x-kom hosting

Pomoc w wyborze, laptop dla programisty - studenta

seweryns
utworzono
utworzono

Witam serdecznie,

 

bardzo proszę o pomoc w wyborze sprzętu. Jestem studentem, zajmuję się również programowaniem stron internetowych, jednak o sprzęcie niestety nie mam pojęcia :)

 

Może zacznę od tego, jaki sprzęt posiadam obecnie:

 

Intel Core 2 Duo 2x1,83GHz

RAM: 2 GB

nVidia GeForce 8600GT 256MB

Dysk: 160GB

System: Windows 8 32 bit + Linux Ubuntu 12.04

 

W związku z tym chciałbym, abym poczuł różnicę jakościową i  żeby laptop spełniał następujące wymagania:

 

1. Przede wszystkim płynne i szybkie działanie - bez zamulania i zastanawiania się ;)

Czyli m. in. dobra obsługa flash (obecny komputer bardzo spowalnia się, gdy odpalone są strony korzystające z technologii  flash), szybkie działanie przeglądarek internetowych. Często korzystam z programów typu GIMP, FTP. Ważna jest też szybka obsługa dysków.

2. Dobra obsługa AutoCAD'a.

3. Podczas pracy w tle lubię posłuchać radia internetowego lub playlist youtube'a (przydałyby się takie nienajgorsze wbudowane głośniczki), ponadto chciałbym, aby karta dźwiękowa potrafiła obsłużyć podłączone zewnętrzne głośniki.

4. Sprzęt powinien spokojnie wytrzymać 8 godzin ciągłej pracy dziennie (bez spowolnienia i bez przegrzewania się).

5. Sprzęt transportowany będzie co najmniej 2 razy w tygodniu autobusem.

6. Rezygnuję z wymagających gier, jednak chciałbym, aby grafika radziła sobie doskonale z flash'em, była dedykowana i nie z zupełnie najniższej półki ;)

7. Koniecznie z systemem Windows 8.

 

Moje preferencje: Lenovo, i5, 15", czarny.

 

Budżet: do 2500 zł.

 

Bardzo proszę o propozycje, będę bardzo wdzięczny.

 

ajron90
komentarz
Blavic
komentarz
komentarz

6. Rezygnuję z wymagających gier, jednak chciałbym, aby grafika radziła sobie doskonale z flash'em, była dedykowana i nie z zupełnie najniższej półki

Dla potrzeb autora nie będzie potrzebna tak mocna karta graficzna jak GT645/650 itp. Skupiłbym się raczej na procesorze i szybszym dysku twardym o ile budżet pozwoli.

  • Dobra wypowiedź 1
Blavic
komentarz
komentarz (edytowane)

Zasadniczo obydwa Lenovo spełnią Twoje wymagania, ale musisz wiedzieć, że między i3, a i5 są niewielkie różnice wydajnościowe. Tobie powinno zależeć na przynajmniej 4 wątkach procesora, i3/i5 je mają. Dobrze byłoby także aby procesor miał 4 rdzenie. W tym przypadku masz i7, procesor dużo wydajniejszy od i3/i5, ale także generujący nieco wyższe temp.  W standardzie laptopy mają dyski 5400obr/min, Tobie przyda się 7200obr, lub dysk SSD. Co do karty graficznej o ile nie grasz to dedykowana GT630 spokojnie wystarczy. Znalazłem Ci takiego Asusa z i7, ma dobry system chłodzenia, jest przyzwoicie wykonany, ma 8GB ram co też się przyda, ale ma standardowy dysk i przekracza budżet: http://www.skapiec.pl/site/cat/17/filtr/_0_0_37250_0_0_0_35919,119955_0_0_0/2

 

Lub zmniejszając koszta i zostając przy i3: http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/5355065

Za zaoszczędzony grosz możesz kupić dodatkowy dysk SSD i drugie 4GB ram.

  • Dobra wypowiedź 1
ajron90
komentarz
komentarz (edytowane)

Dla potrzeb autora nie będzie potrzebna tak mocna karta graficzna jak GT645/650 itp. Skupiłbym się raczej na procesorze i szybszym dysku twardym o ile budżet pozwoli.

 

Też myślałem o i7 ale w tej cenie trzeba pójść na kompromis, a karta cytuje "nie z niższej półki " to przynajmniej GT645M. Fakt i7 nie będzie się tu nudził więc autor musi zdecydować na czym mu bardziej zależy. Dysk SSD by się przydał więc z czasem warto się zaopatrzyć (do Lenovo można dokupić SSD msata więc nie będzie problemu z montażem)

  • Dobra wypowiedź 1
seweryns
komentarz
komentarz (edytowane)

Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc.

 

Hmm, wygląda na to, że warto jednak zainwestować w i7. Jak już kupować, to lepiej trochę dołożyć.

W związku z tym znalazłem takie Lenovo z i7:

http://allegro.pl/laptop-lenovo-g580-i7-8gb-1tb-gt635-win8-mysz-i3407938609.html

 

oraz takie z i5 (reszta parametrów identyczna):

http://allegro.pl/laptop-lenovo-g580-i5-3230m-8gb-1tb-gt635m-win8-i3410023212.html

 

Karta GT635M, ale myślę, że jeśli obsłuży flash'a i AutoCAD'a to mi wystarczy.

A kwestia dysku, 5400obr. chyba wystarczy na razie, można ewentualnie później dokupić SSD.

 

Teraz pozostaje tylko kwestia zdecydowania, czy warto dołożyć te 400 złotych, żeby mieć sprzęt z i7 zamiast i5.

Bardzo proszę o Wasze opinie w tej sprawie.

ajron90
komentarz
komentarz

Warto ale jeśli chcesz i7 to tylko ten Asus który podał Blavic, G580 jest trochę ciepłym laptopem (nie warto się trzymać tylko tej firmy). 

Blavic
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli już chcesz Lenovo to średnio polecam serię G, lepsza będzie Z lub Y. A najlepiej coś z ThinkPadów od Lenovo. Asusa wybrałem nie bez powodu, ma lepsze chłodzenie od Lenovo, co z i7 i obciążeniem przyda się. Sam mam Lenovo, ale w niektórych przypadkach przywiązanie do marki nie pójdzie w parze z lepszą efektywnością. Myślę, że nie ma sensu dokładać do i5 mogąc mieć tańsze porównywalne i3. i7 jak wspomniałem to procesor klasę wyżej. Nie chce dysponować Twoimi pieniędzmi więc sam sobie odp. czy możesz więcej wydać. Jeśli nie to spokojnie możesz brać Lenovo z i3/i5, z i7 lepiej będzie wziąć Asusa, ewentualnie MSI (ale jest gorzej wykonane).

seweryns
komentarz
komentarz

No więc rezygnuję z i7, zostanę przy niższej kwocie.

 

Jednak mimo iż byłem zdecydowany na Lenovo:

http://www.x-kom.pl/p/127293-notebook-laptop-15-6-lenovo-ibm-g580-i5-3230m-8gb-1000-dvd-rw-win8-gt635m.html

mam teraz wątpliwości, gdyż:

 

G580 jest trochę ciepłym laptopem (nie warto się trzymać tylko tej firmy). 

 

oraz

 

Jeśli już chcesz Lenovo to średnio polecam serię G.

 

Teraz nie wiem, co zrobić :P

Podsumowując zostaję przy budżecie do 2500zł (zatem i7 odpada), a innego dobrego Lenovo (inny niż seria G) w kwocie do 2500zł nie mogę znaleźć.

Panowie proszę o radę, bo trochę się zagubiłem :)

Blavic
komentarz
komentarz

Ale matryca błyszcząca. To duży problem?

To nie duży problem, matryca matowa jest o tyle lepsza, że nie odbija refleksów światła, ale ma trochę mniej żywe kolory. Osobiście wybrałbym opcję z tańszym Asusem dokupując do niego dysk SSD i 4GB ram. Ale z Z500 też powinieneś być zadowolony, pytanie tylko czy warto dopłacać do niego i czy wykorzystasz lepszą grafikę skoro nie jesteś graczem...

Jestem studentem, zajmuję się również programowaniem stron internetowych, jednak o sprzęcie niestety nie mam pojęcia :)

Dowiadywałbym się również czy na Twoich studiach możesz mieć system za free, na technicznych coraz częściej jest to możliwe. Wówczas można wziąć lepszy laptop.

seweryns
komentarz
komentarz

Tyle, że dokupienie RAM'u i dysku wiąże się zapewne z utratą gwarancji. Dobrze myślę? (więc to odpada, moge dokupić SSD po gwarancji).

 

Grafika się przyda, chociażby przy odsprzedaży za jakiś tam czas.

 

Systemy mam, ale do zastosowań tylko edukacyjnych.

 

A zatem ostatnie pytanie Panowie:

Czy nie ma tu jakichś wad w tym sprzęcie?

http://allegro.pl/lenovo-z500-i5-3210m-6gb-1tb-gt645-win8-zestaw-i3422011270.html

Jeśli nie, to zamawiam go.

 

I może trochę dziwne pytanie: Czy ten sprzęt podziała mi jakieś 5 lat? (mój obecny laptop właśnie 5 lat mi już służy).

 

Bardzo dziękuję za pomoc! :)

Blavic
komentarz
komentarz (edytowane)
Tyle, że dokupienie RAM'u i dysku wiąże się zapewne z utratą gwarancji. Dobrze myślę? (więc to odpada, moge dokupić SSD po gwarancji).

To nie ma żadnego wpływu na utratę gwarancji.

 

 

 

I może trochę dziwne pytanie: Czy ten sprzęt podziała mi jakieś 5 lat? (mój obecny laptop właśnie 5 lat mi już służy).

Trudno powiedzieć, kiedyś robiono lepsze laptopy. Wszystko zależy od szczęścia.

 

A zatem ostatnie pytanie Panowie: Czy nie ma tu jakichś wad w tym sprzęcie?

Raczej nie, sklepu nie znam natomiast i wcale nie jest w nim tanio. Tu masz ofertę Sferisa: http://www.sferis.pl/produkt/68846.html

seweryns
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzięki, kupię ze Sferisa.

Trochę nie jestem przekonany do koloru tego sprzętu, ale to już sprawa drugorzędna :)

 

EDIT:

Zamówiłem, czekam na kuriera.

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc Blavic i ajron90!

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.