x-kom hosting

Corel vs Manga

kamilzolkiewicz
utworzono
utworzono

Jaki program lepiej wybrac w zestawie do tableta graficznego? Wybór obraca się wokół Corel Painter LITE, a Manga Studio Debut 4.

BogdanZwanyŁaskawym
komentarz
komentarz (edytowane)

Krita? Z dwojga złego ja bym brał Corela

kamilzolkiewicz
komentarz
komentarz

jest raczej bardziej uniwersalny? prawda? Manga studio to program, ktorego sama nazwa juz okresla przeznaczenie, ze jest on do japonskiego komiksu. Oczywiscie takze chcialbym zajac sie manga przy uzyciu tego urzadzenia, aczkolwiek chcialbym takze zajac sie innymi formami grafiki, do ktorych tablet jest przydatny. : )

BogdanZwanyŁaskawym
komentarz
komentarz

Jaki tablet kupujesz? I ile chcesz wydać to też ważne pytanie. Manga studio jest bardziej jak gra arcade a Corel bardziej taki symulator. Co nie znaczy że w Corelu mangi nie porysujesz. Porysujesz też mangę i normalnie - ale w Manga studio już by był problem z "normalnym rysowaniem" raczej tylko tak jak akwarela. Ogólnie Tylko komiksy :) A Corel to coś więcej.

Szczeze to oba programy są strasznie okrojone. Prawie tak samo jak Photoshop Elements. Chociaż da się w nich pracować. 

Szczerze do rysowania bardziej mi odpowiada duet programów MyPaint - program który prostotą i intuicyjnością rozwala wszystko. I Krita - kombajn na wzór Photoshopa z silnikiem pędzli Krita Engine - świetny silnik brushy - obsługuje wychył piórka co jest praktycznie rzadkie. Ponad to jest strasznie prosty w edycji brushy i naprawdę gdyby Photoshop miał taki Engine to śmiało można by nazwać go programem do wszystkiego

(w zasadzie teraz tak jest, ale Photoshop już dawno temu przestał być liderem - chociaż marka pozostała i teraz jak ktoś mówi photoshop to ma kisiel w majtkach, dziś musi ustępować Corel Painterowi (temu pełnemu, nie LITE), darmowej Kricie która w ostatnich latach rozwija się intensywnie i zrobiła pół roku to co photoshop od wersji CS2 teraz mamy CC a ostatnia wersja CS6)

 

Krita ma jeszcze viewport OpenGL (trzeba włączyć) który sprawia że obracanie obrazków 8kx8k robi bez zastanowienia - najlepiej jak liczy są potęgą 2.

kamilzolkiewicz
komentarz
komentarz

http://wacom.pl/creative/intuos-manga-s.htm

http://wacom.pl/creative/intuos-s.htm

 

maja te same parametry tylko roznia sie wlasnie programami, a skoro juz mam wybor chcialbym podjac wlasciwy oczywiscie, aczkolwiek jesli zalezy mi na uniwersalnosci oprogramowania powinienem zdecydowanie wybrac corela. To moj pierwszy tablet graficzny i dysponuje niewielka suma do 400 zl. 


mojej znajomej dorzucili photoshopa do tableta za 2000 : )

BogdanZwanyŁaskawym
komentarz
komentarz

Photoshopa? chyba Elements. Szczerze to ja bym dozbierał do tego http://www.morele.net/tablet-graficzny-pentagram-virtuoso-p-2501-200179/ bo warto. Chyba że znajdzie się jakiś stary Intous 4 w tej cenie (chociaż wątpię)

kamilzolkiewicz
komentarz
komentarz

a ogolnie polecacie bardziej wacomy czy pentagramy?

BogdanZwanyŁaskawym
komentarz
komentarz

Wacom to bardzo dobra firma. Pentagram nie robi dobrych tabletów. Ostatnie 2 są świetne. Designer i Virtuoso. Jeżeli nie masz kasy aby dodać to ten Wacom będzie świetny. Ale moim zdaniem Pentagram Virtuoso jest równie dobry i na pewno lepszy niż ten Wacom. http://max3d.pl/artykuly/158/ Tu masz recenzję. Oczywiście chodzi o stare Intousy które były prawdziwymi intousami a w ostatniej serii zmieniły nazwę na Intous pro. A bamboo zmieniło nazwę na Intous - prawdopodobnie Wacom poczuło bata konkurencji na plecach i chce wykorzystać popularność marki sprzedając pod jej szyldem średnie tablety. Ale są i tak dobre.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.