x-kom hosting

Konfiguracja Ubuntu pod SSD+HDD

Kajuki
utworzono
utworzono

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Postanowiłem niedawno zainwestować w dysk ssd o pojemności 250GB. Posiadam natomiast również dysk hdd 500GB.

Chciałbym zainstalować Ubuntu na dysku ssd wyznaczając dla niego partycję root/ 200GB(na system + programy) oraz home/ 50GB (na jakieś ważne pliki do których muszę się szybko dostać). 

 

Czy to dobra konfiguracja dla Ubuntu pod dysk ssd? To znaczy czy pojemności na partycjach mogą zostać. Oraz czy część programów mogę zainstalować na dysku hdd(te na których nie zależy mi na prędkości) jeśli tak, to czy istnieje jakiś sposób podlinkowania go? 

 

A może są inne sposoby, bardziej efektywne połączenia 2 dysków pod Ubuntu? I czy faktycznie w dzisiejszych czasach warto aż tak fiksować z powodu ograniczenia zapisów na dyskach ssd? No bo nie wydaje mi się bym wyrobił 40GB dziennie.

 

Dzięki wszystkim z góry za porady. 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Katalog /root to katalog domowy administratora root. W katalogu /root nie ma systemu, ani nie instalują się programy. W /root trzymane są pliki konfiguracyjne, które personalizują niektóre aplikacje, lub elementy systemu. Czyli na przykład ustawienia twojego pulpitu, lub ustawienia przeglądarki. Poza tym, ten katalog jest używany jako osobisty katalog administratora, w którym trzyma on wszystkie swoje dane, np dokumenty, filmy, muzykę.

 

W katalogu /home tworzone są katalogi użytkowników. Jeśli stworzysz w systemie nowe konto użytkownika o nazwie maciek, to jego katalog będzie miał taką ścieżkę: //home/maciek/

W katalogach domowych użytkownicy trzymają swoje dane, np: dokumenty, filmy, muzykę.

 

Programy, gry zwykle będą się instalować w katalogu //usr. Katalog //usr zawiera także sporą część systemu, w tym pliki wykonywalne, polecenia/programy konsoli, biblioteki, dokumentację, itd.

 

Jeśli chcesz jakoś podzielić partycje Linuks pomiędzy dwa dyski, to zrób na odwrót. Katalog /root i /home umieść na dysku 500GB a resztę, partycji "/", umieść na SSD. Partycję SWAP umieść także na SSD, ale nie dawaj większej niż 2GB, bo zakładam że masz w komputerze co najmniej 4GB RAMu.

 

Czemu katalogi użytkowników i admina na wolniejszym dysku ? Bo tam będziesz zwykle magazynował swoje dane i dla nich nie jest tyle ważna szybkość odczytu, co pojemność.

 

Tutaj masz opis katalogów Linuksa:

https://pl.wikibooks.org/wiki/Linux/System_plik%C3%B3w/Drzewo_katalog%C3%B3w

A tutaj autor bardziej rozwinął wątek:

http://www.dobreprogramy.pl/Struktura-drzewa-katalogow-systemu-Linux,News,11405.html

  • Dobra wypowiedź 1
Kajuki
komentarz
komentarz

Katalog /root to katalog domowy administratora root. W katalogu /root nie ma systemu, ani nie instalują się programy. W /root trzymane są pliki konfiguracyjne, które personalizują niektóre aplikacje, lub elementy systemu. Czyli na przykład ustawienia twojego pulpitu, lub ustawienia przeglądarki. Poza tym, ten katalog jest używany jako osobisty katalog administratora, w którym trzyma on wszystkie swoje dane, np dokumenty, filmy, muzykę.

 

W katalogu /home tworzone są katalogi użytkowników. Jeśli stworzysz w systemie nowe konto użytkownika o nazwie maciek, to jego katalog będzie miał taką ścieżkę: //home/maciek/

W katalogach domowych użytkownicy trzymają swoje dane, np: dokumenty, filmy, muzykę.

 

Programy, gry zwykle będą się instalować w katalogu //usr. Katalog //usr zawiera także sporą część systemu, w tym pliki wykonywalne, polecenia/programy konsoli, biblioteki, dokumentację, itd.

 

Jeśli chcesz jakoś podzielić partycje Linuks pomiędzy dwa dyski, to zrób na odwrót. Katalog /root i /home umieść na dysku 500GB a resztę, partycji "/", umieść na SSD. Partycję SWAP umieść także na SSD, ale nie dawaj większej niż 2GB, bo zakładam że masz w komputerze co najmniej 4GB RAMu.

 

Czemu katalogi użytkowników i admina na wolniejszym dysku ? Bo tam będziesz zwykle magazynował swoje dane i dla nich nie jest tyle ważna szybkość odczytu, co pojemność.

 

Tutaj masz opis katalogów Linuksa:

https://pl.wikibooks.org/wiki/Linux/System_plik%C3%B3w/Drzewo_katalog%C3%B3w

A tutaj autor bardziej rozwinął wątek:

http://www.dobreprogramy.pl/Struktura-drzewa-katalogow-systemu-Linux,News,11405.html

 

Dzięki, poczytałem trochę na ten temat i postanowiłem zrobić tak jak mi poleciłeś. I tu jestem już po kilku dość nieciekawych doświadczeniach, pomysł dobry ale w praktyce trochę nie wypalił :)

 

Kiedy instalowałem Ubutu na ssd (partycja root /) a potem partycję /home na hdd, wszsytko przebiegło pomyślnie. Problemy zaczęły się pojawiać przy pierwszym uruchomieniu komputera, kiedy to system oznajmił iż nie może wczytać partycji /home.  Sprawdziłem i okazało się, że w ogóle nie została odpowiednio sformatowana. Sformatowałem więc ją ręcznie na ext4.

 

Zrobiłem więc 2 podejście, tym razem wszystko wyglądało na sprawne, normalnie się zalogowałem i nawet przez jakiś czas korzystałem z komputer, do czasu kiedy ten się nie zawiesił a ponowne zalogowanie znowu nie było możliwe. Natomiast bez problemu dostałem się za to na konto gościa :)

 

Przy 3 próbie całkowicie odpuściłem sobie dzielenie czegokolwiek na 2 dyski a jedynie pozostałem w obszarze ssd. Tym razem wszystko sprawnie śmigało, i nie było żadnych problemów przez dłuższy czas. Sformatowałem sobie również drugi dysk by tam ustawić pobieranie plików itp.

 

I tak na razie chyba pozostanie. Nie mam zielonego pojęcia czemu to nie funkcjonowało, ale jestem tego cholernie ciekaw. Może przez zbyt małą prędkość, a może sam Linux nie przepada za takimi konfiguracjami?

 

Dodam że dysk jest w 100% sprawny, odczyty smart i cała reszta, wszystko w normie. Poza tym był to mój podstawowy dysk przez 3 lata i śmigał aż miło.

Axel
komentarz
komentarz (edytowane)
Czy to dobra konfiguracja dla Ubuntu pod dysk ssd

Nie.

Pod Linuksem samym softem 200 GB nie zapełnisz chyba nigdy, zakładając w miarę normalne użytkowanie PC.

Ja mam tak:

/ - 16 GB

/var - 10 GB

/boot - 200 MB

/boot/efi - 512 MB

/home - cała reszta z 250 GB SSD

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Partitioning- poczytaj tutaj o partycjonowaniu pod Linuksem, generalnie więcej jak 20-25 GB na / nie ma tu specjalnie racji bytu. Chyba, że to do jakichś mocno specjalistycznych aplikacji wymagających duuużo miejsca ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.