x-kom hosting

[Rozwiązany] Montowanie NTFS

Mateo93
utworzono
utworzono

Witam, jestem świeżo upieczonym użytkownikiem Debiana :)

Mam problem - chcę się dostać do plików na windowsowskich partycjach NTFS. Czytałem wiele poradników, postów ale za każdym razem jest jakiś błąd. ntfs-3g oczywiście zainstalowałem :)

Edit:

Wystarczy mi tylko możliwość odczytu, ale nie pogardzę też zapisywaniem ;)

localh0st
komentarz
komentarz

Jaki błąd?

...

Mateo93
komentarz
komentarz

debian:/home/mateusz# /dev/sda5 /mnt/dysk/sda5 ntfs ro,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2

bash: /dev/sda5: Brak dostępu

debian:/home/mateusz#

beamerkun
komentarz
komentarz

Zaloguj się jako root?

Mateo93
komentarz
komentarz

jestem zalogowany, oto pełny wpis:

mateusz@debian:~$ su

Hasło:

su: Nieudana autoryzacja

mateusz@debian:~$ su

Hasło:

debian:/home/mateusz# /dev/sda5 /mnt/dysk/sda5 ntfs ro,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2

bash: /dev/sda5: Brak dostępu

debian:/home/mateusz#

Zarov
komentarz
komentarz

Też tą linijkę to nie tutaj. Przeczytaj dokładnie jeszcze raz opis, według którego to robisz i przy okazji pokaż nam go.

beamerkun
komentarz
komentarz

Może tak z łaski swojej dodasz polecenie mount przed tą całą formułką ?

Mateo93
komentarz
komentarz

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=9847#9847 <- przyznaje, trzeba było wkleić ten tekst do /etc/fstab ale to nic nie daje poza tym że podczas uruchomienia pokazuje się not exist i czerwony napis filed

jescze spróbowałem czegoś takiego:

debian:/home/mateusz# ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/sda5

$LogFile indicates unclean shutdown (0, 0)

Failed to mount '/dev/sda5': Operacja nie obsługiwana

Mount is denied because NTFS is marked to be in use. Choose one action:

Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devices by

clicking on the 'Safely Remove Hardware' icon in the Windows

taskbar then shutdown Windows cleanly.

Choice 2: If you don't have Windows then you can use the 'force' option for

your own responsibility. For example type on the command line:

mount -t ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/sda5 -o force

Or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:

/dev/sda5 /mnt/sda5 ntfs-3g defaults,force 0 0

debian:/home/mateusz#

Ale to też nic nie daje

Edit:

Podczas uruchamiania czyli wgrywania systemu.

Mam jeszcze pytanie nie na temat - jak z poziomu konsoli uruchomić jakiś program?

beamerkun
komentarz
komentarz

Coś kręcisz - odpal Windowsa , zamknij go POPRAWNIE. Pozatym czy masz pewność że to sda5 ? jeśli to pierwsza partycja to pewnie u ciebie będzie sda1 =_=" Następnie zapamiętaj że składnia pliku /etc/fstab jest inna niż polecenia "mount" którego chyba nadal nie dopisujesz =_=

Czyli:

1. Odpalasz Windowsa

2. Zamykasz go POPRAWNIE

3. Odpalasz Linuksa

4. Piszesz "mount ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/sda5" o ile ta partycja z ntfs-em to sda5

5. ????????

6. PROFIT

Mateo93
komentarz
komentarz

To raczej sda5...

debian:/home/mateusz# fdisk -l

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0x87438743

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 1 1275 10241406 7 HPFS/NTFS

/dev/sda2 1276 6712 43672702+ f W95 Ext'd (LBA)

/dev/sda3 6713 7604 7164990 83 Linux

/dev/sda4 7605 9728 17061030 7 HPFS/NTFS

/dev/sda5 1276 6712 43672671 7 HPFS/NTFS

debian:/home/mateusz#

beamerkun
komentarz
komentarz

sda1 i sda4 też jest NTFS :]

Mateo93
komentarz
komentarz

nom, ale zależy mi tylko na sda5. A poza tym jak zamontuje sda5 to resztę też będę umiał :P

Kamix
komentarz
komentarz

Zrób tak:

Dodaj to do fstab:

/dev/hda1	   /mnt/winc   ntfs-3g   rw,user,users,uid=1000	0   0

Oczywiście te /dev/hda1 zmień na swoją partycje. I utwórz katalog w /mnt/ o nazwie jakiej będziesz chciał( w mnie jak widać /mnt/winc/) to też musisz zmienić.

I potem montujesz pod rootem:

ntfs-3g /dev/hda1 /mnt/winc

Dane zmień na swoje.

Po tym nawet user będzie miał dostęp do partycji(nie tylko root).

Niema prawa nie działać.

Mateo93
komentarz
komentarz

Niedziała :(

debian:/home/mateusz# ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/dysk$LogFile indicates unclean shutdown (0, 0)Failed to mount '/dev/sda5': Operacja nie obsługiwanaMount is denied because NTFS is marked to be in use. Choose one action:Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devices by          clicking on the 'Safely Remove Hardware' icon in the Windows          taskbar then shutdown Windows cleanly.Choice 2: If you don't have Windows then you can use the 'force' option for          your own responsibility. For example type on the command line:            mount -t ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/dysk -o force    Or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:            /dev/sda5 /mnt/dysk ntfs-3g defaults,force 0 0

beamerkun
komentarz
komentarz

Czytać nie umiesz? Jasno pisze że dysk jest oznaczony jako "w użyciu" i nie jest zalecane jego montowanie. Prawdopodobnie jest to spowodowane złym zamknięciem systemu. Jeśli chcesz zamontować mimo ryzyka , dodaj po prostu na końcu "-o force" =_=" Lern Inglisz! Itz jur fjuczur! Bez znajomości angielskiego nie radzę startować do linuxa na poważniej tzn. nie używając Ubuntu lub innego Suse

localh0st
komentarz
komentarz

Jaki to Debian? Etch ma problemy z ntfs-3g.Aaa, a masz folder w /mnt/ tego czego chcesz montować?

sumkdir /mnt/win/mount [...]
  • 2 tygodnie później...
Mateo93
komentarz
komentarz

Mam Etch. Sorka że mnie nie było, miałem problemy z netem a potem wyjechałem na ferie, no i za ostatniego posta. Już wyedytowałem :P

Niestety ale nadal nie mogę porodzić sobie z tymi partycjami. Napiszcie mi dokładnie co mam wpisać w konsoli, czytałem już parę poradników ale nic nie pomaga :(

Edit:

debian:/home/mateusz# ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/dysk

fuse: failed to access mountpoint /mnt/dysk: Nie ma takiego pliku ani katalogu

Postawiłem system od nowa więc zaczynamy od początku...

Links
komentarz
komentarz

Masz w /mnt folder dysk? Jak nie to stwórz go: mkdir dysk

Mateo93
komentarz
komentarz

debian:/home/mateusz# ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/dyskWARNING:

Deficient Linux kernel detected. Some driver features are not available (swap file on NTFS, boot from NTFS by LILO), and unmount is not safe unless it's made sure the ntfs-3g process naturally terminates after calling 'umount'. If you wish this message to disappear then you should upgrade to at least kernel version 2.6.20, or request help from your distribution to fix the kernel problem. The below web page has more information:

http://ntfs-3g.org/support.html#fuse26

Jeszcze z tym karnelem pokombinuje

Edit:

'Konieczne pobranie 734MB archiwów.'

Chwilę to potrwa...

Edit2:

Postawiłem nowe jajko, wpisałem ntfs-3g /dev/sda5 /mnt/sda5 i działa!

Prawdopodobnie poprzednia instalacja Debiana była niezbyt udana bo to nie był jedyny problem i dziwny błąd.

Dzięki za pomoc :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.