x-kom hosting

Mandriva Czy Ubuntu?

pawel.ovh
utworzono
utworzono

Używałem już jakiś czas linuxa i umiem już podstawy. Nie wiem teraz jakiego wybrac, czy używac dalej Mandriva 2007 Free, czy przerzucic się może na Ubuntu? Co lepsze wg. was?

Pozdro...

Zarov
komentarz
komentarz

Trochę wątpię w te twoje podstawy...ale sam wiesz lepiej.

Ubuntu zdecydowanie, dystrybucja choć łatwa to trochę cie zmusi do myślenia, a o to chodzi.

pawel.ovh
komentarz
komentarz

Chodziło mi o podstawy w tym sensie, że potrafię instalowac rpm i administrowac linuxem (jako systemem)

Zarov
komentarz
komentarz

Nie wszędzie są rpmy :)

Bierz Ubuntu i się ucz.

localh0st
komentarz
komentarz

pawel.ovh, a co to znaczy administrować "linuxem"?

dvinsk
komentarz
komentarz

Wybierz Ubuntu:)

a dlaczego?:

1) Bardzo przyjazne forum dla początkującego linuksiarza http://forum.ubuntu.pl/index.php.

2) W moim odczuciu najlepszy linuks który wykrywa sprzęt w laptopach. Tylko Ubuntu bezbłędnie poradziło sobie u mnie ze wszystkim(laptop Fujitsu siemens) i nie musiałem googlować. Co Ciekawe debian na którym jest "robione" Ubuntu sobie nie poradził, Mandriwa też nie.

3) Jedna z najszybciej rozwijających się dystrybucji, nowe wydania o ile się nie mylę powstają co pół roku.

4) jak masz problemy z netem to możesz sobie zamówić oryginalną płytkę i przyślą Ci ją bez żadnych opłat nawet za przesyłkę(potrzeba jedynie trochę poczekać)

5) Sam używam (X) Ubuntu i wielce go sobie cenię no i ma fajne logo choć zawsze bardziej mi się podobała spiralka Debiana:)

Myśle że wystarczy

ciaciama
komentarz
komentarz

Wybierz Debiana!

demonix
komentarz
komentarz
Wybierz Debiana!

Zdecydowanie najlepszy wybór. Jeśli naprawdę chcesz się nauczyć linuksa to zdecydowanie polecam debiana.

ciaciama
komentarz
komentarz

Najbardziej stabilny Linux (tak mi się zdaje). Jest łatwy w obsłudze (na początku myślałem że jest trudny, ale to były mity moich znajomych).

darksear
komentarz
komentarz

Ubuntu będzie lepszy od mandrivy, mandriva jest dla początkujących, którzy nie chcą się za bardzo uczyć linuksa, a ubuntu dla tych co chcą trochę wiedzieć o swoim systemie ;)

pawel.ovh
komentarz
komentarz

Wielkie dzięki za podpowiedzi, ale ktoś rzucił hasło Debian i kilka osób go poparło. Czy według was opłaca się zainstalowac Debiana na desktop a nie na serwer (podobno do tego jest stworzony). Co lepsze Debian czy Ubuntu dla początkującego, pragnącego nauczyc się obsługi Linuxa?

Pozdro... for all!

Zarov
komentarz
komentarz

Jeśli chcesz lepiej poznać system to zdecydowanie Debian, ale w nim brakuje graficznych konfiguratorów. Debian jak najbardziej nadaję się na biurko.

localh0st
komentarz
komentarz

Jeszcze dodam subkomentarz:

Debian na biurko to tylko Lenny(testowa), albo Sid (niestabilna- która jest nawet stabilna :P, tylko tak się nazywa). Nie ma co brać się za instalację Etcha do użytku codziennego, bo ciężko będzie Ci instalować rzeczy takie jak ntfs-3g, czy Compiz-fusion na stabilnej (obecnie nazwa jej to Etch). Później będziesz tylko się denerował, narzekał, czemu nie ma tu a to takiego, a to takiego programu- który po jakimś czasie będzie Ci niezbędny. :)

pawel.ovh
komentarz
komentarz

Czyli Ubuntu?

ciaciama
komentarz
komentarz

localh0st mówił żeby nie instalować Debiana Etch, bo jest to wersja najlepsza na serwer, mówił że najlepiej zainstalować Debiana Lenny. Ubuntu też nie jest złe (oparte jest na Debianie).

  • 2 tygodnie później...
Gość
komentarz
komentarz

Używam aktualnie Ubuntu i ogólnie jest to fajny systemik... tylko ja mam z nim trochę problemów. Na początku nie chciał się zainstalować a teraz muszę używać tekstowej przeglądarki internetowej bo przy używaniu Opery/Firefox wiesza mi się komp tak samo jak przy Wine. Więc teraz ściągam openSuSE 10.3 i zobaczymy co to będzie. Ale teraz polecam ci Ubuntu. Z tego powodu że jest to popularna dystrybucja i dużo osób go używa więc zawsze uzyskasz pomoc w razie problemów.

Horuss
komentarz
komentarz

jedyne dwa systemy linuxowe z ktorymi sie zaznajomilem to wlasnie mandriva i ubuntu, i szczerze polecam Ubuntu.

powodów jest kilka.

skoro mówisz ze znasz podstawy to mandriva odpada, bo to system dla początkujących. poza tym jak juz chcesz linuxa to nie bierz systemu pokroju Mandrivy, bo mnie na przyklad jakos zbytnio przypomina windowsowskie uproszczenia

poza tym Ubuntu ma chyba lepsze wsparcie spolecznosci linuxowej w polsce. jak juz ktos tu mowil na forum.ubuntu.pl latwo uzyskasz odpowiedz z razie problemow

jeszcze raz: UBUNTU ! ;)

  • 2 tygodnie później...
undef
komentarz
komentarz

Ja bym wybral slackware'a, najmniej problematyczna dysto moim skromnym zdaniem, mzoe byc trudniej na poczatku albo pozniej napewno bedziesz mogl powiedziec ze wiesz ocb, i nie bedziesz zawiedziony.. moim zdaniem wszytkie distro zwiazane z rpm to pomylka..

Zarov
komentarz
komentarz

Defun co do dystrybucji na rpmach to się zgadzam, chociaż PLD nie testowałem.

Jednak uważam iż polecenia komuś Slackware na początek jest błędem. Poczytaj inne posty pawła i zobaczysz że nie dałby rady nawet tego zainstalować.

Jakby co zapraszam tutaj do dyskusji:

http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=38

undef
komentarz
komentarz

Zarov, ja zaczynalem od slackware i przynam ze na poczatku mailem niewielkie problem, a to tez czesciowo zlozylo sie na to ze pzonalem duzo lepiej ten system, i przestawilem sie z "windowsowskiego" myslenia, na realia jakie wystepuja w linuxie,

a co do proadzenia to chetnie pomoge, tym bardziej ze obecna wersja slacka jest duzo latwiejsza w instalacji i sadze ze chyba raczej da sobie rade :-) slackware jest dosc popularna dystro i jesli zna troche angielskeigo to nie bedzie wiekszego problemu w rowiazaniu mniejsyzch problemow :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.