x-kom hosting

Debian obok 8.1

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: MasterYoghourt ,
bootshoes
utworzono
utworzono

Witam. Ostatnio zakupiłem nowego laptopa, bez wgranego systemu. Posiadam również oryginalnego Windowsa 8.1 na płycie. Muszę jednak przyznać, że na tyle przywykłem do Debiana, że ciężko mi się byłoby rozstać z tym systemem :)

Zamierzam więc zainstalować oba te systemy. Niestety, mam pewien problem, gdyż większość poradników poświęcona jest instalacji linuxa obok systemu wcześniej wgranego, więc szukam porady, jak rozegrać to od początku, aby postawić te systemy na laptopie w najbardziej stabliny i wygodny sposób. Ktoś pomoże?

  • Rekomendowana odpowiedź
MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Wpierw zawsze instaluj Windows, a dopiero po nim Linuks. Podczas instalacji Windows podziel dysk tak, by zostawić dla Linuksa przestrzeń.

Zakładając, że masz dysk 500GB i sporo rzeczy wykonujesz w Linuksie, to proponuję taki podział dysku na partycje:

200GB dla Windows

200GB dla Linuks

100GB na dane - tu trzymał byś dane, które chciał byś sobie pozostawić. Wtedy będziesz mógł w przyszłości swobodnie robić format dwóch pozostałych partycji, bez kasowania swoich ważnych danych. Najważniejsze dane, jak np. jakieś skany dokumentów, zgraj sobie dodatkowo na pendrive, czy dysk w chmurze, typu "google drive".  

 

Tutaj masz opisany krok, po kroku proces instalacji Windows 8, z informacją jak dzielić dysk na partycje:

http://pecetmania.pl/windows/instalacja_windows8.php

 

Podczas instalacji Windows, załóż partycje dla Windows i danych. Przestrzeń dla Linuksa pozostaw pustą. Podzielisz ją na partycje podczas instalacji Ubuntu.

 

P.S.

Pamiętaj, że nie ma się czego bać i nic nie zepsujesz. Wystrzegaj się jednak dwóch rzeczy, które czasem korcą początkujących: zakładania haseł w BIOS i szyfrowanie dysków.

bootshoes
komentarz
komentarz

Wielkie dzięki :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.