x-kom hosting

BSOD po 15 minutach, dalej zatrzymuje się na POST

asmodeuszz
utworzono
utworzono

Witam wszystkich serdecznie po długiej nieobecności :)

Niestety, muszę się zgłosić do Was po opinię lub wskazówkę.
Mój komputer od jakiegoś czasu ma ze sobą poważny problem. Konkretnie - odmawia współpracy ze mną, może jest zazdrosny o nowego netbooka, ale przyczyny wolę poszukać gdzieś indziej :)

Zatem od początku. Problemem jest to, że komputer uruchamia się, działa sprawnie przez około 15 minut, po czym sypie losowym BSOD. Najczęściej jest to błąd typu PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA lub DRIVER_IRQL_LESS_OR_NOT_EQUAL. Czasem pojawia się błąd bez żadnego komentarza. Komputer pracuje pod kontrolą Windows 7, regularnie aktualizowany, legalny ;)
Po ponownym uruchomieniu, BSOD występuje już w trakcie ładowania systemu operacyjnego, a później nawet do BIOS dostać się nie mogę.

 

Konfiguracja PC:
Intel Pentium Dual Core E5200 2,4GHz @ 3,0GHz (FSB 240 MHz, mnożnik 12,5),

Gigabyte EP43,

MSI GeForce 250 GTS,

2x1 GB RAM Geil 800MHz, 

320 GB WD Blue SATA 2,
zasilacz - noname, wymieniony na Tagan 400W

Moje podstawowe typy:
1. Zasilacz. Używałem Fortrona, ale odszedł śmiercią naturalną, w ciszy rok temu. Było wtedy krucho z kasą, a komputer potrzebny do studiowania na wczoraj, więc skoczyłem i kupiłem to co było pod ręką, jakiś noname, byle bym mógł pracować. Działał około roku bez większych problemów, więc standardowo o nim zapomniałem. Do czasu. Do teraz. Zasilacz wymieniłem na porządny, kupiłem Tagana 400W, zainstalowałem, niestety - bez zmian.

2. Overclocking CPU i RAM. Kolejnym krokiem było przywrócenie domyślnych ustawień BIOS. Niestety - bez zmian.

3. Temperatury. Monitorowałem wszystkie czujniki programem CPIUD do momentu "zgonu". Temperatura rdzeni procesora w granicach 50-55 stopni, grafika trzyma się sztywno na 70. Co prawda układ chłodzenia karty jest co najmniej dziwny - fabryczny radiator z przykręconym przeze mnie wentylatorkiem 120x120mm, gdyż kupiłem takiego z uszkodzonym fabrycznym chłodzeniem. Jak do tej pory sprawdzało się wszystko idealnie.

4. Problemy z bad-sectorami na dysku. Status SMART dla obu dysków jest w porządku. Pola Reallocated Sectors Count i Current Pending Sectors mają wartość 0, nie wykryto też błędów odczytu z powierzchni dysku, ogólnie SMART wygląda ślicznie. Temperatura dysków nie przekracza 35 stopni.

Raz podczas uruchamiania nie przeszedł POST - teoretycznie wykryto wtedy błąd pamięci RAM.

Youki
komentarz
komentarz

Cześć!

 

Czyli aktualnie PC w ogóle nie wstaje, czy są przebłyski i można go uruchomić? 

 

Generalnie raczej CPU, GPU oraz zasilacz i HDD można już odrzucić. Zostają pamięci RAM oraz sama płyta główna.

 

Spróbuj w konfiguracjach jedna kostka RAM i w różnych slotach uruchomić. 

  • Dobra wypowiedź 1
asmodeuszz
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak postoi to wstanie.
Na 15 minut i dalej - w koło Macieju. Pójdę powachlować trochę kostkami i zobaczę co dalej :)

Pamięci to jednak Patriot ;)
Na razie zamieniłem sloty 1 i 3 na 2 i 4, zobaczę co dalej. Następnie będę uruchamiał na pojedynczych kostkach, jeśli problem będzie dalej... Szczerze to nie chce mi się na razie męczyć memtesta pół dnia, zobaczę jak wygląda to "manualnie i drogą eliminacji" :)

Edytowane przez Cyprian
Youki
komentarz
komentarz

Jak Ci wstanie to w trybie awaryjnym z dostępem do sieci możesz mi spakować i wrzucić na jakiś upload pliki z folderu Minidump.

 

Ewentualnie z góry zapuść sobie memtesta86+ :) 

asmodeuszz
komentarz
komentarz (edytowane)

Załączam ostatnie dumpy ;) Na razie pracuje całe 10 minut na normalnym trybie ;)

Edytowane przez Cyprian
Youki
komentarz
komentarz

Każdy błąd wskazuje na coś innego, od uszkodzenia pamięci RAM poprzez sterowniki podstawowych układów płyty głównej.

 

Odnośnie memtesta to nie musisz pół dnia, jak będą uszkodzone kostki to się może wcześniej test zawiesić, albo już wykryję wcześniej. ;)

  • Dobra wypowiedź 1
asmodeuszz
komentarz
komentarz

Czyli dobry ruch był ze zmianą zasilacza. Losowe BSODy automatycznie mi nasunęły mi na myśl niestabilne napięcia - co zresztą znajduje potwierdzenie w Twojej diagnozie.

Na razie, prawie godzinę działa OK. Przeleciał jakiś film na YouTube w FullHD w między czasie i sobie radzi. Zobaczymy jak dalej :)
Jak się wykrzaczy to zrobię co radzisz. Czasem taka zwykła przekładka pamięci wystarczy, przerabiałem to na starym PC.
Dzięki za analizę BSOD.

Youki
komentarz
komentarz

Spoko, jak coś to pisz. Generalnie jestem prawie cały czas :E 

asmodeuszz
komentarz
komentarz (edytowane)

No dobra, pół godziny Orthosa + przeglądarki + pobierania w tle i bez problemów. Temperatura CPU do 60 stopni dobiła. Błędów brak.

Wracam do ustawień OC :)

EDIT:
Wszystko pracuje jak należy ;)

Edytowane przez Cyprian

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.