x-kom hosting

Tajemnicze błędy sumy kontrolnej w archiwach

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: merov ,
merov
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

Kilka słów wstepu: jest to mój pierwszy post na tym forum; z komputerami mam do czynienia od dość dawna i zazwyczaj byłem w stanie sam rozwiązywać problemy, które, jak to z elektroniką bywa, pojawiają się wręcz regularnie. Ten jednak przerasta moją wiedzę i umiejętności, więc z pokorą zwracam się do Was, może wspólnie znajdziemy jakieś rozwiązanie. A o co dokładnie chodzi?

 

Od pewnego czasu (jakieś dwa miesiące) mam problemy z wypakowywaniem archiwów RAR. Przy próbie wydobycia plików, badzo często nie można ich wypakować z powodu błędów sumy kontrolnej (skompresowanych danych). Przykładowo - pobieram jakieś archiwum, próbuję je wypakować, a w rezultacie otrzymuję informacje, że wystąpił błąd sumy kontrolnej w skompresowanych danych, a wolumin(y) jest uszkodzony.

Na początku wziąłem się za sprawdzanie najbardziej oczywistych rzeczy, w tym przypadku - pamięć RAM i dysk twardy. Pierwszą przeskanowałem Memtestem86 (ok 6-7 powtórzeń), jednak nie znalazł on żadnych błędów. Pomyślałem zatem, że wina leży po stronie dysku twardego, zatem chwyciłem za płyty z oprogramowaniem i na pierwszy ogień poszedł S.M.A.R.T. - beż żadnych błędów. Później skan MHDD - również nic budzącego podejrzenia. Mimo pozornej sprawności dysku, pomyślałem sobie, że i tak ma on już swoje lata (3 czy więcej), o czasach gwarancji już dawno zapomniał, a i tak od kilku miesięcy zbierałem się żeby kupić większy magazyn na dane - co mi tam, kupiłem nowy dysk, o pojemności 2TB. W między czasie również przeinstalowałem system, co miałem zamiar zrobić jakiś czas temu. Nowy dysk jest zainstalowany od kilku dni, pozornie wszystko wyglądało w porządku, aż do dziś... po pobraniu archiwum podzielonego na kilka partów, przy wypakowywaniu przywitał mnie mój stary przyjaciel - błąd sumy kontrolnej (w każym woluminie!). Dla pewności pobrałem jeszcze kilka innych, również podzielonych, RARów, ale efekt jest ten sam, czyli błędy. Zapewniam, że nie jest to wina po prostu uszkodzonych archiwów - dzieje się to zbyt często i nawet po naprawieniu danymi naprawczymi, problem nie ustępuje. Dla pewności ściągnąłem identyczne pliki, z tego samego źródła, na drugim komputerze i tam wypakowały się beż żadnego "ale".

Czy ktokolwiek jest mi w stanie pomóc lub chociaż doradzić? Jestem już zmęczony walką z tym nieustępującym problemem, a nie będę za każym razem ściągał archiwów na innym komputerze, tam ich wypakowywał i dopiero przenosił na moją jednostkę.

 

Ah, ciekawosta - zauwazyłem, że błędy te pojawiają się tylko w archiwach, które zawierają w środku jakieś duże pliki. Nigdy nie wyświetlił mi się taki błąd w np. ściągniętych sterownikach, czy spakowanych dokumentach.

 

 

Konfiguracja:

System operecyjny: Windows 7 Professional SP1 (x64)

Procesor: Intel Core i5 2500k

Płyta główna: ASUS P8P67 LE

RAM: Corsair Vengeance 1600 MHz CL9 (2x4GB)

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD 5850

Dysk twardy (stary, wymontowany): Seagate ST31000528AS

Dysk twardy (nowy, akutalnie używany): Western Digital WD20EFRX

Dysk SSD (system + programy, m.in. WinRAR): Samsung 840 Pro 256GB

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 700W

Edytowane przez merov

Igorrodz
komentarz
komentarz

Przetestuj pamięci programem Memtest86+, każdą kość osobno. Pokaż wyniki.

  • Rekomendowana odpowiedź
merov
komentarz
komentarz

Sprawa jest już rozwiązana. Otóż, okazało się, że jest to jednak wina kości pamięci. Doszedłem do tego po prostu wyjmując jedną i próbując wypakować archiwum. Na pierwszej nie było żadnych problemów, na drugiej - błędy sum kontrolnych. Nie zrobiłem tego na początku, co może teraz wydawać się nieco głupie, jednak po braku błędów w Memtest86 zupełnie wykluczyłem RAM i skupiłem się na HDD. Żeby było śmieszniej, to odpaliłem ostatniej nocy jeszcze raz Memtest86, tym razem z zamontowaną jedynie uszkodzoną kością, ale ponownie nie wykazał żadnego błędu, po 10 przejściach. Sprawę uważam za zamkniętą, dziękuję za chęć pomocy. RAM idzie do reklamacji, pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.