x-kom hosting

laptop HP DV7 (1150EW) - Windows Vista startuje tylko z płytą CD

collo111
utworzono
utworzono

Witam.

Mam taki problem, że Windows Vista startuje mi tylko z włożoną do napędu płytą CD - inaczej wyskakuje komunikat "no bootable device - insert boot disk and press any key".

Czytałem na innych stronach i forach, że to problem z bootowaniem i żeby użyć poleceń "bcdedit".

Zrobiłem według niektórych poleceń ale nic nie udało mi się wskurać dlatego proszę o pomoc jak temu zaradzić?

Proszę o pomoc i konkretne odpowiedzi co mogę zrobić a nie gdzie dalej szukać itd.

 

P.S.

Stan ten jest obecny od czasu kiedy popsuł mi się dysk i wejście SATA (Primary) teraz mam nowy dysk na Secondary - wspominam o tym bo nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

 

Dodaję dwa pliki:

1. Zrzut zarządzania dyskami.

2. Wynik z bcdedit /enum all

Zayfi
komentarz
komentarz

przeskanuj dysk MHDD. Co i jak znajdziesz w dziale Poradniki.

hixmen
komentarz
komentarz

Nie wiem czy jak masz zepsute pierwsze gniazdo sata i dysk podpięty pod dalsze program MHDD wykryje ten dysk. Zaleca się żeby badany dysk był podpięty pod pierwsze sata i kontroler ustawiony w trybie ide. Co do problemów z bootowaniem systemu z dysku . Czy jest pewność że nie było pomyłki przy wpisywaniu komend a operacje oznajmiały komunikatem o powodzeniu. Czy system był instalowany z oryginalnej płyty czy kopi. Jak z kopi czy była instalowana na innym komputerze z powodzeniem. Czy instalacja przebiegła bez problemów na tym co teraz masz problem. Może użyj programu easybcd co jak jest w linku http://stare.poradykomputerowe.pl/awarie_windows/naprawa_menedzera_rozruchu-2075.html

collo111
komentarz
komentarz

Dziękuję za odpowiedzi.

Nie sprawdzałem dysku programem MHDD, ale dysk jest nowy i raczej nie powinno być z nim problemu.

Zrobiłem tak jak poradził mi hixmen tzn. według tego poradnika: http://stare.poradyk...ruchu-2075.html. Wszystkie opcje zakończone powodzeniem, jednak niewiele to dało zmienił się jedynie stan.

Teraz mam taki komunikat jak na zdjęciu.

 

Jeśli uruchomię windowsa z płyty to mam pierwotny stan, który opisałem w pierwszym poście.

Ma ktoś jakieś pomysły co dalej?

 

collo111
komentarz
komentarz

Chciałem zastosować następujące komendy jednak i tu pojawił się problem, który jest widoczny w zdjęciu poniżej.

Już w drugim kroku "bootsect /nt60 C:" pojawił się problem - nie rozpoznaje polecenia.

collo111
komentarz
komentarz

No niestety wszystko niby poszło pomyślnie (co widać na zdjęciu WP_000454), ale problem nadal pozostaje.

Jakieś pomysły co dalej?

 

Jak w BIOSie wyłączyłem możliwość bootowania z CD wyskoczył taki komunikat jak na poniższym zdjęciu (WP_000455).

Zayfi
komentarz
komentarz

wszystko niby poszło pomyślnie (co widać na zdjęciu WP_000454), ale problem nadal pozostaje.

Jakieś pomysły co dalej?

 

Kliknąłeś litere T?

collo111
komentarz
komentarz

Tak kliknąłem a co nie powinienem?

Zayfi
komentarz
komentarz

Powinieneś.

 

Odłącz zasilanie od lapka, wyjmij baterie a potem dysk i podóąacz go do peceta. Czas zrobić testy sprzetu HDtune

Nie wróżę nic dobrego.

hixmen
komentarz
komentarz

Raczej nie ma potrzeby odłączać dysku do sprawdzenia programem np. HDTune jeśli system chodzi tylko kwestia że nie bootuje sam tylko z płytą w napędzie. Więc zainstaluj HDTune i zobacz zakładkę Health jak będzie puste pole to użyj programu CrystalDiskInfo. I daj screena na forum. Dodatkowo zobacz w zakładce Info z HDTune  czy dysk ma w kolumnie Bootable yes do którejś partycji np. C. Niby zarządzanie dyskami pokazuje że jest partycja c aktywna ale niech potwierdzi zewnętrzny program. Potrzeba odłączenia dysku to przy potrzebie gruntowej analizy MHDD na innym komputerze. Bo na Twoim z uszkodzonym pierwszym sata a podłączonym do dalszych gniazd jak pisałem we wczesniejszym poście. MHDD może nie widzieć dysku. Ogólnie dysk zachowuje się jakby niebyło aktywnej partycji ale przyczyn czysto sprżętowych nie można wykluczyć.

collo111
komentarz
komentarz (edytowane)

Dobra zrobiłem tak, że nie odłączałem dysku bo na chwilę obecną nie mogę go podłączyć do drugiego kompa. Uruchomiłem HDTune i wyniki są poniżej.

Wychodzi na to jakby wszystko było OK.

 

 

Dodatkowo zrobiłem jeszcze Error Scan programem HDTune i nic nie wykrył.

Dodaję jeszcze screena z CrystalDiskInfo.

 

 

Jakieś dalsze propozycje?

Zayfi
komentarz
komentarz

Nowa instalka systemu.

collo111
komentarz
komentarz (edytowane)

No właśnie muszę zgrać jakąś nową wersję bo cały problem polega na tym, że tamten dysk, który się popsuł zawierał partycję Recovery i teraz zgrałem jedną instalkę Visty, z którą mam ten problem, a drugą jak nagrałem to z kolei nie wiem czemu ale mi jej nie czytało.

Ma ktoś jakiś namiar na Vistę? (posiadam klucz ale właśnie potrzebuję instalki).

Pozdrawiam.

 

Ponieważ nie mam innej kopii Visty zrobiłem tak, że za pomocą programu Acronis zaryzykowałem skopiować partycję Recovery na ten nowy dysk - niby się udało, ale jak wciskam F11 przy uruchamianiu komputera to wyskakuje komunikat "no bootable device - insert boot disk and press any key".

Czyżby partycja Recovery nie działała? Czy może coś robię nie tak?

 

Udało mi się uruchomić partycję Recovery za pomocą programu GParted z USB oznaczyłem partycję Recovery jako "boot" i po ponownym uruchomieniu systemu wystartował HP System Recovery. Niby wszystko ok, ale za każdym razem kiedy komputer sam się resetuje podczas konfiguracji, wyświetla się komunikat: "no bootable device - insert boot disk and press any key" i ta płyta z Windowsem musi być włożona, więc obawiam się, że mimo powrotu do ustawień fabrycznych nadal płyta z Vistą będzie wymagana.

Czy to możliwe, że przez awarię/uszkodzenie wejścia SATA (Primary) ten problem będzie cały czas?

Słyszałem w pewnym serwisie, że to żaden problem, że wystarczy podpiąć drugi dysk na Secondary i kolejny na USB i wszystko będzie OK, ale no właśnie nie jest OK i nie wiem już co z tym robić bo przez taką głupotę jak pęknięcie plastiku na wejściu SATA Pirmary nie chcę ciągle trzymać płyty z Vistą w napędzie  :( a z drugiej strony naprawiać takiej głupoty za około 200zł też mi się nie widzi...

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?

collo111
komentarz
komentarz

Czy ktoś może coś jeszcze doradzić?

Czy pozostaje mi używać komputer z płytą CD non stop w napędzie?

  • 2 tygodnie później...
collo111
komentarz
komentarz

Witam ponownie.

Skoro nikt już nie ma żadnego pomysłu jak zaradzić mojemu problemowi to pomyślałem, że można zrobić tak, że ten dysk który mi nie bootuje wrzucić na kieszeń zewnętrzną USB. Może wtedy będzie to działać?

Jak myślicie da radę? Próbować w ogóle? A jeśli tak to jak to zrobić? Bo słyszałem/czytałem gdzieś (nie pamiętam), że jak komputer się uruchamia to USB nie działa i trzeba to jakoś specjalnie ustawić?

W ogóle wchodzi w grę takie rozwiązanie?

hixmen
komentarz
komentarz

Nie wiem czy to dobry pomysł żeby dysk systemowy był uruchamiany poprzez usb. Raczej nie będzie to tak wydajne jak przez sata. A spróbuj wrzucic instalkę na pena np. programem universal usb. Czy to będzie mniejszy kłopot jak trzymanie płyty w napędzie czy zadziała i będzie mniejsze zło.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.