x-kom hosting

Trzy dyski plus dwa systemy.

Efemeryczny
utworzono
utworzono

Witam ponownie, posiadam trzy dyski twarde i zdecydowałem się na instalację dwóch systemów. Na pierwszym dysku, pojemniejszym i nowszym będę instalował Windows 7 a na drugim mniejszym Windows XP. Oba są pod interfejsem SATA. Posiadam jeszcze trzeci dysk, dosyć stary na którym chcę trzymać obrazy tamtych dysków twardych z świeżo zainstalowanymi systemami, Windows 7 i XP plus sterowniki, ten dysk posiada interfejs ATA. Nie instalowałem jeszcze dwóch różnych systemów na osobnych dyskach na jednym komputerze. Do czego zmierzam, podczas instalacji systemów nie chciał bym ingerowania dysków z systemami pomiędzy sobą. By podczas uruchamiania komputera uruchamiał się jeden z nich w tym wypadku ten z Windows 7, ponieważ będzie częściej używany. Czy najlepszym rozwiązaniem będzie podpięcie dysku pierwszego, instalacja sytemu i następnie jego odpięcie by znów powtórzyć czynność na samotnie podpiętym dysku drugim? Kolejność wgrywanych systemów w tym wypadku nie ma znaczenia? Po wszystkim podpiął bym te dyski i ustawił w BIOS, który z nich ma się pierwszy ładować. Na sam koniec podpiął bym trzeci dysk na którym wgrał bym tylko obrazy. Jeszcze mam pytanie co do dysków systemowych, czy na dysku z 7 będę widział dysk z XP i odwrotnie? Bo trzeci dysk będzie widzialny na obu systemach rzecz jasna? Trochę się rozpisałem, ale liczę na szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

lukee8
komentarz
komentarz

Instalujesz najpierw Xp potem 7. Podczas rozruchu bedziesz mial menu ktory system chcesz uruchomic.

Gość
komentarz
komentarz

instalujesz 2 systemy na osobnych dyskach,w niczym to nie przeszkadza bo przecież nie sa na jednej partycji instalowane,

 

. Jeszcze mam pytanie co do dysków systemowych, czy na dysku z 7 będę widział dysk z XP i odwrotnie? Bo trzeci dysk będzie widzialny na obu systemach rzecz jasna? Trochę się rozpisałem, ale liczę na szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

tak bedziesz widział

Efemeryczny
komentarz
komentarz (edytowane)

Widoczność rozwiązana. Lecz ja właśnie nie chcę możności wyboru. Po włączeniu komputera ma załadować się dysk z systemem Windows 7 aż do pulpitu, bez zatrzymywania i konieczności wyboru. Czysto teoretycznie zapytam w którym momencie pojawia się okno z możliwością wyboru?

Edytowane przez Efemeryczny
lukee8
komentarz
komentarz (edytowane)

Pojawia sie w biosie przed ladowaniem systemu jeszcze. Przeciez nie bedzie zatrzymywania.. masz chyba 10 czy tam 5 sekund na wybor systemu po tym czasie odpala sie pierwszy z gory a bedzie to windows 7. Ponadto mozesz skrocic w msconfig ten czas nawet do 1 sekundy. To nawet nie zauwazysz jak ci to mignie. Wygodniejsze napewno niz wchodzenie do biosa i zmienianie co chwile priorytety dyskow:)


Zreszta.. http://www.trochetechniki.pl/Windows-7-i-Windows-XP-na-jednym-komputerze,t,1034.html

Edytowane przez lukee8
hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Oba spsoby są dobre czy to przez menu wyboru systemu i skrócenie czasu wyświetlania. Czy niezależnie na kazdym dysku. Tylko w drugim przypadku aby nie wchodzić do biosu. Obczaić który klawisz uruchamia boot menu jeśli jest taka możliwość. I jednorazowo wybierać czasem uruchamiając XP bez ingerencji w ustawienia domyślne na dysk z Windows 7. Boot menu pozwoli wybrać bez zmiany ustawień.

Edytowane przez hixmen
lukee8
komentarz
komentarz

Ale nie kazdy boot menu wyswietli kilka dyskow. moze wyswietlic Hdd i potem juz usb cd. Moze wyswietlic tylko Hdd ktory ma 1 priorytet. Zdarzalo mi sie tak na niektorych plytach,.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)
Ale nie kazdy boot menu wyswietli kilka dyskow.

Zawsze można sprawdzić jak jest w danym przypadku. U mnie akurat wyświetlają się wszystkie dyski. A właśnie w biosie w boot nie wyświetla dysków tylko trzeba przejść na inną pozycję i ustawić który dysk ma być wyświetlany przy HDD. Nie ma co rozpamiętywać bo nie wiadomo jaką opcje wybierze autor.

Edytowane przez hixmen

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.