x-kom hosting

Linux Mint - dezinstalacja

KlaudiaLW
utworzono
utworzono

Witam :-) Posiadam następujący problem, nie mam pojęcia jak odinstalować Linuxa Mimt jest to jedyny system jaki obecnie posiada laptop. chce zamiast niego zainstalować WinXP, który mam na płycie. Linuxa instalowalam z pendriwa, zastąpiłam nim Windowsa 7. Dysk jest podzielony według domyślnych parametrów z instalatora, dlatego po włożeniu płyty bios nie włącza się, a instalatora z poziomu pulpitu nie mogę otworzyć, ponieważ jest on dla Windowsa i Linu. Nie chce go otworzyć :/ Proszę o odpowiedzi w miarę jasne gdyż poraź pierwszy mam styczność z Linuksem i koniecznością pisania komend

z góry dziękuję :-) Klaudia

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Być może masz ukrytą partycję z instalką Windows na dysku, która ocalała po instalacji Linuksa. Napisz markę i model laptopa, najlepiej spisując parametry z naklejki pod spodem.

 

Druga sprawa to wybór systemu, jeśli to jest dosyć nowy laptop to zapomnij o starym, poczciwym Windows XP.

KlaudiaLW
komentarz
komentarz

To jest starszy laptop, który oryginalnie miał WINXP, Samsung R730 Atheros Wireless, który jest używany do przeglądania internetu, jednak Linux jako system nie zadawala mnie .

 
MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Linuksa nie odinstalowujesz, tylko formatujesz dysk podczas instalacji Windows XP. Musisz posiadać płytkę instalacyjną Windows XP i klucz. Następnie zmień w BIOS laptopa by wpierw czytał system z napędu CD/DVD. Włóż płytkę i wystartuje instalacja, na samym początku będziesz musiała usunąć wszystkie partycje i założyć jedną albo dwie nowe, typu NTFS. System zainstalujesz na pierwszej partycji. Po instalacji musisz sobie zorganizować sterowniki do urządzeń w laptopie. Podaj jego markę i model to pomogę ci wyszukać te sterowniki.

 

Jeśli coś będzie za trudne, umieść tutaj zrzut ekranu to postaram się pomóc.

 

Tutaj przykład jak zmienić kolejność startu w BIOS:

https://www.youtube.com/watch?v=mi1xJdSLFKQ

 

Tutaj jak przeprowadzić instalację Windows XP:

https://www.youtube.com/watch?v=cDBQZ3T-8cw

 

Na youtube'ie możesz wyszukać praktycznie każdy wideo poradnik.

KlaudiaLW
komentarz
komentarz

Wyskakuje za każdą próbą 'Nie odnaleziono prawidłowych partycji systememowych. Kontynuowanie instalacji nie jest możliwe ' 


Mam jeszcze jedno pytanie poza tematem w sumie...Posiadam modem huawei E3276 , na ubuntu zainstalowałam dzięki wine mobi partner, lecz nie czyta mi modemu jako modem tylko jako usb... co mogę z Tym zrobić ?

Axel
komentarz
komentarz (edytowane)
Wyskakuje za każdą próbą 'Nie odnaleziono prawidłowych partycji systememowych. Kontynuowanie instalacji nie jest możliwe '

http://gparted.org/livecd.php- Spróbuj tym utworzyć czystą tablicę partycji na swoim HDD. Powinno to wymazać WSZYSTKIE dane z dysku.

 

Posiadam modem huawei E3276 , na ubuntu zainstalowałam dzięki wine mobi partner, lecz nie czyta mi modemu jako modem tylko jako usb... co mogę z Tym zrobić ?

Niestety to w ten sposób nie ma prawa działać. Przez WINE możesz zainstalować np. gierkę, ale NIE sterowniki do czegokolwiek. Jeśli planujesz dalej używać Linuksa i korzystać pod nim z tego modemu, to poszukaj w Google huawei E3276 linux - tam powinnaś znaleźć trochę poradników co do instalacji modemu.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

W czasie instalacji Windows XP powinnaś mieć możliwość usunięcia partycji i założenia nowych.

 

Jeśli chodzi o instalację modemu to podążaj według tych wskazówek:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2784859.html

 

(musisz znać podstawy konsoli by to wykonać)

KlaudiaLW
komentarz
komentarz (edytowane)

Mam tylko zainstaluj oraz sprawdź zgodność .  

 

Jeżeli chodzi o modem to lsusb ie czyta go gdy jest podłączony a usb-modeswitch oraz usb-modeswitch-data mam zainstalowany i dalej nic...

 

 

Zrobiłam format programem GPARTET wdł . instrukcji http://techcomputeros.cba.pl/formatowanie-i-usuwanie-partycji-programem-gparted/, a po włączeniu komputera z poziomu boot'a CD/DVD oraz USB pojawia się "erroe : unknow filesystem. Enterig rescue mode...grub rescue > "

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Podałem Ci link do instruktażu instalacji na youtube. Jak przewiniesz do 3:22 sekundy, to zobaczysz, że jednak się da usunąć partycje z poziomu instalatora Windows XP.

 

 

Jeśli polecenie lsusb w wynikach nie pokazuje modemu, to znaczy, że dla Ubuntu ten modem nie istnieje. Modem powinien być włożony przed uruchomieniem komputera.

 

W BIOS masz ustawić by wpierw czytał z CD/DVD. Włóż płytkę z instalką Windows XP przed uruchomieniem komputera i musi ruszyć.

KlaudiaLW
komentarz
komentarz

Dziękuję za pomoc, zrobiłam format całego dysku dzięki programowi gpartet, system przegrałam z CD na pendriva z bootem ;-) I wszystko działało  ;-) Dziękuje raz jeszcze za poświęcony czas ;-)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.