x-kom hosting

Którego linuksa wybrać?

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Axel ,
Gość
utworzono
utworzono

Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad linuxem, ponieważ windows zaczął mi się sypać (a mam go dopiero 2 miesiące) i teraz pytanie - którą dystrybucję wybrać? Zależy mi na stabilności i na tym aby jak najwięcej normalnych aplikacji na nim chodziło (np. Skype, Spotify, Firefox, Totalcommander). Fajnie by było gdyby był też w miarę szybki, nie potrzebuję jakoś zaawansowanego interfesju graficznego. Mógłby też ktoś mi napisać trochę o linuxie i modyfikacjach do niego, albo odesłać do jakiegos artykułu.

 

gnuman
komentarz
komentarz

Poczytaj tutaj http://jakilinux.org

  • Rekomendowana odpowiedź
Axel
komentarz
komentarz (edytowane)

Generalnie Linux to jest Linux i jeśli aplikacja została na niego napisana, to będzie działać na każdym w miarę normalnym distro.

 

 

Skype

Tutaj może być ciężko, odkąd MS przeją Skype... Nie wiem, jak jest obecnie ze starszymi wersjami (przed przejęciem), ale nowych raczej się bym nie spodziewał.

 

Spotify

Nigdy nie miałem styczności, pojęcia nie mam, czy jest w ogóle toto dostępne w wersji na GNU/Linux.

 

Firefox

Ten akurat będzie działać praktycznie tak samo, jak pod Windowsem.

 

Totalcommander

TC pod Linuksa nie ma i w najbliższym czasie raczej nie będzie, ale jest sporo ciekawych alternatyw:    Worker   ,   Krusader  ,  GNOME  Commander  , czy nawet konsolowy mc.       

 

Co do dystrybucji, to postaw na "dziadka" Debiana - to jest sprawdzona i rozpoznawalna marka w świecie GNU/Linux i jeśli Ci zależy na stabilności OS, to chyba tylko Debian (no dobra, każde distro będzie stabilniejsze od Windowsa, ale Debian jest najbardziej dopracowany z "mainstreamowych" desktopowych dystrybucji)...

Poza tym, w necie jest cała masa informacji na temat Linuksa ogółem, więc może postaw jakieś konkretne pytanie, na które można konkretnie odpowiedzieć, bo nie wiem, co by Cię jeszcze mogło interesować...

Gość
komentarz
komentarz

A jak postawić linuxa równolegle do windowsa, tzn muszę zostawić nieprzydzielone miejsce i wtedy zacząć instalować system czy jak?

sashablack
komentarz
komentarz

Poczytaj trochę w Google. Wszystko jest ładnie opisane.

 

PS. Od siebie polecam Minta albo OpenSuse.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.