x-kom hosting

Przywracanie menu startowego

maxior:)
utworzono
utworzono

Siemano,

znów napsułem i proszę o pomoc.

Otóż mialem na dysku C dwa systemy: XP oraz Ubuntu, którego wersji nie pamiętam ponieważ używałem go może trzy razy do zrobienia prostych skryptów na studiach. Ostatnio jednak musialem sformatować Windowsa(instalacja na nowo) i teraz po załączeniu komputera automatycznie włącza mi się WinXp, natomiast Ubuntu nawet się nie uśmiecha. Tak się składa że na Ubuntu przeniosłem sobie moje wszystkie potrzebne pliki z nadzieją że po wszystkim zgram je na pendrive i znowu bede mógł się nimi cieszyć. Oczywiście po tym jak dostrzegłem problem poprosiłem Pana Google o pomoc, ale XP nie jest juz chyba popularny bo wszystkie tematy jakie mi sie wyswietlily dotyczyły Win7 i tak zostałem bez pomocy. Przyznam szczerze, że czytając tematy zacząłem sie domyslac ze przywrocenie wszystkiego do porządku nie bedzie proste :/

Pomożecie ?

hixmen
komentarz
komentarz

To zależy jak miałeś zainstalowane Ubuntu. Jak wewnątrz Windows za pomocą kreatora Wubi. To po instalacji miałeś na liście programów Windows jakby nornmalny program. I można by było Ubundtu odinstalować z dodań i usuń programy. To w tym przypadku jak instalowałeś Windows XP na nowo, czysta instalacja, to została partycja z formatowana i wymazane Ubuntu/ folder. Wtedy rzeczywiście będzie kłopot z odzyskaniem plików. A jak Ubuntu był na oddzielnej partycji od Windows XP. To jak instalacja Windows xp, nie polegała na utworzenia partycji na swój system na całym dysku, i utworzeniu jednej partycji, czyli usuwając przy takiej operacji partycję z UBUNTU jak była taka. Można sprawdzić w zarządzaniu dyskami jakie masz partycje. Jak jest miejsce nie znane dla Windows to może jest to partycja Ubuntu. Biorąc opcje że jest partycja z Ubuntu to np. Z live DVD Linux/Ubuntu można podglądnąć zawartośc plików z partycji Ubuntu pod warunkiem że jest taka. Mowa o przywróceniu menu wyboru pod warunkiem że Ubuntu nie było jako folder w Windows XP, które zostało wymazane podczas formatowania partycji przed instalacją.

  • Dobra wypowiedź 1
maxior:)
komentarz
komentarz

Jestem niemal pewny w 100%, że była to osobna partycja, która nadal się znajduje na moim dysku. Tak jak mówiłeś znajduje się ona na dysku jako nieznana. Mógłbyś napisać nieco więcej na temat dostania się do Ubuntu ?

Zależy mi na tym żeby przywrócić jego funkcjonalność.

hixmen
komentarz
komentarz

Przed dalszymi czynnościami, przywracające menu wyboru systemu. Jak nie masz to ściągnij ubuntu w iso i z graj na DVD albo na pena np. poprzez yumi, czy inny podobny program jak yumi do zgrywania na pena. I z danego bootowalnego nośnika uruchomisz Ubuntu jako Live. Zobaczysz czy jest dostęp do plików które nie są widoczne z pod windowsa i je z kopiujesz dla bezpieczeństwa, na inny nośnik fizyczny, i inne ważne dane też na Windowsie które już zdążyłes umięscić na dysku. Bo dalsze próby przywrócenia menu, zaleznie od pomyłek ze strony użytkownika,mogą dać efekt braku dostępu do poszczególnych partycji i znajdujących się danych. Z  tego bootowalnego nośnika Ubuntu będziesz mógł dokonać naprawy menu wyboru systemów np. zainstaolować gruba. O ile wcześniej potwierdzi się, że partycja nieznana to Ubuntu. Tylko w tym przypadku musisz uderzyć do działu Linux. Obeznani w komendach ,powinni poinstruować jakie dokładnie użyć polecenia aby zainstalowac gruba, jako menu wyboru systemów. Z pod Windowsa jest programik Easy BCD który ma chyba opcję dodania Linuxa do menu wyboru. Ale osobiście nie bawiłem się , to najwyżej na własne ryzyko możesz użyć EasyBCD.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.