x-kom hosting

100% czasu największej aktywności dysku przy zerowym zużyciu.

Wallander4Ever
utworzono
utworzono

Witam.

Od jakichś 3 dni mam problem z dyskiem, który ma non stop 100% czasu największej aktywności (dioda od dysku na obudowie swieci sie caly czas) przy jego zerowym zuzyciu. Jest to dysk 1 TB SATA III, nie wiem jakiej firmy itp, ale napewno nie jest to noname. W tym momencie nie jestem w stanie nic zrobic na kompie, bo każdy folder ładuje sie minimum minutę. Format oraz reinstalka systemu nic nie dala. Sam system instalowal sie ponad 4 godziny. Podobnie bylo ze sterownikami, ktorych zainstalowanie zajelo mi caly dzien. Ciezko mi podrzucic Wam jakiekolwiek scany, ss'y i testy, bo zrobienie czegokolwiek na tym kompie zajmuje wiecznosc. W bios'ie nic nie grzebalem, wszystko jest ustawione domyslnie.

 

Przeszukalem caly internet i nikt nie potrafil rozwiazac tego problemu, wiec postanowilem zwrocic sie do Was o pomoc.

 

Plyta glowna: ASUS P8B75-V

Procesor: i5 3470

Grafika: GeForce Nvidia GTX 560 TI

RAM: 8 GB 1600 mhz (jedna kosc)

Dysk: 1TB SATA III

hixmen
komentarz
komentarz

Jak masz zapasowy kabelek sygnałowy dysk - płyta główna i przepnij do następnego wolnego gniazda na płycie głównej. Podociskaj kable sygnałowe jak i zasilające. Jaki masz zasilacz.  Dobrze jakbyś pokazał smart dysku nie wiem czy dasz radę zainstalować HDTune i z zakładki health wyniki. Czasem przy health może być puste pole to wtedy używa się CrystalDiskInfo i ustawić na polski i zmienisz w : funkcje - advanced feature -  wartość raw i zaznacz drugie od góry [10 DEC]. CrystalDiskInfo można ściągnąc wersję portable do rozpakowania i uruchomienia pliku wykonywalnego jako administrator jak windwos 7. Jak nie będziesz chciał instalacyjnej.

  • Dobra wypowiedź 1
Wallander4Ever
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak masz zapasowy kabelek sygnałowy dysk - płyta główna i przepnij do następnego wolnego gniazda na płycie głównej. Podociskaj kable sygnałowe jak i zasilające. Jaki masz zasilacz. Dobrze jakbyś pokazał smart dysku nie wiem czy dasz radę zainstalować HDTune i z zakładki health wyniki. Czasem przy health może być puste pole to wtedy używa się CrystalDiskInfo i ustawić na polski i zmienisz w : funkcje - advanced feature - wartość raw i zaznacz drugie od góry [10 DEC]. CrystalDiskInfo można ściągnąc wersję portable do rozpakowania i uruchomienia pliku wykonywalnego jako administrator jak windwos 7. Jak nie będziesz chciał instalacyjnej.

Nie mam zapasowego kabelka. Podociskalem wszystkie kabeli od dysku oraz na płycie.
Tutaj proszę wszystkie podzespoły: http://oi39.tinypic.com/30a51y8.jpg

Komputer włącza sie w jakieś 15 sek (wtedy dysk pracuje normalnie), a minutę potem aktywność dysku skacze na 100% (widzę w menadzerze zadań) i nic nie można zrobić, więc z pobraniem HDtune może być spory problem.

Edit: udało mi sie pobrać HDtune, lecz podczas testów program przestaje odpowiadać po jakichś 5 sekundach i wyskakuje error od programu.
hixmen
komentarz
komentarz

Nie rób testów tylko czy da radę wyświetlić zakładkę Health czyli smart dysku albo z innego programu CrystalDiskInfo.

  • Dobra wypowiedź 1
Wallander4Ever
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie rób testów tylko czy da radę wyświetlić zakładkę Health czyli smart dysku albo z innego programu CrystalDiskInfo.

Proszę, niestety zdjęcie, bo nie jestem w stanie zrobić SS na tym kompie:
http://oi44.tinypic.com/28umov9.jpg
hixmen
komentarz
komentarz

Smart potwierdza nie najlepszy stan dysku. Przy C5 wykazuje 16 niestabilnych sektorów. Jak są na partycji systemowej to możliwe że pliki systemowe i sterowniki znajdują się na uszkodzonych sektorach. Co powoduje problemy z działaniem .Możesz zrobić tkzw. check disk sprawdzanie dysku na błędy. Czyli daj prawy myszy w oknie mój komputer   na ikonę dysku, partycji systemowej przeważnie C . Następnie właściwości - narzędzia - sprawdzanie błędów i pojawi się małe okno z dwoma opcjami do zaznaczenia. Zaznacz pierwsze od góry,, Automatycznie napraw błędy systemów plików,, powinien pojawić się komunikat że zrobi operację przy następnym uruchomieniu komputera. Nie musisz zaraz uruchamiać ponownie bo operacja jak rozpocznie się przy uruchamianiu komputera może potrwać chwilę. Możesz to zrobić później w dogodniejszym późniejszym czasie. Po skończeniu jak mam nadzieję system się uruchomi sprawdź smart czy dalej będzie przy C5 - 16 czy mniej. I ogólnie czy system będzie lepiej chodził. Check disk nie zawsze sobie radzi z tego typu problemami ale spróbować można. Wyżej opisaną operację możesz zainicjować przez wpisanie komendy w cmd, w systemie albo z płyty instalacyjnej. Możesz poszukać więcej szczegółów w internecie. Przykład http://nufi.pl/chkdsk-przydatny-naprawiacz/

Jak check disk nie poradzi sobie to zostanie użyć zewnętrznych programów np.. MHDD.

  • Dobra wypowiedź 1
Wallander4Ever
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie rób testów tylko czy da radę wyświetlić zakładkę Health czyli smart dysku albo z innego programu CrystalDiskInfo.


Smart potwierdza nie najlepszy stan dysku. Przy C5 wykazuje 16 niestabilnych sektorów. Jak są na partycji systemowej to możliwe że pliki systemowe i sterowniki znajdują się na uszkodzonych sektorach. Co powoduje problemy z działaniem .Możesz zrobić tkzw. check disk sprawdzanie dysku na błędy. Czyli daj prawy myszy w oknie mój komputer na ikonę dysku, partycji systemowej przeważnie C . Następnie właściwości - narzędzia - sprawdzanie błędów i pojawi się małe okno z dwoma opcjami do zaznaczenia. Zaznacz pierwsze od góry,, Automatycznie napraw błędy systemów plików,, powinien pojawić się komunikat że zrobi operację przy następnym uruchomieniu komputera. Nie musisz zaraz uruchamiać ponownie bo operacja jak rozpocznie się przy uruchamianiu komputera może potrwać chwilę. Możesz to zrobić później w dogodniejszym późniejszym czasie. Po skończeniu jak mam nadzieję system się uruchomi sprawdź smart czy dalej będzie przy C5 - 16 czy mniej. I ogólnie czy system będzie lepiej chodził. Check disk nie zawsze sobie radzi z tego typu problemami ale spróbować można. Wyżej opisaną operację możesz zainicjować przez wpisanie komendy w cmd, w systemie albo z płyty instalacyjnej. Możesz poszukać więcej szczegółów w internecie. Przykład http://nufi.pl/chkdsk-przydatny-naprawiacz/
Jak check disk nie poradzi sobie to zostanie użyć zewnętrznych programów np.. MHDD.

Zrobiłem to sprawdzanie dysku. Jak zakończył sie caly proces z bialymi napisami na czarnym ekranie to komputer się zresetowal i pokazał, aby włożyć dysk z systemem i go na nowo zainstalować. Właśnie instaluje teraz i juz widzę po diodzie, że nadal dysk ma 100% aktywności, a nie słychać, aby głowica pracowała.

Dodam, że to są takie fale. Przez 15 min dysk ma 100% aktywności, a potem przez jakąś minutę dziala normalnie, czyli jest bardzo szybki. I tak ciągle w kółko.
hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Raczej ten systemowy naprawiacz błędów dysku nie podołał. Jak po instalacji zobaczysz smart i będą dalej błędy przy C5. To zostaje niestety użyć zewnętrznego programu MHDD. Zrobisz skan powierzchni dla potwierdzenia bad sectorów jak i wykrycia sektorów z dłuższym czasem odczytu. To czekają operacje, zerowanie i jak dalej będą bady to remap. Z tym że raczej po tych operacjach szczególnie zerowaniu na nowo dysk do zagospodarowania z instalacją systemu. Nie ma gwarancji że i te operacje poprawią stan dysku ale nie masz nic do stracenia. Zerowanie wymaga stabilnego zasilacza jak masz z czarnej listy to efekt może być odwrotny od zamierzonego. Podaję przykładowe linki do stron opisujące obsługę MHDD  http://traxter-online.net/mhdd-victoria-diagnostyka-hdd/

http://www.fixitpc.pl/topic/7334-film-instruktazowy-mhdd-od-plyty-iso-do-skanu/

Nie zapomnij o przekopiowaniu danych bo zerowanie jak użyjesz pełne przez wpisanie komendy erase nie z menu erase dealays(zerowanie selektywne) to wymaże cały dysk. Remap teoretycznie powinien zachować dane ale nie zawsze zależy od stopnia uszkodzenia sektora oraz jak pierwsze użyjesz zerowanie.

  • Dobra wypowiedź 1
Wallander4Ever
komentarz
komentarz (edytowane)

Raczej ten systemowy naprawiacz błędów dysku nie podołał. Jak po instalacji zobaczysz smart i będą dalej błędy przy C5. To zostaje niestety użyć zewnętrznego programu MHDD. Zrobisz skan powierzchni dla potwierdzenia bad sectorów jak i wykrycia sektorów z dłuższym czasem odczytu. To czekają operacje, zerowanie i jak dalej będą bady to remap. Z tym że raczej po tych operacjach szczególnie zerowaniu na nowo dysk do zagospodarowania z instalacją systemu. Nie ma gwarancji że i te operacje poprawią stan dysku ale nie masz nic do stracenia. Zerowanie wymaga stabilnego zasilacza jak masz z czarnej listy to efekt może być odwrotny od zamierzonego. Podaję przykładowe linki do stron opisujące obsługę MHDD http://traxter-online.net/mhdd-victoria-diagnostyka-hdd/
http://www.fixitpc.pl/topic/7334-film-instruktazowy-mhdd-od-plyty-iso-do-skanu/
Nie zapomnij o przekopiowaniu danych bo zerowanie jak użyjesz pełne przez wpisanie komendy erase nie z menu erase dealays(zerowanie selektywne) to wymaże cały dysk. Remap teoretycznie powinien zachować dane ale nie zawsze zależy od stopnia uszkodzenia sektora oraz jak pierwsze użyjesz zerowanie.

Skanuje go teraz za pomocą MHDD i patrząc na postep, zajmie to jakieś 30h +.
Jutro oddaje go na gwarancję, bo zerowanie go zajęłoby z tydzień.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.