x-kom hosting

Co wybrać

Gość
utworzono
utworzono

Witam.

Ostatnio zatkał mi sie dysk , więc muszę go sformatować.

Stwierdziłem , że chcialbym poracować na linuksie , więc mam wiele pytań.

Po pierwsze czy dobre robię instalując linuxa? (komputer będzie wykorzystywany do multimediów i internetu).

Po drugie jakiego linuxa wybrać? ( nie miałem jeszcze z linuxem kontaktu)

Po trzecie czy linux jest bezieczny?

Po czwrate na jaki system plików mam sformatować dysk?

Z góry dziękuję.

nitro07
komentarz
komentarz

Jeśli interesujesz się informatyką to warto wybrać Linuxa, z internetem linux nie będzie miał problemów, nie wiem co masz na myśli pod pojęciem "multimedia" jeśli chodzi o muzykę i filmy to możesz być spokojny z grami gorzej, nie każdą uruchomisz. Osobiście używam Ferodę Core 8 i polecam. Tak Linux jest bezpieczny i to bardzo. System plików najlepiej wybrać EXT 3 + partycja pliku wymiany (system plików SWAP) w zależności od ilości pamięci RAM w większości przypadków 512 MB na partycję SWAP wystarczy.

Gość
komentarz
komentarz

Dzięki , ale nie do końca rozumiem z tymi systemami plików.

Mógłbyś mi to wytłumaczyć?

Zarov
komentarz
komentarz
Po pierwsze czy dobre robię instalując linuxa? (komputer będzie wykorzystywany do multimediów i internetu).

Moim zdaniem tak, zawsze większa wiedza jak miałeś styczność z większą ilością systemów. No chyba że instalujesz by zgrywać hax0ra, to wtedy daj sobie spokój. Linux nie jest jak Windows i nie da się wszystkiego wyklikać.

Po drugie jakiego linuxa wybrać? ( nie miałem jeszcze z linuxem kontaktu)

Ubuntu/Kubuntu, SuSE, Zenwalk, KateOS livecd....

Po trzecie czy linux jest bezieczny?

Tak. Antywirusa nie potrzebujesz do domowego użytku itd.

Po czwrate na jaki system plików mam sformatować dysk?

ext3

Powiedz też coś więcej o dyskach to jakoś ułożymy jak duże mają być partycje.

Tak jak Windows ma fat32 i ntfs to Linux ma ext2, ext3 i inne. W Linuksie musisz mieć partycję główną czyli / - to coś jak macie w Windowsie C, no i partycje wymiany o której wspomniał nitro to coś takiego jak ram :Dhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_wymiany

Swap powinien być 2xram, ale jak masz dużo pamięci to juz nie ma potrzeby robić 2x.

Poczytaj tutaj: http://jakilinux.org/

Zrób sobie też na jakilinux.org quiz, w razie wątpliwości pisz tutaj, albo tam na forum, gdzie zresztą też piszę.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.