x-kom hosting

Problem z wyświetlaniem zdjęć

Marcelina121
utworzono
utworzono

Znalazłam dzisiaj starą płytę z 2002 roku. Wszystkie zdjęcia są w formacie JPG. Jednak po otwarciu wyświetla się komunikat: Nieprawidłowa funkcja MS-DOS. A w przegladarce fotografii : Przeglądarka fotografii systemu Windows nie może otworzyć tego obrazu, ponieważ nie obsługuje tego formatu pliku lub nie zainstalowano jej najnowszych aktualizacji. Nie wiem jak to możliwe, gdyż wydaje mi się, iż JPG to dosyć popularny format, a inne zdjęcia otwierają się bezproblemowo. Co powinnam zrobić? Dodam, ze mam Windowsa 7 i całkiem nowego, sprawnego i na bieżąco aktualizowanego laptopa HP. 
Błagam o pomoc! 

leggo
komentarz
komentarz

Spróbuj otworzyć zdjęcia za pomocą innej przeglądarki (np. IrfanView).

Płyta może też być uszkodzona - tutaj może pomóc program typu CloneCD lub ImgBurn.

sigmaPi
komentarz
komentarz (edytowane)

Trochę powęszyłem w sieci i zgadzam się z @leggo. Jeśli błąd występuje przy kopiowaniu zdjęć z płyty na dysk twardy to może wskazywać na problem z płytą (lub napędem - mniej prawdopodobne). Rok 2002 był ponad 10 lat temu. Dla płyt no-name (nieznanych lub mniej znanych producentów), szczególnie jeśli płyty te były przechowywane w niewłaściwy sposób (płyty wystawione na promienie słoneczne; przechowywane w materiałowych klaserach zamiast w standardowych, plastikowych opakowaniach, w których swoją powierzchnią nie dotykają ścianek, etc.) taki czas może być zabójczy.

Spróbuj zgrać płytę do obrazu ISO np. darmowym programem CDBurnerXP lub innym pozwalającym na zignorowanie błędów odczytu (CloneCD, ImgBurn powinny chyba mieć tą opcję).

Instrukcje dla CDBurnerXP (przepraszam, ale mam anglojęzyczną wersję):

1. Copy or grab disc (kopiuj lub hmm... "zrzuć" dysk?)

2. Source Device (urządzenie źródłowe): twój napęd CD/DVD/BR

3. Zaznacz Ignore unreadable data (po polsku to będzie: "ignoruj błędy odczytu" czy jakoś tak)

4. Target Device (urządzenie docelowe): Hard Disk - wybierz dysk twardy i jakiś katalog, w którym plik ISO będzie zapisany. Zapamiętaj ścieżkę do tego pliku!

5. Typ pliku ustaw na ISO (jeśli wybrany jest inny).

 

Po zakończeniu procesu zgrywania obrazu płyty na dysk, przejdź do katalogu z tym plikiem. Windows 7 po uruchomieniu pliku ISO domyślnie uruchamia Windows Disc Image Burner - program, który pozwala na wypalenie obrazu na nowy dysk CD/DVD. Tobie chodzi jednak o jego otwarcie, więc najlepiej pobrać z sieci jakiś darmowy program, który by na to pozwalał. Wg mnie wystarczy darmowy 7-Zip (http://www.7-zip.org/). Wypakuj nim zawartość obrazu płyty do jakiegoś katalogu.

Pamiętaj jednak, że jeśli płyta była uszkodzona, część zdjęć może się nie otworzyć lub otworzy się z błędami.

Marcelina121
komentarz
komentarz

Dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedź :) Spróbuje zastosować wszystkie wymienione sposoby, bo bardzo mi zależy na tych zdjęciach, jeszcze raz dziękuje

  • 5 tygodni później...
bengejka
komentarz
komentarz

Mam podobny problem. Zrzuciłam zdjęcia z aparatu na pendrive iz ok 200 zdjęć normalnie otwiera mi się ok 10, przy reszcie wyskakuje komunikat jak u  @Marcelina121 :   "Przeglądarka fotografii systemu Windows nie może otworzyć tego obrazu, ponieważ nie obsługuje tego formatu pliku lub nie zainstalowano jej najnowszych aktualizacji." Niestety w tej chwili aparat jest na drugim końcu Polski. Próbowałam przeglądarki IrfanView nie działa. Czy mam spróbować z zgraniem pena do programu ISO jak jest napisane wcześniej czy może w przypadku pendrive jest jakaś inna opcja? Z góry dziękuję

leggo
komentarz
komentarz

Stworzenie obrazu ISO może pomóc w przypadku uszkodzeń płyty. Jeśli zdjęcia były kopiowane z pendrive-a powodem uszkodzenia najprawdopodobniej jest, to że podczas kopiowania wystąpił jakiś błąd (lub kopiowanie zostało przedwcześnie przerwane).

Jeśli problem występuje przy tak wielu zdjęciach, nie sądzę by pomogło cokolwiek innego niż ponowne skopiowanie zdjęć.

bengejka
komentarz
komentarz

Podejrzewałam, że tak to sę skończy. Dziękuję.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.