x-kom hosting

problem z odpaleniem win XP

Shadowlord3499
utworzono
utworzono

dzień dobry. Jestem w posiadaniu starszego komputera z windows xp . niedawno udało mi się go uruchomić po fatalnym błędzie systemu , który blokował wszelkie akcje i pozwalał używać tylko trybu awaryjnego. Teraz pojawił się pewien o iele gorszy. Za każdym razem gdy włączę komputer dochodzę do momentu logowania , albo raczej do chwili gdy ma się pokazać okienko z profilem. Po pojawieniu się napisu ładowania profili , komputer zawiesza się i cały czas rzekomo coś wczytuje. Poczekałem 1 godz. nic. bawiłem się ustawieniami w Biosie, też nic. wielokrotne restarty również nie dały efektu. Jeśli jest jaka kolwiek rzecz którą mógłbym zrobić by odpalić staruszka ,żeby na nowo zainstalować system(wolałbym metodę bez konieczności ponownej instalacji). To bardzo bym prosił o wkazówki , najlepiej prosto wytłumaczone gdyz nie jestem zbytnio zorientowany pod tym względem. Z góry dziękuję.

politolog
komentarz
komentarz

Podaj specyfikację tego komputera .

Shadowlord3499
komentarz
komentarz

co masz na myśli mówiąc specyfikacja ?

Rofyxi
komentarz
komentarz

co masz na myśli mówiąc specyfikacja ?

chodzi o to jaki masz sprzęt - płyta główna , procesor itd.

 

 Jak masz płytę instalacyjną WinXP to polecam Ci spróbować  "Naprawić system " podmieniając pliki systemowe z folderu C:/Windows .

Odpalasz płytę instalacyjną wybierasz "Aby rozpocząć instalację sysyemu WindowsXP" nasiskając Enter potem wsiskasz F8 zaznaczasz partycje C:/WINDOWS i wciskasz R wtedy automatycznie podmieni Ci folder WINDOWS i system zostanie nadpisany z zachowaniem ustawień i plików nie usuwając Program Files. po tym zabiegu pewnie bedziesz musiał zainstalować sterowniki od płyty głównej i karty graficznej/muzycznej itp. Jak masz dodatkowo partycje D i masz jeszcze możliwość wejscia w trybie awaryjnym do systemu to ważniejsze dane jak zdjęcia muzyke filmy z partycji C przenieś na Dysk D. W BIOSIE ustawiasz w pierwszej kolejności botoowanie z płyty CD/DVD. Jak mi system siada to czesto w taki sposób ratuje mojego XPeka bez całego formatu twardego dysku . Powodzenia.

Shadowlord3499
komentarz
komentarz

A więc w tym pudle mam :
płyta główna - ASUS M2N-E SLI ACPI BIOS Revision 0801 ( w środku NVIDIA nForce500 SLI MCP )
karta graficzna - Gigabyte GeForce 8600 GT series

system - Windows XP sp2 (po angielsku)

procesor- AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual core processor 4800+

testowana pamięć - 2096128K

RAM - najprawdopodobniej 4Gb

 

Co do tej metody to jest pewien znaczny  problem. Komputer zawiesza się na ekranie wczytywania profili. Naszczęście dysk nie jest podzielony na partycje, za to mam podłączany dysk E. i ostatnio zuważyłem 2 ciekawe rzeczy, a mianowicie : gdy włączam f8 przy uruchamianiu , tam gdzie pojawiło by się urucho mindows tak i tak , pokazuje się napis " CMOS checksum error - Defaults loaded ".....   A drugą rzeczą jest to że karta graficzna w ciągu 15 min okrutnie się nagrzewa. Wcześniej przed tym błędem z logowaniem podczas mocnego użytkowania komputera karta pozostawała w miarę chłodna.

politolog
komentarz
komentarz

A drugą rzeczą jest to że karta graficzna w ciągu 15 min okrutnie się nagrzewa. Wcześniej przed tym błędem z logowaniem podczas mocnego użytkowania komputera karta pozostawała w miarę chłodna.

Podaj jeszcze markę i moc zasilacza .

Shadowlord3499
komentarz
komentarz

Amacrox 460W ( Peak 500W )

Rofyxi
komentarz
komentarz (edytowane)

Ja bym spróbował pare rzeczy tzn:

1) na odłączonym od zasilania kompie wyciągnął bym na próbe tą karte graficzną bo i tak masz drugą zintegrowaną na płycie głównej,

2) poodpinał bym wszystkie przewody od płytygłównej, zasilacza, dyskutwardego, kartygrafiki (no chyba że już ją wywaliłeś na próbe jak wyżej) przeczyścił/przedmuchał wtyki i gniazda  i mocno ale z czuciem wpiął je na miejsca,

3) w biosie przywrócił bym domuślne ustawienia - Load Optimized Defaults

4) jak powyższe zabiegi nie pomogłyby wyciągnąłbym bateryjkę z płyty głównej na pół godziny by wykonać twardy reset biosu  - być może też  coś nie styka lub bateryjka się wyczerpała/zaśniedziała, to właśnie stąd może być ten błąd "CMOS checksum error - Defaults loaded" po wyjęciu bateryjki z MOBO pewnie trzeba będzie ustawić nową datę i godzinę też w biosie

&) możliwe też że twardydysk skończył  żywota

 

 

niedawno udało mi się go uruchomić po fatalnym błędzie systemu , który blokował wszelkie akcje i pozwalał używać tylko trybu awaryjnego

a cos więcej otym błędzie możesz napisać ? i czy przedtem grzebałeś coś w blaszaku lub samym systemie

Shadowlord3499
komentarz
komentarz (edytowane)

dobrze oto opowieść jak się zaczęły problemy. :

Ten komputer ma 8 lat. 5 lat temu pojechał do mojej babci gdzie został podłączony do internetu , nie miał anty wirusów ani wszelkiego typu ochrony. problemy zaczęły się 3 lata temu gdy komputer zaczynał się zacinać i wyłączać . ( mógła to być przyczyna tego że czasami nie było prądu gdy komputer był włączony ) Wtedy wymieniono mu dysk. Na pół roku był spokuj i wtedy ni z tąd ni z owąd przy włączeniu pojawiły się opcje włącz system windows normalnie , w trybie awaryjnm itd. Właśnie w tym momencie poszedł na półtoraroczny odpoczynek. Mniej więcej rok temu wziąłem go do siebie i doradzono mi żebym wyjął baterię z płyty głównej. Tak też zrobiłem . jakiś tydzień - dwa odczekałem i włożyłem spowrotem z zamiarem wymiany na nową. później sprawdzałem RAM-y.Włączałem komputer na awaryjnym , usuwałem programy różne śmieci itp.użyłe też przywracania systemu, potem odłączyłem i włączyłem kilka rzeczy (między innymi wejście na płyty dysk E).Gdy nic nie pomogło przyszedł czas na ustawienia BIOS-u . kilka krotniecoś tam zmieniałem i doszedłem do takiego okienka ( niestety już się nie wyświetla) gdzie pokazane były opcje SUV1 ,SUV2 ,SUV-3. (czy coś w tym stylu) Zaznaczyłem 1 nacisnąłem enter i ... MAGIA komputer się włączył jak należy . Wtedy na środku ekranu pojawiło się okinko w którym było napisane żę wystąpił fatalny błąd systemu i jak chcę to mogę zgłosić problem do microsoftu lecz tutaj pojwił się kolejny problem ten komputer nie ma, i niebędzie miał podłączonego internetu. No cóż próbowałem znaleźć miejsce zapisania raportów lecz nie udało mi się. diagnostyka komendą dxdiag pokazała że wszystko działa jak należy.(porównywałem z wynikami z innego komputera) .Wtedy siostra zaczęła mnie nękać żebym dał jej pograć , a ponieważ nie byłem pewien że wszystko jet naprawione , założyłem hasło. I tak miałem spokój przez 2 dni. Oczywiście za każdym razem przy włączeniu komputera pokazywał się błąd przy logowaniu  zamiast niebieskiego ekranu z napisem wczytywania profili , poczym naciskałem ok i logowałem się bez problemu, po wczytaniu wsystkiego pokazywał się komunikat o fatalnym błędzie. 3 dnia po powrocie ze szkoły(czwartek)zaczęło się to najgorsze.Uruchomiło się wszystko jak należy lecz ku mojemu zdziwieniu pokazał się ekran wczytywanie profili , poczekałem spokojnie 10 min , 15 i zresetowałem potem to samo , pobawiłem się w BIOS-ie i jakoś go odpaliłem potem wziąłem odzyskiwanie systemu , chciałem wtedy przeinstalować system , gdy na chwilę przygasł prąd ,komputer się wyłączył i za drugim razem nie miałem tyle szczęścia sprawdzałem wszystko co się dało i wtedy zdesperowany poszedłem na to forum. zapomniałem powiedzieć że dzisiaj po sprawdzaniu tego co ma wśrodku włączyłem go i kilka razy te domyślne ustawienia włączałem, bez skutku. Co do tych porad to dam jutro odpowiedź około 20 bo cyszczenia to mam dużo ,szczegónie kurzu, Jeśli się nie mylę to na pulpicie w tym popsótym komputerze mam screenshota informacji o błędzie.


czyszczenie niepomogło , jutro postaram się kupić nową baterię

  • 4 tygodnie później...
Shadowlord3499
komentarz
komentarz

przepraszam za długie nie odpowiadanie, wreszcie kupiłem baterię i odrazu nie zadziałało ale funkcje odpalenia w trybie awaryjnym oraz normalnie , itp stały się dostępne. później powtóryłem poprzednio opisane czynniści i zdjąłem nałożone hasło. Komputr chodzi jak nowy, dziękuję za pomoc.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.