x-kom hosting

Linux dla starego laptopa, czy warto, oraz manjaro problem

lemek
utworzono
utworzono (edytowane)

Poszukuje linuxa dla starego laptopa, specyfikacji nie za bardzo pamiętam, ale coś w stylu Intel Dual Core 1.6GHZ (laptopowy więc zakładam, że to jakiś Yonah, albo Merom-2M), około 1GB ram, o karcie graficznej nie mam pojęcia, ale zakładam, że jakaś intelowska integra. Ogólnie z tego co pamiętam to XP SP2 chodził na nim przyzwoicie.

 

EDIT! Dokładna specyfikacja laptopa:

Procesor Dual Core T2390 (1.86 GHz)
1 MB, FSB 533 MHz Pamięć 2048 MB DDR2 667 MHz SO-DIMM (1 x 2048 MB)
max 4096 MB Dysk 160 GB SATA 5400 obr./min Karta graficzna Zintegrowana grafika
Intel Graphics Media Accelerator X3100

 

 

Model laptopa to ASUS X51L-AP135C

 

Co do 2 pytania, to czy warto przejść na linuxa. Całe życie pracowałem w zasadzie na Windowsie, gram raczej mało, ale wizja pracy bez Visual Studio mnie nie zadowala. Nie zadowala mnie również kombinowanie z winem aby odpalać program, którego na nieszczęście nie ma na systemu Linux. Ogólnie chodzi mi o zalety posiadania systemu Linux. Dodam, że mój komputer to potwór więc szybsza praca nie jest argumentem, bo zwyczajnie przy dysku SSD, procesorze i7 i 16GB ramu, nie widzę specjalnej różnicy między jakimkolwiek linuxem a Win8.

 

 

Mam też problem z systemem Manjaro, otóż po ostatniej aktualizacji (sudo pacman -Syyu) po ponownym uruchomieniu komputer się nie włącza :/ Albo inaczej, włącza się, system się ładuje, pojawia się kursor i bum, czarny ekran, i tak sobie komputer chodzi i chodzi. Czytałem gdzieś, że fixem tego może być update kernela, tylko jak to zrobić? Z linuxem miałem tyle wspólnego co konfiguracja serwera VPS, w dodatku przy pomocy poradników. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

Axel
komentarz
komentarz (edytowane)

Na jakim sprzęcie odpalasz tego Manjaro? Spróbuj  przełączyć się na inne TTY (Ctrl+Alt+F1/F2/F3) i powiedz, czy tryb tekstowy się prawidłowo odpala. Jeśli działa czyste CLI, to łatwo dojść, co jest na rzeczy. W pliku /var/log/pacman.log masz zapisane wszystkie operacje wykonywane przez pacmana. Tam znajdziesz dane z ostatniego pacman -Syu, co było instalowane i w jakiej wersji. Jak już do tego dojdziesz, to można zrobić downgrade paczek do poprzednich wersji. Stare wersje pakietów, o ile sam ich nie wywaliłeś, znajdziesz w /var/cache/pacman/pkg.

 

Co do poprzednich pytań: Na podobnym, a nawet słabszym sprzęcie odpalałem Archa z Openboksem, myślę, że Manjaro też powinien ruszyć. Ogólnie sporo tu zależy od środowiska graficznego i zainstalowanego oprogramowania.

Zaś na drugie pytanie sam sobie odpowiedz. Ja tylko dodam, że na Linuksa jest w choinkę i trochę narzędzi dla programistów, nie wiem, czy przypadkiem nie lepszych. No ale skoro MUSI to być Visual Studio...

  • Dobra wypowiedź 1
lemek
komentarz
komentarz

Na jakim sprzęcie odpalasz tego Manjaro? Spróbuj  przełączyć się na inne TTY (Ctrl+Alt+F1/F2/F3) i powiedz, czy tryb tekstowy się prawidłowo odpala. Jeśli działa czyste CLI, to łatwo dojść, co jest na rzeczy. W pliku /var/log/pacman.log masz zapisane wszystkie operacje wykonywane przez pacmana. Tam znajdziesz dane z ostatniego pacman -Syu, co było instalowane i w jakiej wersji. Jak już do tego dojdziesz, to można zrobić downgrade paczek do poprzednich wersji. Stare wersje pakietów, o ile sam ich nie wywaliłeś, znajdziesz w /var/cache/pacman/pkg.

 

Co do poprzednich pytań: Na podobnym, a nawet słabszym sprzęcie odpalałem Archa z Openboksem, myślę, że Manjaro też powinien ruszyć. Ogólnie sporo tu zależy od środowiska graficznego i zainstalowanego oprogramowania.

Zaś na drugie pytanie sam sobie odpowiedz. Ja tylko dodam, że na Linuksa jest w choinkę i trochę narzędzi dla programistów, nie wiem, czy przypadkiem nie lepszych. No ale skoro MUSI to być Visual Studio...


Dzięki wielkie. Co do manjaroo to już sobie poradziłem (downgrade paczek). Co do laptopa to spróbuje z czystym archem. A co do VisualStudio, to po prostu nie spotkałem się jeszcze z czymś przyjemniejszym do pisania, już nie mówiąc o tym, że obecnie siedzę w .NET... Po prostu z linuxem nie miałem wiele wspólnego, ale nie widzę powodów aby na niego przejść. Dodatkowo nie wiem jak sprawuje się mono odnośnie c#, dlatego pytałem o opinię, i jakieś plusy posiadania Linuxa do codziennej pracy. Tak czy siak, dziękuje za odpowiedź.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.