x-kom hosting

Windows 95 SE

Narcilpolhe1
utworzono
utworzono

Witam , ostatnio sprzątałem w swojej szafie i znalazłem starą płytkę z systemem operacyjnym windows 95 SE , nie zastanawiając się wsadziłem płytkę do DVD-romu , uruchomiłem komputer ponownie . Laptop sam zastartował płytkę , ukazał się napis " Starting Windows 95 ... " po czym wyświetliło się :

 

cd rom device driver for IDE (Four channels Supported)

(C) Copyright Oak Technology Inc. 1993-1996

Driver Version : V340

Device Name : BANANA

No drives found , aborting instalation

 

Device driver not found : `BANANA`

No valid CDROM device drives selected

A:\>

 

i nic się nie dzieje :( , czy jest jakiś sposób  żeby to zadziałało ? 

 

próbowałem także zainstalować z poziomu windows , ale tak myślałem że to się nie uda , w końcu windows 95 se i windows 8.1 się troszkę różnią

 

pojawiają się tylko  komunikaty :

 

Ta aplikacja nie będzie działać na twoim komputerze .

Aby znaleźć wersję dla twojego komputera skontaktuj się z wydawcą oprogramowania .

 

 

W jaki sposób mogę to uruchomić ?

piotrasta
komentarz
komentarz

Jaki laptop? Pewnie z tego wieku więc jeśli tak to nie pójdzie. 

Są 2 opcje:

maszyna wirtualna;

kupno starego laptopa.

Natsuki Kuga
komentarz
komentarz

Dwie podstawowe informacje:

 

 

 

cd rom device driver for IDE (Four channels Supported)

© Copyright Oak Technology Inc. 1993-1996

No valid CDROM device drives selected

 

 

 

 

próbowałem także zainstalować z poziomu windows , ale tak myślałem że to się nie uda , w końcu windows 95 se i windows 8.1 się troszkę różnią

 

Wnioskując z twojego posta, skoro ten laptop ma zainstalowanego Windowsa 8, to posiada dysk twardy oraz nagrywarkę CD podłączoną przewodem SATA. W czasach Windowsa 95 nie istniało coś takiego jak SATA. Obsługa pierwszej wersji tego standardu jest obsługiwana dopóki od Windowsa XP (i to bodajże dopiero od SP2). Instalator nie znajduje płyty CD, z której mógłby zainstalować owy system, bo on szuka wejścia IDE, nie SATA. Możesz próbować załatwić ten problem przejściówką, jeśli bardzo zależy ci na zainstalowaniu Windowsa fizycznie na dysku, ale:

 

1. Musisz liczyć się z możliwością, że 95 w ogóle nie wystartuje (będzie się ładował, aż zatnie się na amen - starsze systemy Microsoftu są wyczulone na zbyt dużą ilość pamięci RAM. Za ustawienie ilości pamięci widzianej przez system już przy starcie odpowiada jeden z plików konfiguracyjnych, ale nawet i to może nie zdać egzaminu - przetestowałam to własnoręcznie, co prawda na Windows 98, ale systemy z rodziny Win x9 są dość podobne w budowie)

 

2. Bootmanager - Jeśli instalacja przebiegnie pomyślnie, w menu ładowania systemu zobaczysz tylko Windows 95, natomiast nie będziesz miał dostępu do WIndows 8 - musiałbyś przestawić priorytet bootowania partycji znów na Windows 8, a potem dodać 95 do menedżera rozruchowego ósemki (jest trochę z tym roboty...)

 

Mimo wszystko najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie maszyny wirtualnej - możesz sobie dowolnie rozdzielić zasoby, program sam zemuluje odpowiedni sprzęt.

 

PS. Takie instalowanie jednego Windowsa z poziomu drugiego podziałałoby tylko wtedy, gdybyś na starszym systemie próbował zainstalować nowszy - odwrotnie to nie zadziała. ;)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.