x-kom hosting

Czy Windows 10 zadziała?

Yoshino
utworzono
utworzono

Witam.

Jestem posiadaczką Windows XP. Jestem kompletnie zielona w tym, czy mogę mieć Windows 10.

 

Procesor: Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 2.50 Ghz

Pamięć RAM: 2.50 GB

Dysk: Samsung HD502HI [500 GB, SATA II]

Karta graficzna: NVIDIA GeForce 9600 GT

 

Zamierzam kupić wersję pudełkową Win10 Home x32.

Da radę? Wolę się upewnić wcześniej, niż wydawać kasę na coś, co potem nie będzie działać :)

Youki
komentarz
komentarz

Możesz mieć, proponowałbym jednak dokupić wersję 64 bitową. 

Yoshino
komentarz
komentarz (edytowane)

Możesz mieć, proponowałbym jednak dokupić wersję 64 bitową. 

 

Ale wtedy trzeba by było zmieniać procesor?

Bo ogólnie mam x32

Yoshino
komentarz
komentarz

 

Czyli, jak rozumiem, mój procesor wspiera 64-bitową wersję?

A co z RAM, nie jest go za mało na x64?

Youki
komentarz
komentarz

Tak.

 

Ciut za mało, no ale to po taniości kupisz 1/2 GB i dołożysz do obecnego a jak będziesz w przyszłości kupować nowy komputer czy coś to nie będziesz miała problemów. 

Yoshino
komentarz
komentarz

Tak.

 

Ciut za mało, no ale to po taniości kupisz 1/2 GB i dołożysz do obecnego a jak będziesz w przyszłości kupować nowy komputer czy coś to nie będziesz miała problemów. 

Ok, dziękuję za pomoc.

Chyba jednak zostanę przy x32, bo nie jestem jakąś bardzo wymagającą użytkowniczką, a dokładanie RAMu to już w ogóle inna bajka ;)

Youki
komentarz
komentarz

To jest trochę strzał w stopę. Za pół roku zepsuje Ci się komputer, będziesz miała coś nowego z 8 GB RAM i nic z tego, bo 32 bitowa nie jest w stanie zaadresować więcej niż 3.5 GB. 

 

Dołożenie RAM'u to nic trudnego, tak jakby klocek lego w odpowiednią dziurę włożyć. 

Yoshino
komentarz
komentarz

To jest trochę strzał w stopę. Za pół roku zepsuje Ci się komputer, będziesz miała coś nowego z 8 GB RAM i nic z tego, bo 32 bitowa nie jest w stanie zaadresować więcej niż 3.5 GB. 

 

Dołożenie RAM'u to nic trudnego, tak jakby klocek lego w odpowiednią dziurę włożyć. 

Masz rację, pomyślę nad tym. Można wyjąć jedną pamięć, zanieść do sklepu i żeby mi dołożyli taką samą? Wtedy bym sobie chyba poradziła :D

Youki
komentarz
komentarz

Można. Można też poprosić kolegę/znajomego czy kogoś tam, albo napisać tutaj, bo skoro z wyciągnięciem nie będziesz miała problemów, to z włożeniem chyba także nie. :) 

Yoshino
komentarz
komentarz

Można. Można też poprosić kolegę/znajomego czy kogoś tam, albo napisać tutaj, bo skoro z wyciągnięciem nie będziesz miała problemów, to z włożeniem chyba także nie. :)

Przestudiuję jakieś poradniki na Youtube i powinno być dobrze :D

Dzięki jeszcze raz :)

r102
komentarz
komentarz

Stop. 64bitowy windows - w zupełności mu te 2,5 GB RAMu starczy.

 

Inwestowanie w DDR2 - raczej jest nieekonomiczne...

Fixiq
komentarz
komentarz


  • Większa przestrzeń adresowa. Architektura x86_64 definiuje przestrzeń adresową ograniczoną do 48 bitów (w aktualnych implementacjach używa się 40 bitów, co przekłada się na możliwość zaadresowania do 1 TiB pamięci operacyjnej). Architektura IA-32 pozwala na zaadresowanie jedynie 4 GiB, z czego dostępne dla użytkownika (i aplikacji) jest najczęściej 2 GiB lub 3 GiB (podział ten zależny jest od systemu operacyjnego). Z uwagi na rozszerzenia wprowadzone w Pentium Pro możliwe jest zainstalowanie do 64 GiB RAM, jednak nie jest to pamięć liniowo równocześnie dostępna. W przyszłości, implementacje architektury AMD64 mogą używać pełnych 48 bitów, co pozwoli na bezpośredni dostęp do 256 TiB pamięci operacyjnej. Przy użyciu systemu operacyjnego korzystającego z architektury AMD64 możliwe jest zwiększenie dostępnej pamięci operacyjnej dla pojedynczego 32-bitowego procesu do 4GiB, bez potrzeby rekompilacji i zmian w kodzie programu.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/X86-64

Yoshino
komentarz
komentarz

Zainteresowałam się bardziej tematem kupna tego RAMu, dlatego zainstalowałam program EVEREST.

Ku mojemu zaskoczeniu pisze, że mam dwa gniazda pamięci - każde po 2GB, co w sumie daje 4GB.

Natomiast w informacjach systemu pisze, że mam 2.5GB RAM.

Teraz już nie wiem, jak to w końcu jest?

Jeśli mam faktycznie to 4GB RAM, to nie musiałabym nic dokupywać...

Youki
komentarz
komentarz

Pokaż screena z CPU-Z z zakładek Memory oraz SPD 

Yoshino
komentarz
komentarz (edytowane)

[attachment=40869:c.PNG][attachment=40868:d.PNG]

 

//Jeżeli jest konieczne, pobiorę pełną wersję :)

Youki
komentarz
komentarz

Wygląda, że masz 4 GB, ewentualnie na kostkach pamięciach, będzie pisao jaką mają pojemność. 

Yoshino
komentarz
komentarz

To żeby być pewnym, zajrzę do środka...

Ciekawe czemu w obu przypadkach pisze inaczej ;d


Mam jeszcze coś takiego, nie wiem co o tym myśleć?

[attachment=40870:e.PNG]

Youki
komentarz
komentarz

Zobacz do środka, odczytaj z naklejki :) 

 

Dla przykładu, w opisie goodram gr1333d364l9/2g 2 G oznacza pojemność, czyli 2 GB. 

Yoshino
komentarz
komentarz

Zobaczyłam do środka. Pozbyłam się masy kurzu i zrobiłam zdjęcie kości :D

2 gniazda - po 2GB RAM.

[attachment=40871:ko.jpeg]

W takim razie może to Windows XP x32 ma coś do rzeczy? Gdzieś czytałam, że max. to 2,5GB...

Kupię ten Windows 10 x64, zobaczymy co będzie :)

Dzięki za pomoc :)

Youki
komentarz
komentarz

W takim razie może to Windows XP x32 ma coś do rzeczy? Gdzieś czytałam, że max. to 2,5GB...

Raczej tak :) 

Fixiq
komentarz
komentarz

x32 obcina ram, zmień na x64 i będzie okej.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.