x-kom hosting

Obudowa z drewna - komentarz projektu, pomoc w dobraniu przepływu powietrza.

kodzio
utworzono
utworzono (edytowane)

Planuję wykonać drewnianą obudowę na szkielecie Chieftec Dragon DG-01B-D, będzie wyższa i szersza jak widać na projekcie.

 

Projekt beta, jak wyjdzie w rzeczywistości to się okaże:

 

36445364846403647366.jpg

 

Od lewej: Front, tył , prawa, lewa

Góra i dół jednolita, przód i dół na stałe przykręcone do szkieletu.

 

Legenda:

zółty - siatka

niebieski - wentylatory

biały - szkielet "dawcy"

czarne - drewno

jasnoniebieski - otwory montażowe wentylatorów

 

Wentylatory:

Front - 1x 120x120x38mm  http://www.angela.pl...3812h-3000.html,

Tył - 3x 120x120x38mm  http://www.angela.pl...3812h-3000.html,

Prawa, lewa przewiduję możliwość zastosowania kilku wentylatorów i tu mam pytanie, gdzie i ile sztuk, czy warto?

 

Projekt tylnej cześci jest jeszcze w fazie przemyśleń, ponieważ planuje zastosować na większej części siatkę i kable puścić małym otworem u dołu obudowy.

 

Proszę o opinie oraz komentarze.

Gość
komentarz
komentarz

Pamiętaj o przegródce na długopisy :E

Gość
komentarz
komentarz

i poleczce na zelki i inne slodycze

kodzio
komentarz
komentarz (edytowane)

Patrząc na powyższe odpowiedzi dziękuję internetowi, że mogę się zawsze dowartościować, że po są ludzie głupsi ode mnie....

 

A w ramach odpowiedzi na powyższe pytania to założyłem w projekcie ze górna część obudowy będzie jednolita, więc śmiało można na niej położyć żelki oraz słodycze, a że to drewno to zawsze można przykręcić jakieś uchwyty na dlugopisy...  

 

Chciałbym wiedzieć coś więcej na temat cyrkulacji powietrza oraz przepływu powietrza w takiej obudowie, czy ktoś byłby mi w stanie odpowiedzieć czy tylko będą głupie docinki ? 

Gość
komentarz
komentarz

mysle kodzio ze bedzie ci sie gotowac komputer w tym

kodzio
komentarz
komentarz

Dlatego też przyjąłem możliwość zamontowania wentylatorów 12 cm na ścianach bocznych na wysokości CPU i GPU oraz MOBO od tyłu, gdzie chcę powycinać otwory w szkielecie na wysokości CPU. 

snip91
komentarz
komentarz

Wiesz, że te wentylatory, które wybrałeś mają 3k RPM i będą niesamowicie głośne? Nie wytrzymasz w jednym pokoju w tym kompem.

 

Ja bym zrobił tak:

 

- przód 2 x 140 mm

- tył 1 x 140 mm

- góra 2 x 140 mm

- bok bez wentylatorów

- spód bez wentylatorów

kodzio
komentarz
komentarz

Jestem świadom, że będą głośne ale mają lepszy przepływ powietrza od 140 cm. Bardziej mi zależy na wydajności niż na poziomie głośności.

 

Na górze planuje 2x 120 cm aby nie poszerzać już obudowy, która mierzy w projekcie wys. 65 cm x sz. 30 cm x gł. 50 cm.

 

Myślę nad wykonaniem prostokątnych okienek na wysokości GPU i CPU, które będą zamaskowane siatką i cieniutką gąbką w formie filtra.

 

Proszę o podpowiedź jakiej firmy wentylatory 120/140 cm polecacie.

snip91
komentarz
komentarz

Nie jesteś chyba świadomy tego, jak głośne będą te śmigła na 3k RPM. Powyżej 2k RPM 120-milimetrówki są już bardzo głośne.

Ile możesz wydać na te wentylatory?

kodzio
komentarz
komentarz

Max 35 zl za sztukę.

snip91
komentarz
komentarz

To ja proponuję coś takiego: http://www.ceneo.pl/1236924

Będą głośne, ale jak chciałeś 3k RPM, to te pewnie dla Ciebie będą ciche :P Zawsze możesz kupić regulator albo reduktor. Jest też wersja 1900 RPM, jak wolisz.

Jeśli chodzi o 140 mm, to będą trochę droższe od 120 mm, ale kupując tańsze 120-tki możesz sobie na to pozwolić. W tym wypadku możesz też wziać Scythe Slip Stream, tylko w wersji 140 mm. Mają otwory montażowe takie, jak w przypadku 120-tek.

kodzio
komentarz
komentarz

Nie chodzi o otwory montażowe, tylko że szerokość tylnej części obudowy będzie wynosić 26 cm, a na dwie 140 potrzeba 28 cm a nie chciałbym już poszerzać obudowy.

 

Skuszę się jednak z przodu obudowy na dwie 120/140, tył 2x 120 i 140 na wysokości CPU. Zastanawiam się jeszcze nad bokami czy warto dać może jedną 120 od tyłu MOBO na chłodzenie CPU oraz jednej 120 dodatkowej na GPU.

snip91
komentarz
komentarz

Jak zmieścisz z przodu 2 x 140 mm, to takie tam wstaw. Do tyłu weź zatem dwie 120-tki (te Slip Streamy mogą być). Z boku nic bym nie dawał, ale jak chcesz, to na wysokości karty grafiki zrób nadmuch w postaci 140-tki. Od tyłu nie ma żadnego sensu, jeśli już, to na panelu roboczym (tak żeby dmuchało na podzespoły).

kodzio
komentarz
komentarz (edytowane)

Po pomiarach szkieletu okazało się, że niestety od frontu nie zmieszczą się dwa wentylatory bo bym musiał przerabiać cały koszyk na HDD, więc zostanie jedna 120/140. Jeśli chodzi o tył obudowy mogę sobie na więcej pozwolić, ponieważ zostawiam ok 5-6 cm przestrzeni m.in. na to aby kable puścić bokiem obudowy. 

 

Co do boku za szkieletem też zostawiam przestrzeń około 3 cm aby można było wyciąć otwory i puścić kable tyłem aby nie zaburzało w przepływie powietrza. Właśnie poprawiam projekt tylnej części obudowy, po skończeniu wystawię na forum.


 

r7rv09y6iguh.jpg

 

Oto poprawiony tył obudowy. Idąc od góry: 2x 120 mm,  140 mm na wysokości CPU. Chyba będzie się lepiej tak prezentować niż miały by być osobno otwory na każdy wentylator.

Gość
komentarz
komentarz

moglbys powiedziec tak w sumie jaki jest sens budowy drewnianego komputera?

kodzio
komentarz
komentarz

Głębszego sensu może nie ma ale lubię drewno i zapragnąłem obudowę z tego materiału

 

Lubię też nie typowe rzeczy, odróżniać się od innych.

 

Po za tym chciałbym pomalować obudowę czarną bejcą aby pasowała do biurka oraz maskownice będą maźnięte czarnym matem aby imitowało słoje drzewa.

Neespa
komentarz
komentarz

@up będzie kozacko wyglądał. :D

maniakkompa
komentarz
komentarz

moze też sobie taką zmontuje?

w koncu bedzie taka jaką sobie wymarze :)

raszkad
komentarz
komentarz

moglbys powiedziec tak w sumie jaki jest sens budowy drewnianego komputera?

Idąć twoim "tłokiem" myślenia, po co żyć jak i tak kiedyś umrzesz ?

Gość
komentarz
komentarz

raszkad w przeciwienstwie do ciebie staram sie tu pomagac , a nie pieprzyc farmazony byle by komus pocisnac - to nie jest forum filozoficzne, wyrazilem swoje zdanie i tyle w temacie.

kodzio
komentarz
komentarz

Dla zainteresowanych, sklejka 9 mm już jest, w tym tygodniu będę kompletował resztę materiałów: siatkę, gąbkę(filtr) itp oraz będą ostatnie zmiany w projekcie.

 

Start robót za tydzień, postaram się porobić zdjęcia w trakcie i wystawić je na forum.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.