x-kom hosting

Po aktualizacji service pack system xp sie nie uruchamia.

Laszlo111
utworzono
utworzono

Witam

 

Po kilku miesiącach przerwy odkopałem starego (2007) laptopa mojej siostry (Toshiba sattelite A300 - 1EH, Windows Vista od początku). Laptop był zaśmiecony różnymi plikami i programami więc bez zbędnych sentymentów postanowiłem zrobić format. Z tym że nie miałem oryginalnej płyty od visty, natomiast od xp już tak, więc postanowiłem wgrać poczciwego xp. Płyta zawierała system xp wraz z service pack 2. Przy instalacji, gdy zostawały 34 minuty do końca zawsze (7 razy z rzędu) komputer się resetował. Spróbowałem ściągnąć windowsa 7, problem również był ten sam, czasami nawet wyłączał się już na początku instalacji. Po wielokrotnych próbach w ręce wpadła mi płyta z systemem xp lecz z service packiem 1. I o dziwo nie było żadnego problemu z instalacją ani z pracą komputera. Lecz po aktualizacji do service pack 2 lub 3 (próbowałem na zmianę kilka razy) system znów nie chciał odpalać i musiałem go formatować na nowo na xp sp1.

 

Nie wiem dlaczego komputer nie chce działać na żadnej platformie z wyjątkiem xp sp1. Sytuacja ta mocno ogranicza możliwości komputera. Nie mogę nawet wgrać innej przeglądarki niż IE6.

 

Męcze się z tym już od kilku miesięcy i nie wiem w czym problem. Bardzo prosze o pomoc.

 

Dominik

r102
komentarz
komentarz

Zamiast długotrwałych rozważań sugeruję ucieczkę do przodu - vista, win7,8,10, linuxy...

Laszlo111
komentarz
komentarz

Zamiast długotrwałych rozważań sugeruję ucieczkę do przodu - vista, win7,8,10, linuxy...

Szkoda tylko, że nie chcą sie zainstalować... może to problem z dyskiem?

hixmen
komentarz
komentarz

może to problem z dyskiem?
Zawsze można sprawdzić profilaktycznie nie tylko dysk. Na logikę jeśli by z dyskiem było coś nie tak. To  XP z SP 1, by się nie zainstalował. Ale zawsze można sprawdzić, to pokaż smart dysku, z HDTune zakładka health, albo inny program CrystalDiskInfo.

Profilaktycznie zrób sprawdzenie pamięci bootowalnym memtestem 86+. Może one jak są uszkodzone i powodują problemy.

Laszlo111
komentarz
komentarz

Ok, przeskanowałem dwoma różnymi programami. (HDD Regenerator i HD tunem). Oba skanowania nie wykazały żadnych błędów. 

Macie jeszcze jakieś pomysły?

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Tak jak powiedział hixmen, wrzuć zrzut ekranu z programu HD Tune (zakładka health).

Laszlo111
komentarz
komentarz

Zrzut z HD Tune w załączniku

arkadiusz97
komentarz
komentarz (edytowane)

Najlepiej by było jak byś mógł podpiąć inny, sprawny dysk i zobaczyć jak pójdzie instalacja. Możesz spróbować docisnąć taśmę sygnałową od dysku lub spróbować ją wymienić aby parametr C7 spadł do zera i spróbować ponownie zainstalować system.

Edytowane przez amb00
Laszlo111
komentarz
komentarz

Będę próbował. Powiedz mi jeszcze, jeśli możesz, na czym może polegać problem, tak na chłopski rozum :) . Bo w końcu system wgl instalować to się instaluje. Jeśli coś podejrzewasz to chciałbym miejwięcej wiedzieć w jakim kierunku idziemy.

I dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, mam nadzieję że uda się rozwiązać problem. Spróbuję pożyczyć ten dysk, nie wiem ile to potrwa, postaram się jak najszybciej.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Logi SMART wskazują na błędy zapisu i odczytu oraz problemy z komunikacją dysku z płytą główną. Oto wyjaśnienia problemów z czym jest problem:

 

01 Raw Read Error Rate - Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku (talerza). Wartości w przedziale Data wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczytu/zapisu. Jest to parametr określający błąd krytyczny dysku twardego. Często wywołany jest uszkodzeniem mechanizmu napędowego dysku/głowic (łożysko etc.) lub podzespołów elektronicznych.

 

C7 UltraDMA CRC Error Count - Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Wysokie wartości świadczą o uszkodzeniu podzespołów elektronicznych dysku. Jednocześnie parametr ten informuje nas o tym, że dysk ma problemy w komunikacji z kontrolerem (dysk<->płyta<-dysk). Najczęstszą przyczyną pojawiania się tego błędu jest: uszkodzona wstęga (taśma), fiksujący zasilacz, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzona elektronika płyty głównej.

 

C8 Write Error Rate (Multi Zone Error Rate) - Częstość błędów zapisu. Atrybut ten wskazuje na łączną ilość błędów zapisu podczas zapisywania sektora. Im wyższa wartość RAW, tym gorszy stan powierzchni dysku i/lub mechanicznego podsystemu. W połączeniu z parametrem Raw Read Error Rate informuje nas o stanie talerzy, a właściwie zapisu na ich powierzchni.
Wartość 0 (zero) oznacza iż dysk jest sprawny i nie wykazuje tych błędów. Inne wartości świadczą o problemie zapisu/odczytu z powierzchni talerza. Monitorujmy tą wartość. Jest to błąd krytyczny. Często duże wartości w polu Data zmniejszają szanse na poprawne działanie dysku, który z czasem pewnie ulegnie uszkodzeniu. Warto pamiętać o zabezpieczeniu danych z takiego dysku.

hixmen
komentarz
komentarz

A jak z pamięciami, zrobiłeś testy proponowanym memtestem 86+.

Laszlo111
komentarz
komentarz

Podczas próby utworzenia bootowalnego pendriva pojawił się komunikat o błędzie : "Nie znaleziono punktu wejscia procedury EncodePointer w bibliotece KERNEL32.dll." . Wiem też że problem ten spowodowany jest własnie nieaktualnym servive packiem.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

No to zainstaluj SP3+wszystkie wydane aktualizacje. Ja to nie pomoże, to użyj innego programu do tworzenia bootowalego pendiva.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

@ amb00 zapomniałeś, że na danym sprzęcie autorowi nie che XP, zainstalować się, jak i działać o wyższym sp jak 1. Autor nie napisał jak i czym robił bootowalny pendriv. I do jakiego; programu, środowiska do uruchomienia. Może jakąś okrężną drogą, tego nie wiemy. Tytułowy błąd, rzeczywiście może wskazywać na niezaktualizowany XP. Autorze, a próbowałeś bootowalnego pendriva z czymś, np. za pomocą programiku yumi. Jeśli z tym programem, też ten błąd się pojawia. To zostaje utworzyć bootowalnego pendriva, na innym komuterze. Albo zrobić płytę bootowalną, o ile też nie będzie problem.

Edytowane przez hixmen
arkadiusz97
komentarz
komentarz

@ amb00 zapomniałeś, że na danym sprzęcie autorowi nie che XP, zainstalować się, jak i działać o wyższym sp jak 1.

Rzeczywiście, byłem zmęczony i przeoczyłem to, sorki.

 

@Laszlo111 Jak tylko będziesz mógł to nie zapomnij pożyczyć tego dysku i zobaczyć jak na nim pójdzie instalacja.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)
Jak tylko będziesz mógł to nie zapomnij pożyczyć tego dysku i zobaczyć jak na nim pójdzie instalacja.

Można spróbować. Ale osobiście bym nie stawiał na dysk jako głównego winowajcę. Jak wspomniałem we wcześniejszym poście, jeśli dysk miałby być winny,żeden system by się nie zainstalował, łącznie XP z SP 1. Oczywiście, w praktyce można spróbować z innym dyskiem. Ale z mojej strony, jako jedna z ostatnich opcji do sprawdzenia. Co nie znaczy że nie można w odwrotnej kolejności, czyli zaczynając od dysku.

Edytowane przez hixmen
Laszlo111
komentarz
komentarz

Obawiam się se źle się zrozumieliśmy. Komentarz o problemie z utworzeniem bootwalnego pendriva dotyczył programu "Memtest86" który tego wymagał i posiadał do tego narzędzie w pobranym ze strony folderze. Prawdopodobnie w następnym tygodniu będę miał już dysk. Dam znać jak tylko go wypróbuję.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

O jakim narzędziu mówisz ?

Próbowałeś po prostu nagrać obraz ISO na pendriva ?

Laszlo111
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak, tylko nie za pomocą własnego programu tylko pliku zawartego w folderze pobranym ze strony Memtest.

Hixmen, jeśli nie dysk, to co podejrzewasz?

Edytowane przez Laszlo111
arkadiusz97
komentarz
komentarz

To po prostu pobierz obraz ISO i spróbuj go nagrać programem Unetbootin.

Laszlo111
komentarz
komentarz

Ok, mój brak zaawansowania wziął górę. Nie mogłem nagrać memestu na pendrive, ale nie wykluczało to płyty. Amb00 nagrałem w końcu na ta płytkę i zrobiłem test. Troche trwał... ale nie wykazał żadnego erroru, żadnych błędów.

Niestety nie udało mi się zorganizowac jeszcze tego dysku, miałem trochę na głowie w ostatnich dniach, a po dysk muszę trochę km przejechać.

Tak jak mówiłem postaram się to zrobić jeszcze w tym tygodniu, mam nadzieje że się uda. Tymczasem, jesli macie jeszcze jakies pomysły co mógłbym sprawdzić to bardzo chętnie to zrobię.

Chcę tą sprawę w końcu rozwiązać. I dziekuje za dotychczasową pomoc.

arkadiusz97
komentarz
komentarz

Czy sprawdzałeś czy Windowsa 7 lub Linuxa, których nie udało się u Ciebie zainstalować, da się zainstalować na innym, sprawnym komputerze ? Może to problem z nośnikami na których są systemy.

Laszlo111
komentarz
komentarz (edytowane)

Owszem, płyty których używałem, te z xp działają na komputerach della, które mam w domu. Natomiast płyty z windows 7 (2 różne) pożyczałem od znajomego, u którego również płyty działają. Jeśli pomoże to w przeprowadzaniu jakichś testów, to mam w domu komputer, który jest czysty (nawet bez sterowników). Sprawdzałem na nim płytki z xp. Wszystkie działały jak należy.


Chociaż wszystko jest zgodnie z tym co napisałem, to nagrałem wideo jak to wszystko przebiega od zakończenia instalacji sp2. Tylko że wideo zajmuje 120mb. Nie bardzo wiem jak je udostępnić.

 

1 Klikam myszką w "Zakończ" (instalację sp2)

2 Komputer uruchamia się ponownie

3 Podczas ładowania logo "Windows Professional" restartuje się. I tak w kółko.

Edytowane przez Laszlo111
arkadiusz97
komentarz
komentarz

No to pozostaje zaczekać na ten dysk. Rozumiem, że Linux też nie chciał działać ?

Laszlo111
komentarz
komentarz

Linuxa nie próbowalem... jeszcze.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.