x-kom hosting

plik stronicowania

Cesash
utworzono
utworzono

Witam, mam pytanie czysto z ciekawości, a dotyczy ono pliku stronicowego. Więc chciałbym dowiedzieć się czy ustawienie go na inny dysk zamiast systemowego będzie chodziło równie dobrze? Gdyż mój dysk systemowy nie może wykorzystać max potencjału gdyż nie ma już takiej pojemności. Jeśli mogę ustawić na inny dysk, to czy mogę wtedy wyłączyć je z dysku C. Chciałbym wiedzieć jak go skutecznie czyścić, ponieważ wydaje mi się że nie był on skutecznie usuwany po zamknięciu aplikacji.
Mam również pytanie co do przydziału który znajduje się w właściwościach dysku. Otóż mój dysk C jest zawalony i nie chce go obciążać, czy ustawienie przydziału pomoże? Jeśli tak to jak go ustawić. Byłbym wdzięczny za pomoc.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Plik stronicowania (zwany również plikiem wymiany lub SWAP) to przedłużenie pamięci RAM na dysku twardym. Chodzi o to, że gdy przykładowo masz zajętą całą pamięć RAM to nie mógł byś już żadnego nowego programu otworzyć. Dlatego system operacyjny wykorzystuje obszar na dysku twardym jako dodatkowa przestrzeń pamięci RAM.

 

Z tym wiążą się pewne konsekwencje, gdyż twardy dysk jest znacznie wolniejszy od kości RAMu, więc w przypadku wykorzystania pliku wymiany szybkość pracy znacznie zwalnia, niestety.

 

Jeśli masz dwa dyski twarde to teoretycznie, przeniesienie pliku stronicowania na drugi powinno delikatnie wpłynąć na podniesienie wydajności. Gdyż w przypadku gdy system operacyjny w tym samym momencie zechce odczytać dane z plików systemowych na dysku A i zapisać/odczytać dane do pliku stronicowania, to może to zrobić w jednym momencie, gdyż dyski pracują niezależnie. Ale będzie to niezauważalna optymalizacja, bardziej teoretyczna.

 

Możesz wyłączyć plik stronicowania na dysku systemowym i założyć go na innym dysku/partycji. Tylko pamiętaj, że jeśli przełożysz plik stronicowania na inny dysk a później zapomnisz go podłączyć, to Windows może mieć problem z odpaleniem.

 

Plik stronicowania najlepiej ustawić o stałej pojemności, co także może wpłynąć na szybszy start Windows, gdyż nie musi on przeliczać wolnego miejsca na dysku dla swap, za każdym uruchomieniem. Wielkość pliku stronicowania zależy przede wszystkim od ilości twojej pamięci RAM. Jednak nie przekraczaj wielkości 2GB dla pliku stronicowania. Jeśli masz na przykład 2GB RAMu to ustaw sobie plik stronicowania na wielkość 512MB.

 

Pliku stronicowania nie czyścisz, jego organizacja pracy podlega systemowi operacyjnemu. Jedyne co można jeszcze zrobić to zdefragmentować przestrzeń stronicowania, by obszar jaki zajmuje na dysku był zapisany w jednym ciągu, co przełoży się na szybkość odczytu/zapisu, niż miałby być pofragmentowany na całej przestrzeni dysku twardego.

 

Wielkość pliku stronicowania ustawiasz, nie pamiętam jak w XP, ale prawy przycisk na mój komputer -> system -> karta zaawansowane -> Wydajność (ustawienia) -> karta zaawansowane -> Pamięć wirtualna (zmień) -> I ustaw sobie na wybranym dysku wielkość niestandardową, stałą z tym samym przedziałem od i od np 512MB

  • Dobra wypowiedź 1
Cesash
komentarz
komentarz

Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Jeśli zmienię partycje pliku stronicowania wtedy będzie dalej dobrze działało bez problemu? Napisałeś że jego organizacja zależy od systemu, chciałbym wiedzieć czy zajmuje się on tez usuwaniem zbędnej pamięci tak jak w ram, że jest to tylko pamięć tymczasowa i usuwa się po wyłączeniu. Chciałbym jeszcze spytać czy wiesz coś o przydziale dyskowym który wymieniłem w pytaniu.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli zmienisz partycję pliku stronicowania to będzie działało bez problemu.

 

Gdy już ustawisz sobie stały plik stronicowania, to będzie on widoczny na danej partycji w głównym katalogu, pod nazwą pagefile.sys o rozmiarze dokładnie takim jak mu ustawiłeś. Ten plik nie zniknie po wyłączeniu komputera. A jego zawartość, czyszczenie i wykorzystanie jest sprawą tylko systemu operacyjnego, użytkownik nic z nim nie robi.

 

W systemie Linuks istniej narzędzie o nazwie "quotas", które ma szerokie możliwości ustalania przydziałów dyskowych. W Windows te możliwości są chyba mniejsze. Nie wiem czy korzystasz samemu ze swojego komputera, oraz czy ten ktoś inny powoduje brak miejsca na dysku. Bo jeśli tylko samemu używasz komputera, to jaki ma sens ustawiać sobie samemu limit użycia przestrzeni dyskowej ? Przydziały dyskowe używa się zwykle w profesjonalnych zastosowaniach, gdzie dysk (serwer plików) jest współdzielony przez wielu ludzi. Wtedy informatyk ustala na przykład limit gigabajtów na dysku dla danego działu firmy, albo poszczególnych pracowników. Gdy pracownik zbliża się do wykorzystania limitu, można ustalić by dostawał ostrzeżenie o kończącym się miejscu dla niego.

  • Dobra wypowiedź 1
Cesash
komentarz
komentarz

aha, bardzo dziękuję za pomoc. Oczywiście daje plusa za świetne wyjaśnienie. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.