x-kom hosting

Linux - ogólna dyskusja

kelloco2
komentarz
komentarz

Witaj!
Z tego co widzę masz tam jedną kartę graficzną nVidia 9600 GT. Daj jeszcze wynik (nie musi być z roota)
[code]dpkg -l | grep nvidia[/code]
na tej konfiguracji sprzętowej Ubuntu powinno zasuwać jak dzikie.

[size=4]Te hasło musi być - chroni Cię przed mnóstwem rzeczy.
W czym konkretnie Ci przeszkadza? Gdy wiele czynności naraz chcesz wykonać jako root wystarczy;
[CODE]su
wpisujesz hasło administratora, Enter
i wtedy możesz wykonywać sobie wiele komend z poziomu roota[/CODE][/size]

  • Dobra wypowiedź 1

Axel
komentarz
komentarz

O ile wiem, w Ubuntu już od niepamiętnych czasów konto root jest domyślnie zablokowane. Można logować się w następujący sposób:
[CODE]sudo su[/CODE]
Albo ustawić własne hasło dla roota:
[CODE]sudo passwd root[/CODE]
@Furai, Ty pewnie masz otwarte stery do swojej karty (nouveau czy jak to się tam nazywa). Spróbuj pobrać stery własnościowe dla Linuksa ze strony Nvidii i zainstalować. Albo poszukaj w systemie czegoś takiego jak menedżer sterowników (w starszych wersjach coś takiego było, o ile dobrze pamiętam)

Furai
komentarz
komentarz

Tak, to była wina sterowników. Pobrałem i wszystko działa w miarę dobrze.

A tak na wszelki wypadek: Gdybym chciał usunąć Ubuntu to co muszę zrobić? Wystarczy, że sformatuję partycję?

BTW. Przy 4GB RAM potrzebna jest partycja swap?

kelloco2
komentarz
komentarz

potrzebna jeżeli chcesz hibernację mieć. By usunąć wystarczy format partycji

Garrappachc
komentarz
komentarz

Nie do końca, bo jeszcze zostaje GRUB, który siedzi w MBR. Do tego trzeba uruchomić Windowsowe przywracanie programu rozruchowego.

  • 3 miesiące później...
kelloco2
komentarz
komentarz

[url="http://404.g-net.pl/2012/08/valve-zapedzilo-sie-optymalizacja/"]http://404.g-net.pl/2012/08/valve-zapedzilo-sie-optymalizacja/[/url]
[url="http://blogs.valvesoftware.com/linux/faster-zombies/"]http://blogs.valvesoftware.com/linux/faster-zombies/[/url]
krzepiące ;D

Axel
komentarz
komentarz (edytowane)

He, jeszcze tak PS, AutoCAD i trollololom w końcu zbraknie argumentów :jarek:

Edytowane przez Axel
  • 3 miesiące później...
kick9
komentarz
komentarz

Jedna rzecz która mnie boli w grach na lina to alt+tab, nawet jak uda mi się jakimś sposobem zminimalizować grę to i tak znajdzie się jakiś SDL czy inny diabeł który mi coś spieprzy

kelloco2
komentarz
komentarz

No mi ostatnio właśnie xbmc na pełnym ekranie się zawiesił. Myślałem, że Xy całkowicie siadły, ale kombinacja "alt+SyrRq+r" później "ALT+F1" i za pomocą htop ubiłem proces. Chociaż nie wiem, czy nie zależy to od środowiska.

  • 2 tygodnie później...
julag1
komentarz
komentarz

Co zainstalować najpierw Windowsa czy Linuxa Jeśli chce miec dwa systemy??

kelloco2
komentarz
komentarz (edytowane)

Najpierw Windows potem Linux. Tylko zostaw trochę miejsca wolnego dla tego Linuxa.

Edytowane przez kelloco2
  • 1 miesiąc później...
techfreak.pl
komentarz
komentarz

Na poczatek linux a potem windowsa np na virtualbox :)

kick9
komentarz
komentarz

Jeżeli zastanawiasz się kto doradził ci dobrze to ja ci powiem że kelloco

  • Dobra wypowiedź 1
  • 1 rok później...
MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Wpierw najlepiej jest bez inwzyjnie pobawić się z Linuksem. Albo poprzez dystrybucje LiveCD albo przez wirtualną maszynę. Ostatnio wpadła mi w ręce dystrybucja LiveCD Sparky, oparta na Debianie, chyba nawet polskiej produkcji. Ma wszystko co potrzebuje użytkownik poprzez aplikacje multimedialne, do internetu, narzędzia a nawet jakieś serwerki można sobie ustawić. Z mini dystrybucji LiveCD, to polecam Damn Small Linux.

 

Jeśli chodzi o wrtualną maszynę to polecam VMWare Server 1.x.x, który jest darmowy do ściągnięcia i użytku w domu i w firmie. Nalezy pobuszować na stronie producenta by znaleźć tą wersję i uzyskac darmowy klucz aktywacyjny.

Czemu VMWare Server ? Bo nie ma ograniczeń freewarowych wersji a co jeszcze ważniejsze chodzi ZNACZNIE szybciej, wirtualne maszyny uruchamiają się i dzialaja bez zacinek, nawet na starych sprzętach. Poza tym, na Windowsie XP Pro, można doisntalować sobie pakiet IIS i zarządzać VMware Serverem zdalnie z poziomu przeglądarki internetowej.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Jakiś tydzień temu zmieniłem Windowsa na Debiana (środowisko LXDE) i różnica jest ogromna. Wszystko uruchamia się i działa dużo szybciej (jak coś Windowsa 7 nie miałem zasyfionego), jest dużo większa możliwość konfiguracji systemu, nie używa pamięci wirtualnej, gdzie pamięci ram zużywa tylko 200-300 MB jak nie jest nic uruchomione i ok. 500 MB gdy odpalona jest przeglądarka z otwartymi kilkoma kartami oraz pewność, że nie będę szpiegowany przez Microsoft :D

  • 4 tygodnie później...
Igorrodz
komentarz
komentarz

oraz pewność, że nie będę szpiegowany przez Microsoft

Szpiegowania jak jesteś podłączony do internetu to nigdy nie masz pewności, że nie ma - nawet w Linuxie :P

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Jest to ciekawy temat, który na przestrzeni ostatnich lat przyspieszył tempa. Otóż, możliwe, że zaczeło się od niedawnej, nieudanej rewolucji w Egipcie, kiedy to młodzi ludzie organizowali się poprzez facebooka i inne stronki. Do tamtej pory establiszment nie postrzegał internetu jako zagrożenia, ale bardziej jako narzędzia do zbierania informacji. Wkrótce, po wydarzeniach w Egipcie, powrócił na czołówkę temat ACTA i inwigilowania społeczeństwa.

 

Jak to działa w rzeczywistości. Za pewne każdy z tu obecnych dostrzegł od jakiegoś czasu wysyp komunikatów na stronach, o zgode na politykę cookies (ciasteczek). Jak można to przełożyć na szpiegowanie, otóż każdy sam może zaobserwować jak to wygląda. Każdy zna stronę youtube.pl, z filmikami. Nie wiem czy wiecie ale po wejściu na tą stronę, witryna będzie dobierać filmiki na pierwszej stronie według dotychczasowych waszych preferencji. Jeśli oglądniecie kilka filmików o ciągnikach rolniczych, dodatkowo kilka teledysków z lat 80-tych, i kurs nauki arabskiego, to przy następnej wizycie na pierwszej stronie wyświetlą wam się w większości filmiki o tej właśnie tematyce. Wniosek oczywisty, zostały zebrane informacje o twoich preferencjach, zainteresowaniach i są one używane przez inne podmioty.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Szpiegowania jak jesteś podłączony do internetu to nigdy nie masz pewności, że nie ma - nawet w Linuxie :P

Tak wiem, nigdy nie ma 100 % pewności, ale Debian ma otwarty kod źródłowy więc ma się większą pewność.

Igorrodz
komentarz
komentarz

Otwarty kod źródłowy sugeruje też na otwartość możliwości "podpięcia się" pod niego. Niestety.

Axel
komentarz
komentarz

W pewnym sensie masz rację, tylko jeśli coś złego by siedziało w kodzie np. kernela, to społeczność by podniosła alarm. Owszem, mogę sobie skompilować własną wersję Linuksa z wbudowanym backdoorem, czy innym czymś, ale przypuszczam, że długo by ona nie przetrwała w świecie Open Source. Tu takie rzeczy nie mają racji bytu, to do zamkniętego softu (Windows, Skype, Flash) należy stosować zasadę ograniczonego zaufania według mnie.

  • 4 miesiące później...
bartek86
komentarz
komentarz

Nie podejmiesz się pod kod musiałbyś go edytować i udostępnić innym a najczęściej ludzie pobierają programy z wiarygodnego źródła jak repo dystrybucji lub inne zaufane

  • 4 lata później...
Nattowe
komentarz
komentarz

Witam wszystkich forumowiczów :)

 

Mam takie pytanko, czy jest możliwość zainstalowania sterowników do laptopa na jakimś wydaniu Linuxa, choćby Ubuntu i jeśli tak to jak to wygląda. Laptop to: MSI GV62 i5-7300HQ/8GB/1TB+240SSD GTX1050Ti

 

Mam problemy z W10 i do prostych gier Linux mógłby być dobrą opcją zw względu na swoją stabilność, tak mi polecano.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam :)

 

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.