x-kom hosting

Wiatraczki :| Pomocy, pomocy, pomocy..

Psycholandia
utworzono
utworzono

Mam problem. Mianowicie komputer zaczął niemiłosiernie buczeć, dosłownie tak jakby miał zaraz wybuchnąć :| Otwierałam obudowę i czyściłam wiatraczki. Buczy nadal. Dźwięk pochodzi, a przynajmniej tak mi się wydaje od wiatraczka na procesorze bądź karcie graficznej. Pozatym za każdym razem kiedy wyłącze kompa i czyszcze go, pozniej przy wlaczeniu wyskakuje mi komunikat "CMOS settings wrong" i musze przestawiac datę i godzinę. Pozatym komputer czasem nie uruchamia się za 1 razem, jakby przycisk power nagle przestał działać. Nie wiem co to może być. Mam słaby zasilacz. I nie mam pojęcia czy to jego wina, czy może procesora, czy może też potrzebuje wymienić bateryjkę na płycie głównej. Nie znam się, a choć może to śmieszne boję się, że mi wybuchnie komputer i spali się wszystko :/ Pomóżcie..

Dyni@
komentarz
komentarz

1. Co do buczenia, mogą być takie sprawy: wiatraczek jest zdeformowany i ociera się o radiator, łożysko nie jest odpowiednio nasmarowane - Klik

2. Co do komunikatu - Klik - "artykuł" zawiera błąd merytoryczny ale nie dotyczy on Twojego problemu. Najpierw czyszczenie gniazda, jęsli nie pomoże - wymiana bateryjki.

3. Co do tego (nie)uruchamiania się komputera to raczej wina przycisku, bądź też któregoś z łączeń na linii przycisk - płyta główna , musiałabyś trochę pogrzebać, ale to chyba nie jest takie uciążliwe (nie wiem za którym razem Ci się włącza).

4. Zasilacza narazie bym nie osądzał, spróbuj wykonać czynności związane z łożyskiem i bateryjką, jak nie pomoże to trzeba się zastanowić nad czymś innym.

Nic Ci nie wybuchnie :) Co do spalenia - jeśli masz proca Intela nie masz się czego obawiać, mają odpowiednie zabezpieczenia. Jak chcesz się upewnić czy nic Ci nie grozi to sciągnij sobie Speedfana i Everesta i podaj temperatury. Podzespoły komputerowe nie płoną dosłownie, tylko się przegrzewają, więc o pożar raczej nie masz się co obawiać B)

Pozdro

Psycholandia
komentarz
komentarz

Tylko to nie ten wiatraczek mi buczy. Więc artykuł jak go czyścić mi niepotrzebny. No, a zasilacz mam niestety bardzo marny- Impet "S", ma kilka lat, a w dodatku czytałam, że jest na czarnej liście zasilaczy, dlatego brałam go pod uwagę.

A temperatury mam niskie:

Dysk twardy: 37

Procesor: 34

Płyta główna: 36

więc myślałam tak patrząc na nie, że chyba nic zepsuć się nie powinno, a wina leży w wiatraczkach czy zasilaczu, może czas je wymienić?:)

Dyni@
komentarz
komentarz

To który ? Wspaniała większość wiatraczków komputerowych zbudowana jest tak samo :)

Psycholandia
komentarz
komentarz

Dźwięk pochodzi, a przynajmniej tak mi się wydaje od wiatraczka na procesorze bądź karcie graficznej. No tak, bo ja nie rozkręcałam tak całkowicie wiatraczka, boję się, że mi to nie pójdzie :P

sox91
komentarz
komentarz

Poporstu nasmaruj wiatraczki(ja smarowlaem zwyklym olejem kuchennym) i poroblem zniknie! Tylko musisz wiedziec ktory to brzeczy

Psycholandia
komentarz
komentarz

Słyszałam, że kuchennym się nie smaruje..

Dyni@
komentarz
komentarz
Poporstu nasmaruj wiatraczki(ja smarowlaem zwyklym olejem kuchennym) i poroblem zniknie! Tylko musisz wiedziec ktory to brzeczy

"!!!nie używajcie tłuszczy roślinnych gdyż zupełnie się do tego nie nadają – wszystkie masełka, oleje kuchenne odpadają!!!" :) Może się to skończyć nieprzyjemnym zapachem, poza tym nie wiem czy to zależy od właśnie tego, ale jak w starym kompie smarowałem olejem kuchennym to po dwóch dniach wszystko wróciło do "normy".

Psycholandia
komentarz
komentarz
"!!!nie używajcie tłuszczy roślinnych gdyż zupełnie się do tego nie nadają – wszystkie masełka, oleje kuchenne odpadają!!!" :) Może się to skończyć nieprzyjemnym zapachem, poza tym nie wiem czy to zależy od właśnie tego, ale jak w starym kompie smarowałem olejem kuchennym to po dwóch dniach wszystko wróciło do "normy".

No właśnie słyszałam niepochlebne opinie na temat smarowania olejem kuchennym etc. A smarem można? i Dyni@ tam wyżej podałam temperatury, jak myślisz czy schajcowanie kompa mi póki co nie grozi?:> Bo sama nie będę rozkręcać na części pierwsze wiatraczków, czekam na brata - a dopiero za miesiąc będzie :blink:

Dyni@
komentarz
komentarz

Temperaturki są OK, co prawda nie zamieściłaś grafy, jak mieści się w 50 stopniach to jest OK. Pożar Ci nie grozi :) . Rozkręcanie wiatraczków to nic trudnego i raczej nic złego Ci się nie stanie, ale nie namawiam ... .

sox91
komentarz
komentarz

Dziwne ja posmarowałem i problem zniknął, a wiatraczki są całe. :D

Psycholandia
komentarz
komentarz
Temperaturki są OK, co prawda nie zamieściłaś grafy, jak mieści się w 50 stopniach to jest OK. Pożar Ci nie grozi :) . Rozkręcanie wiatraczków to nic trudnego i raczej nic złego Ci się nie stanie, ale nie namawiam ... .

Może to śmieszne, ale nie wiem gdzie mogę sprawdzić temperaturę grafy :unsure:

sox91
komentarz
komentarz

A jaką masz grafike. Ściągnij ten programik i odczytaj temperature: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=93&id=1183

Psycholandia
komentarz
komentarz

NVIDIA GeForce FX 5700 moja karta. Mam everesta, ale nie wiem gdzie to sie sprawdza :unsure:

sox91
komentarz
komentarz

Wejdz w komputer, czujniki, i tam pisze otoczenie procesora graficznego. Ale nie jestem pewien czy ta karta ma czujnik.

Psycholandia
komentarz
komentarz
Wejdz w komputer, czujniki, i tam pisze otoczenie procesora graficznego. Ale nie jestem pewien czy ta karta ma czujnik.

Screena wrzucam, ale chyba nie ma..

http://img402.imageshack.us/my.php?image=everxq1.jpg

Dyni@
komentarz
komentarz

Jak wiatrak się kręci to nic Ci nie grozi, mi MX400 chodziła bez wiatraczka (nie ma porównania, ale u mnie w ogóle się nie kręcił) i nie miałem problemów. Nie jest to na tyle wymagająca karta żeby potrzebowała odpowiedniego chłodzenia, tak więc jeśli wiatrak jest w ruchu to wszystko jest w porządku.

tazman
komentarz
komentarz

Zacznij od zmiany pasty termoprzewodzącej a potem nasmaruj dobrze wiatrak, ostatecznie zmień chłodzenie na jakiegoś pentagrama z miedzi, choć jeśli to jest wersja karty 5700LE to jest możliwość zostawienia pasywnego chłodzenia, ale z miedzi

Psycholandia
komentarz
komentarz

To dziękuję za rady, napewno z wszystkich skorzystam! :) I szczęście, że nie grozi mi wybuch ani spalenie :D

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.