x-kom hosting

Instalacja Ubuntu obok Win 8.1

Mattii4211
utworzono
utworzono

Mam zgrany obraz płyty na pendrive, bios go wykrywa, ale tylko jak go zamknę to instalacja się nie rozpoczyna tylko normalnie włącza się win. Powiedzcie co i jak ustawić abym mógł zainstalować ubuntu obok win 8.1. 

Razer0807
komentarz
komentarz

zrobiłeś bootowalny pendrive? ustaw w biosie boot na pendrive.

  • Dobra wypowiedź 1
Mattii4211
komentarz
komentarz (edytowane)

Pendrive musi być bootowalny bo obraz z płyty zgrywałem za pomocą Universal-USB-Installer-1.9.5.7. Mam ustawiony bot na usb ale dalej nic się nie dzieje.


Ok jakoś sobie poradziłem. Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy opcje takie jak fast boot, security boot... muszą pozostać wyłączone aby korzystać z win i ubuntu czy mogę je włączyć, tak jak to było przed instalacją?

 

 

I jeszcze jeden problem Ubuntu się zainstalowało bez żadnych przeszkód ale gdy teraz uruchomię kompa automatycznie włącza się Windows, nie pojawia się ekran wyboru jaki system uruchomić. Czy trzeba jeszcze raz odinstalować i zainstalowć ubuntu?

LWG
komentarz
komentarz (edytowane)

przy instalacji ubuntu powinnien wyskoczyć komunikat, czy zainstalowac grub lub jakieś inne srodowisko rozruchowe

Mattii4211
komentarz
komentarz

To, nie wiem dlaczego, ale nic takiego nie wyskoczyło. Może powinienem zainstalować inną wersję linuxa (miałem ubuntu 14.04).

LWG
komentarz
komentarz

Zainstaluj gruba z live

Mattii4211
komentarz
komentarz

Czyli po kolei: instaluje ubuntu i później instaluje tego gruba (jakbyś wrzucił linka) ?

LWG
komentarz
komentarz

https://www.youtube.com/watch?v=1YW2ar9FQ2Q

Mattii4211
komentarz
komentarz

Wszystko w biosie ustawione tak jak trzeba, ubuntu nagrane na płytę. Włączam komputer wyskakuje czarny ekran, pojawia się napis, że nie może otworzyć płyty (mniej więcej), następnie wyświetla się ekran GRUBa daję instaluj i niby coś się ładuje a następnie pojawia się coś takiego (załącznik). Co z tym zrobić?


Dodam jeszcze że na innym kompie bez UEFI wszystko śmiga aż miło


Żadnego pomysłu na rozwiązanie tego problemu?


Dodam że ubuntu instaluję na asus r510jk DM009H

LWG
komentarz
komentarz

Jak instalowałeś gruba ?

Mattii4211
komentarz
komentarz

Nic nie instalowałem. Włożyłem płytę dałem instaluj i wyskoczyło coś takiego. Próbowałem kilkanaście razy i za każdym to samo.

Mattii4211
komentarz
komentarz

Dobra ale tu nie chodzi o GRUBA tylko o to że nawet live wywala ten czarny ekran i ubuntu nie chce się uruchomić. 

LWG
komentarz
komentarz

spróbuj odpalic ten obraz Ubuntu na virtualnej maszynie https://www.virtualbox.org/

Mattii4211
komentarz
komentarz

W irtualboxie działa bez problemu

LWG
komentarz
komentarz

spróbuj starszej wersji 2. sprawdz bad sektory 

Mattii4211
komentarz
komentarz

Wyczytałem na innym forum że ten problem dotyczy tylko wersji 14.04 więc pobiorę 12. i zobaczę co i jak


Ok Ubuntu 12.04 zainstalowane tylko znów nie ma opcji wyboru systemu (GRUB?). Więc jak teraz go zainstalować. Da się to jakoś zrobić z poziomu Windowsa czy trzeba jakoś inaczej kombinować?

floatingp
komentarz
komentarz

To jest właśnie monopolistyka Microsoftu i tym podobnych. Doradzę ci kolego (sam mam problemy z linuxem pod UEFI i jak mogę to unikam płyt głównych z tym szi**m). Najprostszym sposobem na ominiecie problemów jest wchodzenie do biosu za każdym razem gdy chce się włączyć inny system. Ponieważ Windows 8.1 nie uruchomi sie bez Secure Boot należy włączać go przed bootowaniem Windowsa, natomiast jeżeli chcesz bezproblemowo instalować i korzystać z Linuxa wyłącz na czas instalacji secure boot, a najlepsziej przełącz w swoim biosie na ten czas opcję UEFI & Legancy Bios lub jeszcze lepiej samo Legancy Bios. Wszystko to krąży wokół podpisów Microsoftu do "bezpiecznego" uruchamiania komputera, bo skąd Linux ma mieć klucz Microsoftu? Pojawiły się też bootloadery które pozwalają na ładowanie otwartych systemów na UEFI (sic!), ale nie korzystałem jeszcze z tego i jeżeli miałbym korzystać to dałbym ci dopiero odpowiedź w środę, kiedy sam to sprawdzę ;) Narazie myślę możesz jednak spróbować zrobic to co ci mówiłem, u mnie bynajmniej działa

Mattii4211
komentarz
komentarz

Po instalacji Ubuntu i restarcie kompa pojawia się takie coś (a powinien GRUB). Więc jak do jasnej chol....y sobie z tym poradzić po wygląda na to że GRUB nie nadpisuje windows boot loadera  


Sory za zamieszanie ale chyba (99%) wiem w czym leży problem. Otóż na moim dysku jest nieodpowiednio sformatowana tablica (ta której akurat GRUB nie obsługuje, przepraszam ale nazwa wyleciała mi z głowy). Zatem czy istnieje możliwość zmiany tej tablicy bez utarty danych?

LWG
komentarz
komentarz

1. Jaki dysk ? Wejdz w bios czy tam UEFI i ustaw aby jako pierwsze botowalo z HDD

2. Jaki masz Dysk ?

 

3. Radzę ci skopiować to co na dysku ważne bo najprawdopodobniej w najbliższym czasie padnie :)

  • 2 tygodnie później...
Mattii4211
komentarz
komentarz

 Problem udało mi się rozwiązać. Jakby kogoś to interesowało to GRUBa należy zainstalować w windowsie (Boot Repair i wybieramy sys Windows a nie linux).

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.