x-kom hosting

Laptop okropnie "zamula"

cristian9
utworzono
utworzono

Cześć ;) Mój problem ciągnie się już od kilkunastu miesięcy i już nie daję sobie z tym rady :/

 

Mój 5-letni laptop - mówiąc kolokwialnie - zamula i to w każdym obszarze jego pracy: uruchamianie, włączanie plików, "zapłon" przy wpisywaniu tekstu (czasami jak laptop jest w stanie zamulenia, to wpisując tekst, literki zaczynają wyskakiwać dopiero po kilkunastu sekundach). Jak włączę kilka kart w przeglądarce (dajmy na to: FB, Youtube z muzyką i jakieś 2 inne strony) to manewrowanie między kartami jest drogą przez mękę. Podobnie jest z Wordem czy innymi programami. W dwóch słowach: wszystko zamula.

 

Kilka miesięcy temu znajomy informatyk wymienił mi dysk twardy (tamten był już na emeryturze ponoć) i sugerował, że przy okazji nowy dysk rozwiąże też problem zniedołężnienia całego lapka. Ale jednak tak się nie stało, nie ma nawet najmniejszego progresu. Czy jakoś mogę, mając mocno ograniczony-studencki budżet, uratować jeszcze ten sprzęt? Baaardzo proszę o pomoc ;)

 

Podaję parametry systemu z programu Everest:

 Komputer:
      System operacyjny                                 Microsoft Windows XP Professional
      Dodatek service pack systemu operacyjnego         Dodatek Service Pack 3
      DirectX                                           4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
      Nazwa komputera                                   OEM-7BE1C3E7FB9
      Nazwa użytkownika                                 ppp

    Płyta główna:
      Typ procesora                                     Unknown, 1733 MHz (7.5 x 231)
      Nazwa płyty głównej                               FUJITSU SIEMENS ESPRIMO Mobile V5535
      Mikroukład płyty głównej                          Nieznane
      Pamięć fizyczna                                   768 MB
      Typ BIOS'u                                        Phoenix (09/30/08)

Pattom
komentarz
komentarz

Nie podales konfiguracji lub u mnie na telefonie jej nie wyswietla.Co to za indormatyk co nawet nie spytal o temperatury .. Daj screena z programu HWMonitor.

cristian9
komentarz
komentarz (edytowane)

Proszę, oto screen z HWMonitor:
http://oi63.tinypic.com/28kn7dh.jpg

 

Mogę podać jeszcze konfigurację, tylko poproszę o instrukcję, gdzie ją znaleźć ;)
 

Edytowane przez cristian9
r102
komentarz
komentarz

Hmmm nie jest to jakiś specjalnie ten nowy dysk "wydajny", a wręcz przeciwnie stary i wolny:

http://dyski.cdrinfo.pl/dyski/510-Hitachi-HTS541680J9SA00-Travelstar-5K160-80-8-SATA

a na pewno używany i może coś mu jeszcze na dodatek dolegać.

 

a przez te 5 lat np strony internetowe to "spuchły" kilkanaście kilkadziesiąt razy i może sobie laptop nie dawać z nimi rady,

RAMu też nie za wiele 768 MB i musi laptop korzystać z pamięci "wirtualnej" na tym wolnym dysku.

 

 

Zdaje się że p. informatyk "zamienił siekierkę na kijek", skoro zamula jak zamulało - może  

pokaż nam odczyt danych SMART tego dysk np programem CristalDiskInfo

cristian9
komentarz
komentarz
http://i67.tinypic.com/2i6f4si.jpgOto screen z CrystalDisk ;)

Czy dokupienie RAMu może coś pomóc?
hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Smart dysku wygląda w porządku. Ale jeśli procesor jest jednordzeniowy z tym niskim taktowaniem 1. 7 MHz. Obciążenie może często skakać do 100 %. Np. przy oglądaniu jakiś filmków z przeglądarki . Możesz pokazać menedżer zadań i zakładka wydajność. Uruchomienie kilku kart w przeglądarce, czy dodatkowo jakiś filmik. Może obciążyć procesor mocno, bądź pamieć fizyczna będzie niweystarczająca i będzie używana z pliku wymiany z dysku. Jak procesor by wyrabiał i nie był obciążony często skokowo do 100 %. To by można było pomyśleć o dołożeniu pamięci. Z tym że jak procek jednojajowy, to inwestycja w pamięć. Niewiadomo ,za jaki czas procek nie będzie wyrabiał.

 

Z HWMonitor wynika, że masz procesor dwurdzeniowy. Z tym że taktowanie 1.7 MHZ nie porywa, Jedynie na tą chwilę, może być bez szaleństw. Co do pamięci, może by można było pomysleć o dołożeniu. Tylko czy, na pewno masz fizycznie 768 MB. Możesz sprawdzić innym programem, czy nawet fizycznie co pisze na pamięci / ach. Sprawdź doddatkowo pamięć, bootowalnym programem z cd, memtest 86+.

Edytowane przez hixmen
cristian9
komentarz
komentarz

Screen z wydajności lapka po włączeniu widocznych na screenie kart.

 

http://i65.tinypic.com/be6dzp.jpg

 

Zacząłem przeszukiwać też zasoby sieci szukając lekarstwa na tę przypadłość mojego lapka i wyczytałem, że sytuację możnaby naprawić zmieniając system z Windowsa na Linuxa. Czy to faktycznie mogłoby rozwiązać problem? ;)

r102
komentarz
komentarz

Próbuj - jakiegoś cienkiego linuxa /małe wymagania sprzętowe/...

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Menedżer zadań z wydajności wykazuje następująco. Procek wyrabia i na XP jeszcze wystarcza. Gorzej jest z pamięcią. Nie napisałeś, jaka faktycznie pamięć siedzi. Bo system wykrywa 0.7 GB pamięci fizycznej, a w użyciu jest 1.4 GB. Czyli w przybliżeniu połowa jest brana z pliku wymiany. Zalecane jest, sprawdzić pamięć jaka siedzi i sprawdzić na błędy, proponowanym we wcześniejszym, moim poście, memtest 86+. Jak sprzęt może obsłużyć 2 GB, to by jeszcze stykło na ten czas. Ale czy zainwestujesz, to Twoja sprawa i ryzyko. Przed ewentualną dokładką pamięci sprawdzić tym memtestem 86+, czy nie wywala błędy. Chodzi o dojście, czy ewentualne błędy, są od pamięci czy gniazd.

Edytowane przez hixmen
Zayfi
komentarz
komentarz

Nie jestem pewny czy zwiększenie ram coś da. od jakiegoś czasu przeglądarki internetowe wymagają procków 2 rdzeniowych.

cristian9
komentarz
komentarz

Gorzej jest z pamięcią. Nie napisałeś, jaka faktycznie pamięć siedzi. Bo system wykrywa 0.7 GB pamięci fizycznej, a w użyciu jest 1.4 GB. Czyli w przybliżeniu połowa jest brana z pliku wymiany. Zalecane jest, sprawdzić pamięć jaka siedzi


Sprawdziłem w CPU-Z i wyświetla, że mam 2 sloty (jeden już zajęty przez pamięc 1GB). Znalazłem informację, że w tym lapku można mieć max 2 GB, więc jedną kostkę 1GB mógłbym dorzucić.

 

A czy ta zabawa z Linuxem (jakieś Ubuntu czy Debian) mogłaby być prostszym sposobem zakładając, że nie gram w żadne gry, a lapek służy jedynie do surfowania w sieci i do prac biurowych (90% to edycja tekstu)?

hixmen
komentarz
komentarz

Nie jestem pewny czy zwiększenie ram coś da. od jakiegoś czasu przeglądarki internetowe wymagają procków 2 rdzeniowych.
Z HWMonitor wynika, że ma procka dwurdzeniowego http://pl.tinypic.com/view.php?pic=28kn7dh&s=9#.Vjg9Jm4tHLs

Ze screena http://pl.tinypic.com/view.php?pic=be6dzp&s=9#.Vjg9bW4tHLs

Wynika że, przy tylu kartach i uruchomiony filmik. Niemożliwością by było, żeby jednojajowiec nie był obciążonyny w 100 %. Mam doczynienia z kompami na pokładzie takich procesorów. To wystarczy tylko odtwarzać filmik w przeglądarce i obciążenie w 100 % prawie cały czas.

Pozostaje tylko niepokój, że laptop tnie się na prostych czynnościach. Dlatego kazałem sprawdzić pamięci na ewentualne błędy. Bo dysk, z tego co pokazuje smart, niby jest w porządku. To pozostaje szukać innych przyczyn.

 

pamięc 1GB).
Może 0. 3 GB zabiera, jak masz kartę z integrowaną?.

 

A czy ta zabawa z Linuxem (jakieś Ubuntu czy Debian) mogłaby być prostszym sposobem
Musisz zapytać Linuksiarzy w dziale. Powiny Ci wskazać odpowiednie dystrybucje odchudzone. I żeby przeglarka była w miarę aktualna, żeby nie było jakiś problemów z wyświetlaniem stron internetowych. Czyli chyba dana dystrybucja jeszcze wspierana, żeby była aktualizacja przeglądarki odpowiednia na ten czas, do prawidłowego wyświetlania stron.

 

Ale jak pisałem wyżej ,wpierw trzeba dojść, żeby nie cięło na prostych czynnościach.

sk.haq
komentarz
komentarz (edytowane)

Najlepiej możesz kupić sobie nowego. ja miałem takiego i mi odmawiał posłuszeństwa i kupiłem nowego PC i wszystko śmiga ;) Do prostych czynności wystarczy komputer za ok. 900-1000zl. ale na nim nie pograsz w gry ;/

Edytowane przez sk.haq
  • 3 tygodnie później...
Pattom
komentarz
komentarz

Kiedykolwiek czysciles lapka w srodku?Chociaz z kurzu?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.