x-kom hosting

Jak zainstalować Linux Fedora 22 obok Windows?

Bruce666
utworzono
utworzono

Witam

Chce zainstalować na moim laptopie obok Win7 64-bit Fedorę 64-bit.

Dysk mam podzielony na dwie partycje, na jednej jest windows, na drugiej Ubuntu i chcę zainstalować Fedorę na partycji gdzie aktualnie jest Ubuntu.

 

Niestety, gdy wybiorę dysk, wyskakuje mi taki komunikat:

Obecny wybór oprogramowania Fedora wymagfa 9,63 GiB dostępnego miejsca, w tytm 3,76 GiB dla oprogramowania i 5,88 GiB dla obszaru wymiany. Wybrane dyski posiadają następujące ilości wonego miejsca:

3,29 MiB Wolne miejsce możliwe do użycia

568,23 GiB Niedstępne wolne miejsce, aby zainstalować system Fedora. Można zmniejszyć lub usunąć istniejące partycje przez narzędzie do odzyskiwania miejsca lub dostosować partycje samemu w interfejsie partycjonowania użytkownika.

 

Gdy zagłębiam się dalej i mam wybór mam takie coś:
NTFS 560GB
NTFS 100 MB (MBR?)
/ 65 GB  (partycja Ubuntu?)

swap 15 GB

 

Nic z żadną partycją nie mogę, zrobić.........

 

Może mi ktoś krok po kroku łopatologicznie wytłumaczyć co i jak?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Tu masz proces instalacji wraz z tym, jak ręcznie przygotować partycję. https://www.youtube.com/watch?v=4ky9JrqbCNQ

 

Zapewne przyciskiem "-" usuniesz dotychczasową partycję "/" oraz swap. Pamiętaj że nie możesz ruszyć partycji 560GB NTFS !!!, bo masz tam Windows. Później jako pierwszą załóż swap w wielkości 6GB (już dla takich zachcianek jak bym tego badziewnego systemy nie instalował) a dopiero później "/" z pozostałej reszty.

 

100MB to obszar nie podzielony na partycję, czasem zostają takie resztki, nie przejmuj się nimi. MBR nie jest widoczny jako obszar do partycjonowania.

 

Spróbuj może innej, niegroźnej metody instalacji linuksa z wykorzystaniem wirtualnej maszyny: https://www.youtube.com/watch?v=E4GF9-1Xad4

 

Z tą różnicą, że zamiast Windowsa instaluj linuksa. Nie wiem ile masz pamięci, ale dla tej Fedory zarezerwuj co najmniej 2GB. Wirtualna maszyna działa w systemie gospodarza, więc wydajność będzie mniejsza. Dobrze jest dlatego użyć jakiejś lekkiej wersji linuksa jak Lubuntu lub Xubuntu.

 

Później możesz przejść na bardziej profesjonalne, darmowe i wydajne narzędzie jak Vmware Sphere Hypevisor ESXi albo Xen Server.

  • 1 miesiąc później...
ExtraS222
komentarz
komentarz

Testowałem wiele dystrybucji linuxa, jednak fedorę uważam za najgorszą dystrybucję. 

 

Co do instalacji: SWAP 15GB? Po co aż tyle?

Usuń / oraz swap, tworzysz swap (myślę, że 1GB to wystarczająco dużo), następnie / i instalujesz. Nie powinno być problemów.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.