x-kom hosting

[b]Wiecej fabrycznego OC dla Kart Ati Radeon[/b]

Black_Tiger
utworzono
utworzono (edytowane)

To co Firma Nvidia juz od wielu lat z powodzeniem przeklada na wlasne modele Kart Graficznych,

stanie sie niebawem rowniez mozliwe dla kart ze znaczkiem Ati / Radeon.

Dzial rozwoju technologicznego koncernu AMD-Ati (GAD) potwierdzil oficjalnie,

ze Firma ta od nowego roku luzuje sztywne zalecenia odnosnie maksymalnie dopuszczalnych

taktow dla chipow graficznych wlasnej produkcji..... :D:D:D

Uzasadnienie tej decyzji, ktora nawiazuje do bardzo pozytywnej atmosferty wokol ostatnich

modeli serii Radeon HD-3xxx, jest zamiar duzo szerszego niz jak to bylo dotad, pokrycia segmentow rynku

nowymi produktami o bardzo rozbudowanych parametrach taktow GPU i RAM .

Jest oczywiste, ze AMD-ATi wydaje w ten sposob wojne na MegaHerze rywalowi z Kalifornii

i jak sadza znawcy tematu, produkty Radeon nie sa tutaj bez szans.

Oczywiscie wiele zalezec bedzie od szybkosci i jakosci przelozenia tej "swobody" taktowej

przez partnerskich do AMD-Ati producentow kompletnych Kart Graficznych, ktorzy mieli do tej pory

zwiazane w tym temacie rece, gdyz musieli sie trzymac bardzo scisle zalecen taktowania producenta chiopow. :(:(:(

Jest rzecza przesadzona, ze producenci Kart z chipem Radeon z pewnoscia juz w krotkim czasie (Cebit?)

wprowadza do swoich programow modelowych nowe modele "Radeon Overclocked", ktore teraz beda mogly

zaistniec w prawie kazdym segmencie cenowym kart graficznych AMD-Ati. :blink::blink::blink:

Pozostaje tylko pytanie, czy takie nagle "uwolnienie" radeonowych Megahercow nie spowoduje zbyt radosnej

tworczosci OC ze strony producentow kart, co mogloby doprowadzac do podwyzszonej awaryjnosci zbyt mocno przetaktowanych modeli?

Pytanie to jest o tyle zasadne, poniewaz AMD-Ati nie ma w swoim programie (jeszcze) modeli, ktore w wariancie non-OC

moglyby rywalizowac z topowymi przedstawicielami Kart Nvidia, modelami 8800Ultra/8800GTX.

Sytuacja taka moglaby ponownie mocno nadwyrezyc image AMD-Ati, kora powoli wydaje sie byc juz na wlasciwej drodze

do nawiazania bezposredniej rywalizacji z Kartami Nvidia we wszystkich segmentach i kazdy taki "wypadek przy pracy"

napewno bardzo by Kalifornijczykow ucieszyl.

Tym bardziej, ze AMD-Ati zapowiedziala dalsze konsekwntne prowadzenie bardzo przyjaznej Klientom polityki cenowej,

co rowniez z pewnoscia nie budzi zachwytow Nvidia. :D:D:D

Pozostaje teraz odczekac na pierwsze konkretne efekty tej "autonomii" taktowania kart Radeon przez producentow,

i z pewnoscia wydarzy sie w tym temacie w nadchodzacym roku jeszcze wiele ciekawego... :)

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

written by Black_Tiger

Jak dla mnie ten temat powinien pojawić się w dziale news. Jako że to pierwsze twe przewinienie więc daruje .Tazman

//To nie jest news. Więcej info u autora - Zarov

FrogsterPL
komentarz
komentarz
kazdy taki "wypadek przy pracy"

napewno bardzo by Kalifornijczykow ucieszyl.

Chyba czegoś to nie rozumiem... O ile mi wiadomo, nVidia jest japońska, natomiast ATI kanadyjskie. Co więc jest z Kalifornii? :D

falcon1984
komentarz
komentarz
Chyba czegoś to nie rozumiem... O ile mi wiadomo, nVidia jest japońska, natomiast ATI kanadyjskie. Co więc jest z Kalifornii? :D

NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA) – amerykańska firma komputerowa; jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. NVIDIA jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) producentów kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją sztandarową serią GeForce.

Założona została w styczniu 1993 r. przez Jen-Hsun Huanga, Chrisa Malachowsky'ego i Curtisa Priema. Główna siedziba firmy mieści się w Santa Clara w USA w stanie Kalifornia.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

To jakim cudem mi się ciągle wydawało, że nVidia jest japońska o.O OMG... Sorry.

SleepWell
komentarz
komentarz
To jakim cudem mi się ciągle wydawało, że nVidia jest japońska o.O OMG... Sorry.

Może dlatego, że większość kart wychodzi z koreańskich, japońskich i taiwańskich zakładów ;)

A co do tematu to uważam, że bardzo dobrze się dzieje ze ATI nawet na chwile nie odpuszcza nVidii. Może dzięki takiemu technologicznemu wyścigowi do naszych komputerów zaczną trafiać wkrótce coraz to lepsze (a może i tańsze karty graficzne). Zastanawia mnie tylko jak potoczy się ta Megaherzowa wojna? na jakim poziomie będą utrzymywane takty kart? no i przede wszystkim jaka będzie rellcja cena/wydajność? Kolejne co mnie niepokoi to możliwość zwiększenia niestabilności tych kart (nadmierne przegrzewanie się), a także to jaki będzie pobór mocy, czy obecne płyty główne "poradzą sobie" z tymi MHz - owymi bombami... Ale jak by się to nie potoczyło do dla nas, zwykłych konsumentów tego sprzętu będzie to dobre... bo zacznie się walka o klienta... co z kolei spowoduje coraz to korzystniejsze dla nas ceny... Czy ktoś zna odpowiedzi na Moje pytania ? ;)

Co Wy sądzicie na ten temat ?

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Cóż, według mnie trzeba się raczej martwić o rdzenie. Bo co do pamięci, to już GDDR3 mogą osiągać bez większych problemów (no, zależnie od modułów) ponad 2 GHz, a są jeszcze GDDR4 (zapewne niedługo je porządnie dopracują; a zresztą, i tak pewnie w 2008 roku zaprezentują GDDR5 xD).

Black_Tiger
komentarz
komentarz

@FrogsterPL:

zarowno o rdzenie ale i o chlodzenie, bo tendencja idzie w kierunku

chipow 45nm a i nowe standardy pamieci (GDDR4, a zwlaszcza GDDR5)

beda przy osiaganych taktach przez tylko nagi, prosty heatspreder juz tylko miernie chlodzone.

(Ja juz testuje obecnie chlodzenie wodne takze na RAM sytemowy. bo karta to juz dawno "stoi pod woda".. :D:D:D )

GDDR5 (Qimonda) i DDR4(Samsung) ... moga juz do mnie zapukac :lol:

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Moją następną kartą zapewne znowu będzie jakiś HIS IceQ (tak podejrzewam, nie chcę się na czymś przejechać tak jak na Sapphire), a te karty mają też chłodzoną pamięć, więc się nie przejmuję ;)

SleepWell
komentarz
komentarz

a na czym konkretnie się przejechałeś ??

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Na Radeonie X1650 Pro GDDR3 AGP 8X. Nie dość, że tragicznie obsługiwał cienie dynamiczne (X1950 jakoś potrafi lepiej, mimo że to ta sama seria/generacja, albo mi się tak wydaje z powodu wyższych detali...), to jeszcze był perfidnie głośny z 2 powodów:

1) system chłodzenia (cóż, taka konstrukcja. Wszystkie egzemplarze są, jeśli chodzi o to, głośne)

2) piszcząca cewka. Wiem, że to się zdarza, ale nie mogłem przeboleć, że akurat mi :P No i do tej pory nie mogę sprzedać tej karty (leży w pudełku znajdującym się szafie za moimi plecami).

No i ogólnie w większości gier nie odczułem kolosalnej różnicy między nim, a Radeonem 9600, którego miałem poprzednio. Inna sprawa, że miałem za słaby procek (Sempron 2600+ na Socket A), no ale spodziewałem się więcej.

Zdaję sobie sprawę, że w tym co piszę, jest sporo autosugestii, ale każdy by tak miał, jakby miał z kartami podobną historię co moja xD

- Riva TNT2 M64 - grafika się przycinała przy wodospadach w NFS: Porsche 2000 (a jakoś innym na tych kartach chodziło płynnie xD)

- Prolink GeForce 2 MX400 - zaczął się psuć xD Poza tym NFS: Hot Pursuit 2 przycinał na nim na low, 640x480 xD

- HIS Radeon 9000 128-bit - to było coś, NFS: HP2 na medium, 800x600 :D Co ciekawe, najpierw występowały... artefakty xD Ale potem się "wygrzał" i zniknęły ;)

- HIS Radeon 9250 128-bit - karta rodziców, grałem na tym w demo NFS: Most Wanted i było całkiem nieźle.

- HIS Radeon 9600 128-bit - po zmianie kompa ją miałem, bardzo mile wspominam :D

- Sapphire Radeon X1650 Pro GDDR3 - opisałem wyżej xD

- HIS Radeon X1950 Pro IceQ 3 Turbo - kolejna karta, z której jestem niezmiernie zadowolony. I to mimo faktu, że dołożyłem do niej ok. 100 zł (w porównaniu z cenami innych X1950 w okresie, kiedy kupowałem kartę. Wahałem się też nad Gigabyte'em z chłodzeniem Zalmana).

SleepWell
komentarz
komentarz

No to teraz naprawdę Ci się nie dziwię, że tak dużym zaufaniem darzysz tą firmę ;)

Black_Tiger
komentarz
komentarz

W zasadzie kazdy powinien miec swoich faworyzowanych dostawcow.

Ja zawsze mialem MSI, a od 2 lat doszla takze EVGA.

Daje obu zarobic i wszyscy sa zadowoleni.... :D:D:D

SleepWell
komentarz
komentarz

A tak wkraczając trochę na temat dostawców to wg mnie ASUS się coraz bardziej wyrabia :)

Bo tak:

- coraz więcej zadowolonych klientów

- naprawdę konkurencyjne ceny

hmmm tylko, że z kolei zawsze pozostaje ta niepewność czy z każdym ASUSowskim produktem jest tak samo. Na przykład poszukując karty graficznej chyba pewniej będzie zdecydować się na jedną z tych "lepszych" firm. Czy wy też tak uważacie ? Bo w sumie (np GF 8800 GTS od różnych dostawców) różnią się tylko chłodzeniem, no i taktami w wersjach OC (?)

Black_Tiger
komentarz
komentarz

@SleepWell:

ASUS ???

Ten albo smiga jak F1, albo przyprawia o siwe wlosy...

Zalezy.

A co do OC przy kartach serii 88xx ?

Producent daje tylko lepsze chlodzenie i wkreca w biosa wyzsze takty. To tyle.

Cudow nie ma, bo Nvidia tutaj na wiele nie pozwala.

To samo mozesz zrobic sam bez dodatkowych kosztow za Mhz,

no bo to lepsze chlodzenie (AC, Zalman) trzeba jednak zaplacic.

SleepWell
komentarz
komentarz
ASUS ???

Ten albo smiga jak F1, albo przyprawia o siwe wlosy...

Zalezy.

dokładnie, to jest tak samo jak z bombonierką- nigdy nie wiesz na jaki smak trafisz... :P

To samo mozesz zrobic sam bez dodatkowych kosztow za Mhz,

no bo to lepsze chlodzenie (AC, Zalman) trzeba jednak zaplacic.

dobrze przynajmniej ze nie płaci się na darmo

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.