x-kom hosting

Linux a windows

redzik32
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam.

Mam kilka pytań dotyczacych linuxa no i windowsa przy okazji.

1. Jaki windows należy posiadać aby móc go instalować na nowym komputerze bo np stary poszedł do lamusa. A jeżeli jeszcze nie odszedł to jakie podzespoły musiałby zostać aby pozostac przy starym windowsie. oem (bo troche doczytalem)

2. Czy przesiadka z Windowsa na linuxa będzie strasznie odczówalna?

3, Jaki linux któy można zainstalować jest najlepszy do korzystania np z Inscape czy Gimpa.

4 Czy na linuksie odpalę jakieś gry?

5, Czy jak będę miał na jednej partycji zainstalowany linux a na drugiej windows to przy starcie zapyta mnie o wybór systemu?

Jakieś inne przydatne uwagi?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

1. Jak kupujesz nowy sprzęt, to pisze z jakim systemem jest on kompatybilny. Na nowym sprzęcie stawiał bym minimum Windows 7. Ja swojego kompa kupiłem w listopadzie zeszłego roku, używam na nim Windows 7 i póki co jestem zadowolony.

 

2. Zależy co używałeś na Windows i czy odpowiedniki na Linuksie będą ci odpowiadać. Jeśli dużo grasz w gry to odrazu ci powiem, że będziesz mieć spory problem. Z całą resztą oprogramowania znajdziesz odpowiedniki, w większości całkowicie darmowe do wykorzystania w domu i w firmie.

 

Jeśli chodzi o sam system, to w użytkowaniu różnice są kosmetyczne. To tak jak przesiąść się z Froda do VW, każdy ma to samo, tylko inaczej rozmieszczone.

 

3. Tu chyba dużej różnicy nie ma. Po prostu wybierz dystrybucję stabilną, z mnóstwem oprogramowania, rozwijaną od lat. Polecam dystrybucje Debian, Mint, Ubuntu, CentOS, SUSE.

 

4. Tak ale nie każdą. Część gier wychodzi na Linuks i tutaj problemu nie powinno być, ale większość gier musisz odpalać na emulatorze. Niektóre gry przy standardowych ustawieniach nie odpalą się. Czasem jest to dosyć problematyczne i wiąże się z obyciem w konsoli, ogólnie trzeba trochę liznąć informatyki by ustalić w czym jest problem z odpaleniem gry i jak go załatwić. Z drugiej strony można wspomagać się forami tematycznymi i tam szukać rozwiązania problemów. Gry to póki co pieta achillesowa tego systemu, chociaż nie powinno się winić systemu, że producenci gier rzadko wydają wersje na Linuks.

 

5. Na początek polecam ci zainstalować Linuks na maszynie wirtualnej w Windows. Brzmi groźnie ale jest łatwiejsze i bezpieczniejsze niż instalacja na dysku, bo instalujesz Linuksa jakby w programie i nie nabroisz sobie. Tutaj masz tutorial jak to się robi, szybko i bezstresowo, oglądnij sobie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=omfmCCHIgxE

http://www.dobreprogramy.pl/VirtualBox,Program,Windows,13122.html

redzik32
komentarz
komentarz

1. Tzn gdzie jest napisane o kompatybilności sprzętu? Na jakim podzespole kiedy składamy komputer? Z tego co widziałem w cenach między 7 a 10 to jakieś grosze. Czy sie mylę? Jakie te podzespoły powinny zostać aby móc zainstalować oem?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Gdy kupujesz sprzęt, to na opakowaniu masz zawsze napisane do jakiego systemu masz sterownik/jest kompatybilny.

 

Jeśli chodzi o modernizację starego komputera to najlepiej napisz tu jego konfigurację, to ci doradzę czy w ogóle coś warto wymieniać.

 

Napisałem minimum Windows 7. Jak chcesz kupić Windows to lepiej kup 10.

 

OEM to nie jest wersja Windows, tylko licencji. W licencji typu OEM, system operacyjny jest przypisany do komputera, na stałe. W wersji BOX systemu, możesz go skasować ze starej maszyny i zainstalować na nowej.

 

Licencja w kwestiach oprogramowania to prawo do użytkowaniu konkretnej aplikacji.

 

Jeśli posiadasz licencję OEM to naklejkę umieszczasz na obudowie. Teoretycznie, możesz wymienić każdy element takiego komputera na nowszy poza płytą główną (i obudową z naklejką ;), by pozostać w zgodzie z postanowieniami licencji OEM. Chociaż jeśli wymienisz na płytę główną, która już była w sprzedaży w okresie kiedy kupowałeś Windows OEM, to nikt ci nie udowodni, że nielegalnie ją podmieniłeś.

autor12
komentarz
komentarz

windows 10 to odradzam bo system to jeden wielki koń trojanski  ( dlatego dadza ci go nawet za darmo)

niestety ostatni dobry widows dla komputera osobistego to win 7

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.