mi na ich poprawne rozwiązanie. Jestem zwolennikiem uczenia się komend na pamięć, bo im częściej ich używam, tym lepiej to rozumiem i się uczę.

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc, plik w PDF oraz w spoilerze treść.

 

[spoiler]Na podstawie zrzutu ekranu po wykonaniu polecenia ls -l wykonaj następujące
zadania.
1. Napisz polecenie, które zmieni grupę dla pliku klasa.txt na klasa2D
.................................................................................................................................
2. W systemie istnieją oprócz root'a dwa konta uczen i ala. Co może zrobić z
plikiem klasa.txt użytkownik ala?
.................................................................................................................................
3. W katalogu technik root utworzył plik dane.txt . Polecenie umask zwraca
wartość 022. Czy użytkownik ala może odczytać ten plik?
.................................................................................................................................
4. Napisz polecenie, które zmieni uprawnienia katalogu admin w taki sposób,
aby użytkownicy ala i uczen nie mogli usuwać zawartości katalogu, ale mogli w
nim zapisywać nowe dane.
.................................................................................................................................
5. Co oznacza zapis:
a) # chmod o+t technik/
......................................................................................................................... ........
b) # chmod 4753 technik
............................................................................................................................... ..
c) # chmod a=rw Wideo
................................................................................................................................ .
d) # chmod go-rwx Pobrane
.................................................................................................................................
6. Napisz polecenie, które pozwoli:
a) użytkownikowi uczen zmienić zawartość pliku klasa.txt
............................................................................................................................... ..
b) na automatyczne nadawanie uprawnień do odczytu, zapisu i wykonania tylko
właścicielowi, natomiast pozostałym użytkownikom nie będą nadawane żadne
uprawnienia
.................................................................................................................................

[/spoiler]

WireBoot
komentarz
komentarz

Ad1

chgrp UZYTKOWNIK plik

zmieni ci grupe dla pliku

 

 

Ad2.

Nie mam tego pdfa, trzeba by wyswietlic uprawnienia jakie ma ten plik i bedzie juz wiadomo

 

Ad3

umask 022 to tak na prawde ustawienie aby nowo tworzony plik miał chmod 644 , czyli zapis+ odczyt dla wlasciciela, odczyt dla grupy i dla wszystkich.

Oznacza to ze mozna spokojnie odczytac zawartosc przez kazdego.

 

 

Ad4

Zakładając ze uzytkownicy są w tej samej grupie:

chmod 620 PLIK

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.