x-kom hosting

Instalator XP nie wykrywa dysków

mjuzik
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, miałem nadzieję, że system ze starego kompa odpali na nowym sprzęcie, ale już mi to wybito z głowy:) Postanowiłem więc zainstalować XP na nowo. Podczas 2 pierwszych prób po załadowaniu sterowników pojawiał się blue screen, więc wyczytałem, że to wina braku sterowników SATA. Za poradą znawców skompilowałem więc XP wraz ze sterownikami SATA za pomocą programu nLite. Odpaliłem zmodyfikowanego XP, który załadował sterowniki i zdołał przejść do kolejnego etapu - pierwszego okna instalacji: Zainstaluj Enter, Napraw R itd... Po zaznaczeniu opcji instalacji pojawia się jednak info, że instalator nie wykrył żadnych dysków twardych zainstalowanych na komputerze. A mam ich 2, sprawdziłem więc instalację na obydwóch - to samo. I tu moje pytanie - co jest przyczyną? Czy to może być spowodowane konfliktem skompilowania XP ze sterownikami zarówno dla systemu 32bit jak i 64bit? Bo może przez pomyłkę tak zrobiłem, tylko że podczas wyboru sterowników w nLite nie ma informacji, które to 32bit a które 64bit... Liczę na pomoc:)

Edytowane przez mjuzik

jungol
komentarz
komentarz

Zobacz czy nie wyłączyłeś ich w biosie 


Jaki miałeś system przed instalacją XP-EKA ?

Gość
komentarz
komentarz

Jaka wersja Windowsa XP. Zobacz Bios.

mjuzik
komentarz
komentarz (edytowane)

Na dysku mam XP 32bit, ale nie wiem czy na cd jest wersja 32 czy 64, jak to sprawdzić? I jeszcze gdzie w biosie sprawdza się wersję?


Ok sprawdziłem, obydwa systemy czyli ten na dysku i ten na cd to 32bit

Edytowane przez mjuzik
Zayfi
komentarz
komentarz

Powoli. Podaj jaka jest płyta głowna i skąd pobierałeś sterowniki.

Zayfi
komentarz
komentarz (edytowane)

Po co na elektrodzie jak są sterowniki sata na stronie producenta

 

Przed chwilą je pobrałem. Po rozpakowaniu zipa zobaczysz dwa katalogi AMD64 oraz katalog i386. I w tym katalogu i386 są sterowniki sata dla xp 32bit.

W czasie integracji wskazujesz sterownik iaAHCI.

 

Rób od nowa czystą instalkę. Pobierz ze stronki SATA Floppy Image

 

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Extreme6/index.pl.asp?cat=Download&os=XP

 

powodzenia

 

Jeszcze jedna istotna uwaga. Sprawdź w biosie w jakim trybie pracuje kontroler dysku. Powinien przed instalacją być ustawiony w tryb SATA.

Edytowane przez Zayfi
mjuzik
komentarz
komentarz

Czyli AHCI ?

Zayfi
komentarz
komentarz

Tak.

 

Jak bedziesz integrował sterowniki to pokaż mi obrazek z Nlite

mjuzik
komentarz
komentarz (edytowane)

Ech już nagrałem na cd, zaznaczyłem folder i386, potem 2 sterowniki dla xp32 (były 4 -2x64 i 2x32)

Edytowane przez mjuzik
Zayfi
komentarz
komentarz

i żle robisz. Masz wybrać stery tylko dla systemu 32 bit

mjuzik
komentarz
komentarz (edytowane)

Poszło:) ale mam teraz pytanie: czy spróbować naprawić bieżącą instalację czy instalować na świeżo? Tak, wybrałem tylko dla systemu 32

Edytowane przez mjuzik
Zayfi
komentarz
komentarz
czy instalować na świeżo? Tak, wybrałem tylko dla systemu 32

 

instaluj system od nowa

mjuzik
komentarz
komentarz

Poszło, wielkie dzięki:) Jedna jeszcze sprawa: mam 2x8gb pamięci, XP z tego, co pamiętam widzi max 4gb, jednak u mnie w systemie pokazuje tylko 1,5gb czemu?

jungol
komentarz
komentarz

Ponieważ zawsze tak jest i będzie systemu 32-bit zawsze wykryją mniej ramu 

 

Jeżeli chcesz żeby ci pokazywało tyle ile masz to zainstaluj system 64 bitowy

mjuzik
komentarz
komentarz

No chyba nie do końca, bo na starym komputerze też miałem tego XP 32bit, było 2gb pamięci i tyle było widać. Rozumiem wykryć mniej ramu ale chyba nie widzieć tylko 1,5gb?

Igorrodz
komentarz
komentarz

System 32Bit "widzi" dokładnie 3.5GB pamięci ŁĄCZNIE operacyjnej + karty graficznej.

Jaką masz kartę i ile na niej pamięci GDDR?

Zayfi
komentarz
komentarz

Instalacja XP na takiej płycie to nieporozumienie.

Igorrodz
komentarz
komentarz

Dlaczego? Producent płyty udostępnia odpowiednie sterowniki dla XP http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Extreme6/index.pl.asp?cat=Download a skoro autor taki system posiada (domniemam, że wersję oryginalną) i chce go używać to dlaczego nie? To, że nie będzie mógł obsłużyć całości pamięci oraz będą inne niedogodności związane z XP jak choćby brak możliwości uruchomienia gier wymagających DirectX wyższego niż 9.0c to już problem autora... :E

mjuzik
komentarz
komentarz

Geforce gtx 660 2gb czy w takim razie karta zabiera te 2gb? Karta nie ma swojej pamięci?


Co do XP, muszę go mieć ponieważ od lat pracuję na wielu programach, które nie pójdą już na nowym systemie, bo to starocie, a są mi bardzo potrzebne. Do gier, internetu itd będę miał drugi dysk i na nim win 7


Abym miał przynajmniej te 3gb dostępnej pamięci musiałbym zmienić kartę grafiki na mniej wymagającą?

Zayfi
komentarz
komentarz
o do XP, muszę go mieć ponieważ od lat pracuję na wielu programach, które nie pójdą już na nowym systemie, bo to starocie, a są mi bardzo potrzebne. Do gier, internetu itd będę miał drugi dysk i na nim win 7

 

A słyszałeś o wirtualnych systemach?

mjuzik
komentarz
komentarz

No słyszałem, ale czy zadziała tak samo?

Zayfi
komentarz
komentarz

Ja korzystam i sobie chwalę. Wszystko jest tak jakbym miał XP zainstalowanego w realu.

Zależy jakie programy masz na myśli które nie mają wsparcia dla W7 lub W8?

Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)
Geforce gtx 660 2gb czy w takim razie karta zabiera te 2gb? Karta nie ma swojej pamięci?

Karta ma 2GB swojej własnej pamięci. Do tego 1.5GB pamięci RAM peceta i mamy już 3.5GB które maksymalnie obsłużyć może system 32-bit. "Marnujesz" sporo pamięci operacyjnej poprzez używanie systemu 32-bit (dotyczy zarówno XP jak i Vista, 7 i 8) ale to szczegół :E

Edytowane przez Igorrodz
mjuzik
komentarz
komentarz (edytowane)

Ja korzystam i sobie chwalę. Wszystko jest tak jakbym miał XP zainstalowanego w realu.

Zależy jakie programy masz na myśli które nie mają wsparcia dla W7 lub W8?

To programy muzyczne, na win 7 nie chodzi już na dzień dobry najważniejszy z nich... Czyli instaluje wirtualny XP i na nim wszystkie starocie, które śmigają jak w realu?


Taki wirtualny XP nie ma też ograniczeń co do widzenia ilości pamięci?


Mam jakieś dziwne problemy z klawiaturą usb i cd romem usb - raz ą widoczne raz nie... Jak na starej płycie... tylko nie to :zly:


Właśnie znikneły mi na dobre klawiatura i cd rom i nie wiem co zrobić żeby na powrót były widoczne...

Edytowane przez mjuzik

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.