x-kom hosting

Który Zainstalować I Jak?

spec_haker
utworzono
utworzono

Kupiłem dwupak gazet Linux Magazine jedna gazeta jest z lutego tego roku a druga z września także tego roku. Na płytach są najnowsze wgrane dystrybucje takie jak: DVD1: Ubuntu Studio 7.04, Arch Linux 2007.05, PCLinuxOS 2007, GRML 1.0; DVD2: zawiera KUBUNTU 6.10. I teraz takie moje pytanie: jaką zainstalować dystrybucje z tych systemów i jak stworzyć dla niego osobną partycje? ponieważ pragne z własnej ciekawośći zgłębić tajniki wiedzy na temat tych systemów i zainstalować go tak by nie żarł sie w rzaden sposób z Windowsem i był odpowiedni dla mnie. Jestem początkującym i nie mam rzadnego pojęcia o Linuxach. Co polecacie?

nitro07
komentarz
komentarz

Z tych dystrybucji wybrał był KUBUNTU szczegółowy opis dystrybucji znajdziesz w internecie.

Dla początkujących polecam najbardziej dystrybucję Mandriva.

nie ma przeciwskazań żeby zainstalować Linux-a obok Windows, najłatwiej jest jak przed instalacją przygotujesz partycję pod Linux-a (np. Partition Magic-iem) w Windowsie. Musisz utworzyć dwie partycję jedną z systemem plików EXT3 4-8 GB i drugą partycję pliku wymiany SWAP o rozmiarze 2 x ilość pamięci RAM.

Zarov
komentarz
komentarz
Z tych dystrybucji wybrał był KUBUNTU szczegółowy opis dystrybucji znajdziesz w internecie.

Tu przemilcze to....po co instalować 6.10 jak to ma ponad rok?

Wybierz Ubuntu Studio i po sprawie, chociaż to też jest stara wersja bo z kwietnia, więc albo ją zainstalujesz i zaaktualizujesz [mozesz tez siedziec na 7.04] albo sciagnij najnowsza ze strony oficjalnej. Roznica pomiedzy Kubuntu a Ubuntu jest w srodowisku graficznym. Pierwsze ma KDE a drugie GNOME. Nic nie stoi na przeszkodzie by na Kubuntu zainstalowac GNOME albo odwrotnie.

Archa nie polecam bo nie masz zielonego pojecia o Linuksie, a ta dystrybucja nie jest skierowana do takich osob.

2 x ilość pamięci RAM.

Tu też zależnie od ilosci ramu, bo jak masz 512 albo 1gb to nie ma sensu tworzyc 2x ram.

spec_haker
komentarz
komentarz

mam 1280mb ramu więc jak mam go podzielić? a gdzie dostane szczegółową instrukcje do 7.04 żeby bezpiecznie zainstalować obok windowsa?

Zarov
komentarz
komentarz

Zainstaluj Partition Magic. Z istniejacych partycji Windowsa [najlepiej nie z tej gdzie masz system zainstalowany] wydziel troche miejsca, 256mb na swap i dajmy to 10gb na ext3. Zreszta napisz jaki masz dysk i jak podzielony.

spec_haker
komentarz
komentarz

1. No dobra to jeszcze raz pokolei. Jaką najlepiej ściągnąć/zainstalować dystrybucje?

2. Jak go zainstalować obok systemu Windows (czy jakieś do tego są potrzebne programy)

3. Jak go uruchamiać.

Narazie tyle potrzebuje

Zarov
komentarz
komentarz

1. Zobacz na googlach roznice pomiedzy KDE i GNOME. Jak spodoba Ci sie KDE to bierz Kubuntu, jak GNOME to bierz Ubuntu. Pobierzesz ze strony kubuntu.org albo ubuntu.com

2. Partition Magic - wydzielasz troche miejsca i tworzysz partycje ext3 i druga swap. Ext3 to dasz jak tam chcesz ile, ale nie mniej niz 4gb, a swap dasz 256mb. Program jest jedynie potrzeby by spartycjonować dysk.

3. Włożysz płyte i odpali sie, te K/Ubuntu to są livecd więc będziesz mógł się jeszcze pobawić, a jak będziesz gotów to na pulpicie będzie ikonka "Install" i rozpoczniesz prosty proces instalacji. Systemy bedziesz wybierać przy starcie komputera. Tzn włączysz go normalnie i na początku pokaże Ci sie ekran z możliwością wyboru Linuksa albo Windowsa.

spec_haker
komentarz
komentarz

Ale obie te wersje po pobraniu będą w wersji polskiej działały?

Zarov
komentarz
komentarz

Tak, już podczas pierwszych etapów instalacji wybierasz język. A nawet jakby co to nic nie stoi na drodze by spolszyć system później.

  • 1 miesiąc później...
spec_haker
komentarz
komentarz

Jednak postanowiłem wgrać mandrive 2008 KDE mam 2 dyski jeden ma 4GB drugi główny 120GB. na ten 4gigowy chce wgrać linuxa jaki do tego system plików wybrać mam program partition manager w wersji 6.0 Tu jest zrzut ekranu tego co robiłem. Mam 1280 RAM trzeba coś dzielić :blink: ?

--------------------sorry że pytam ale jestem ciemny w tym wypadku nigdy nie miałem tego systemu :(

Zainstaluj Partition Magic. Z istniejacych partycji Windowsa [najlepiej nie z tej gdzie masz system zainstalowany] wydziel troche miejsca, 256mb na swap i dajmy to 10gb na ext3. Zreszta napisz jaki masz dysk i jak podzielony.
Mam dwa dyski jeden 4GB(WD) i drugi główny 120GB(Seagate) zamierzam zainstalować mandrive na pierwszym (4GB) żeby nie uszkodzić przypadkiem Windowsa. Mam program partition manager w wersji 6.0. W przedostatnim poście moim jest zrzut ekranu tego co robiłem, przekonwertowałem go do Ext3 co dalej...?

ScreenShot019.jpg

post-13884-1200222211_thumb.jpg

Zarov
komentarz
komentarz

4gb daj na / i ext3 a przy tylu ramu nie dawaj swapa. Następnie w czasie instalacji Mandrivy pokażesz tą partycje mu do instalacji i "łola"

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.