x-kom hosting

Problem z wczytywaniem Windows'a XP . . .

hixmen
komentarz
komentarz

LOG-i sprawdzone i ustawienia. W takim razie zostaje posprawdzać podzespoły przez podmianę opisane co jak w poście #18. To może namierzy się co nawala;  np. kontrolery płyty głównej, układ sterowania chipset albo jeszcze co inne od plyty głównej, kable sygnałowe, nagrywarka, dysk, sterowniki w XP bo ponoć w Windows 7 z zacinaniem ale chodzi.

david1
komentarz
komentarz

W Windows'ie 7 chodzi , a zacina się dlatego że mam już trochę słabego kompa . Spróbuję jutro u kogoś sprawdzic kto ma XP i wam odpiszę .

Escudoo
komentarz
komentarz

Sprawdź czy kontroler na płycie pracuje a trypie AHCI, czy IDE ( teoretycznie powinno być IDE, bo inaczej by się nie odpalił WIN XP bez dodatkowych sterów ), jeżeli ahci to daj na ide. Po za tym zainstalowałeś w ogóle wszystkie sterowniki chipsetu i ew. jakiś soft od producenta nagrywarki ?

david1
komentarz
komentarz (edytowane)

Mam zainstalowane wszystkie chipsety , poszukamy tego softu .

 

Znalazłem ten soft , ale nie mam jak go zainstalowac , bo jak chcem go odpalic to wyskakuje mi że nie znajduje nagrywarki . A z kolei jak ją podłacze to też nic nie zdziałam bo odrazu się zawiesi :(

Escudoo
komentarz
komentarz (edytowane)

Hmm... no ok, ja teraz teoretyzuję trochę zostawiając trochę z boku to, że może być jakiś problem z płytą... sprawdź ustawienie tego kontrolera o którym mówiłem w poprzednim wpisie. Podaj jeszcze SMART dysku z hd tune.

Edit : Przeczytałem jeszcze raz cały wątek i z tego co widzę już jeden doświadczony user prosił cię o to samo. Nie wiem czemu tego nie zrobiłeś, ale jeżeli nie czujesz się na siłach to po prostu wejdź do Biosu i zrób zdjęcia telefonem z konkretnych zakładek, powiemy Ci jak to ustawić. Co do smart to instalujesz program hd tune, zakładka health i klikasz takie jakby 2 strony na prawo od temperatury a później ctrl + V na forum. Tłumaczę łopatologicznie, bo już za długo się ten wątek ciągnie bez konkretnych informacji z Twojej strony.

Zayfi
komentarz
komentarz

Ustaw Primery IDE MASter  swój dysk ST380817AS

 

Odłacz całkiem nagrywarke bo jest uszkodzona (chyba) nie ma jej w ogóle w biosie.

hixmen
komentarz
komentarz

Mogę się mylić bo jest tak różnorodność biosów i możliwość ustawień. Że pozycja Primery IDE Master w zakładce Main dotyczy Pierwszego gniazda IDE analogicznie schodząc niżej Secondary jak drugie IDE. A Third IDE Master  to pierwsze gniazdo sata1 i Fourth to drugie gniazdo sata1. Nie wiem czy kliknięcie na poszczególne pozycje daje wejście na ustawienia czy jest tylko informacja w których gniazdach są podłączone wykryte urządzenia. Zakładka Advanced powinna dać jeszcze jakieś możliwości ustawień. Zdjęcie zakładki BOOT informuje że dysk nie jest na pierwszym miejscu do botoowania pomimo zapewnień we wcześniejszym poście. Więc podłącz nagrywarkę chyba że zdjęcia zrobione były jak nagrywarka podłączona i ustaw dysk w BOOT na pierwszym miejscu i czy nagrywarka też będzie widoczna w BOOT i Main . 

Czy jak zainstalowałeś XP to dopóki nie zainstalowałeś sterów od płyty głównej system uruchamiał się z podłączoną nagrywarką. I po pierwszym restarcie od zainstalowania sterów zawiesza się na uruchamianiu systemu

david1
komentarz
komentarz (edytowane)

Ustaw Primery IDE MASter  swój dysk ST380817AS

 

Odłacz całkiem nagrywarke bo jest uszkodzona (chyba) nie ma jej w ogóle w biosie.

 

Bo wtedy nie podłączałem nagrywarki . ( była odłączona )


Mogę się mylić bo jest tak różnorodność biosów i możliwość ustawień. Że pozycja Primery IDE Master w zakładce Main dotyczy Pierwszego gniazda IDE analogicznie schodząc niżej Secondary jak drugie IDE. A Third IDE Master  to pierwsze gniazdo sata1 i Fourth to drugie gniazdo sata1. Nie wiem czy kliknięcie na poszczególne pozycje daje wejście na ustawienia czy jest tylko informacja w których gniazdach są podłączone wykryte urządzenia. Zakładka Advanced powinna dać jeszcze jakieś możliwości ustawień. Zdjęcie zakładki BOOT informuje że dysk nie jest na pierwszym miejscu do botoowania pomimo zapewnień we wcześniejszym poście. Więc podłącz nagrywarkę chyba że zdjęcia zrobione były jak nagrywarka podłączona i ustaw dysk w BOOT na pierwszym miejscu i czy nagrywarka też będzie widoczna w BOOT i Main . 

Czy jak zainstalowałeś XP to dopóki nie zainstalowałeś sterów od płyty głównej system uruchamiał się z podłączoną nagrywarką. I po pierwszym restarcie od zainstalowania sterów zawiesza się na uruchamianiu systemu

 

 

Napisałeś dokładnie tak jak było. Po zainstalowaniu XP'eka wszystko było ok , tylko po restarcie jak zainstalowałem stery od Ethernetu .


A tu macie kolejne zdjęcia :

 

http://www.fotoszok.pl/show.php/1635727_dsc-0008.jpg.html

http://www.fotoszok.pl/show.php/1635728_dsc-0009.jpg.html

http://www.fotoszok.pl/show.php/1635730_dsc-0010.jpg.html

http://www.fotoszok.pl/show.php/1635731_dsc-0011.jpg.html

 

 

Mi się wydaje że to jest problem ze sterami .

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie wiem jakie wersje sterów masz w kierunku ile masz pozycji. Zdarza się że instalując stery od chipsetu które pierwsze się instaluje instalują się inne jak od ethernetu, kontrolerów, usb, albo się oddzielnie instaluje. Tak ze instalując od chipsetu chyba nie sprawdzałeś ile pozycji w menedżęr urządzeń się z aktualizowało. To znaczy z tego co piszesz  masz oddzielną instalkę do ethernetu.  To zobacz w menedżer urządzeń czy nie są podwójnie widoczne. Jak twierdzisz że bezpośrednio po instalacji ethernetu to je idinstaluj i się przekonasz. Ogólnie wychodzi że trzeba spróbować wgrać nowsze jak te co masz czy to od samego ethernetu to trzeba ręcznie odinstalować stare a od chipsetu instaluje się jedne na drugie jak przez setup.exe.

david1
komentarz
komentarz

Postawiłem nowego Windows'a i zainstalowałem same stery od Ethernetu ale nic nie pomogło :(

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

Sam pisałeś że po instalacji Ethernetu jest problem. To czego je instalujesz na dodatek nie instalując wcześniej od chipsetu  i może tą samą wersję to nie oczekuj że będzie dobrze. Pisałem żebyś je same odinstalował i zobaczył to się może namierzy co sprawia problem. Jak już masz nowy system to z aktualizuj do service pack 3 jak nie masz i poszukaj nowszych sterów . Następnie odinstaluj stary ethernet  i instalacja nowszych chipsetu i ethernetu.

david1
komentarz
komentarz

Robiłem tak i nic nie pomogło .

Zayfi
komentarz
komentarz (edytowane)
Postawiłem nowego Windows'a i zainstalowałem same stery od Ethernetu

 

Masz zainstalować sterowniki do chipsetu płyty głownej bo inaczej nie bedą działać kontrolery SATA.

 

http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=K8N-E&p=1&s=20&os=17&hashedid=rmpdi0TVZvCxVMNO

 

sekcja Others > nVIDIA nForce3 Chipset Driver for Windows 2000/XP

 

A dysk ma być w biosie jako Primery IDE Master

david1
komentarz
komentarz (edytowane)

Masz zainstalować sterowniki do chipsetu płyty głownej bo inaczej nie bedą działać kontrolery SATA.

 

http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&m=K8N-E&p=1&s=20&os=17&hashedid=rmpdi0TVZvCxVMNO

 

sekcja Others > nVIDIA nForce3 Chipset Driver for Windows 2000/XP

 

A dysk ma być w biosie jako Primery IDE Master

 

 

Ale ja sam dysku nie mogę ustawic jako Primery IDE Master ( tam jest napisane Not detected , to chyba samo wykrywa )

 

 

Edit : Zainstalowałem to co mi dałeś , ale i taki nie pomogło , dalej w biosie jest not detected i dalej Windows się nie wczytuje .

Zayfi
komentarz
komentarz

Na płycie masz dwa złacza do dysku IDE1 i SEC IDE  pod które masz podłaczony HDD?

 

daj fote z wnetrza kompa i obrazek z menedżera urządzeń z rowinietymi gałeżiami IDE ATA ATAPI

hixmen
komentarz
komentarz

Autor aktualnie ma dwa urządzenia ; dysk i napęd na sata. Więc złacza do dysku IDE1 i SEC IDE są wolne nie zajęte. Problem nastepuje po zainstalowaniu sterów w XP bo przed nie ma problemu a w 7 też nie ma tylko że się coraz bardziej zacina w miarę doinstalowania więcej programów. Płyta z tego co widac ze stron Asusa nie ma wspacia na Win 7 ale coś chodzi . Po zainstalowaniu sterów w XP napęd musi być odłąćzony żeby system się uruchamiał. Podejrzenie że coś ze sterami od płyty do XP jest nie tak że bezpośredno po zainstalowaniu nie mogą być zajęte dwa gniazda sata . Albo uszkodzenie które powoduje że płyta nie może w pełni działać. Prawdopodobnie sata są w trybie IDE screen z rozwiniętej gałęzi w menedżer urządzeń od kontrolerów potwierdzą. Może przejście w sata jako sata o ile płyta ma wsparcie dało by mozliwość działania dwóch urządzeń sata

Zayfi
komentarz
komentarz
Autor aktualnie ma dwa urządzenia ; dysk i napęd na sata. Więc złacza do dysku IDE1 i SEC IDE są wolne nie zajęte.

 

Fakt, nie zauważyłem. A może jedno z gniazd sata jest uszkodzone? A może ten zasilacz no name nie wyrabia z napięciami?

 

Może przejście w sata jako sata o ile płyta ma wsparcie dało by mozliwość działania dwóch urządzeń sata

 

To jest jakaś myśl.

 

do autora > sprawdź w biosie zakładka Advenced > Internal Sata Ide Interface

 

jak masz ustawione Disable czy Enabled > powinno być Enabled

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)
A może jedno z gniazd sata jest uszkodzone?

całkim możliwe można dodać że możliwe uszkodzenie wystepuje bliżej źródła sterowania czyli uszkodzony chipset, wadliwe; sterowniki czy bios.

 

 

sprawdź w biosie zakładka Advenced > Internal Sata Ide Interface jak masz ustawione Disable czy Enabled > powinno być Enabled

autor dał fotkę wczesniej http://www.fotoszok.pl/show.php/1635730_dsc-0010.jpg.html

Wygląda że emulacja włączona chociaż jeszcze w #6 poście podpowiadałem gdzie mozna znaleźć w systemie jakie są aktywne tryby kontrolerów czyli w menedżer urządzeń. A w nastepnym poście autor dalej się pyta gdzie to znaleźć.

Żeby iśc w kierunku przejścia sata na sata to w paczce sterów można znaleźć dwa obrazy dyskietek i którą autor by potrzebował oraz co tam się znajduje na potwierdzenie przez podgląd.

Zayfi
komentarz
komentarz
Żeby iśc w kierunku przejścia sata na sata to w paczce sterów można znaleźć dwa obrazy dyskietek i którą autor by potrzebował oraz co tam się znajduje na potwierdzenie przez podgląd.

 

Hixmen sprawdzałeś te stery? Bo ja nie pobierałem. Tu można wykonać dwie operacje: integracja sata z instalką XP i nowa instalacja systemu. I dodatkowo aktualizacja biosu tego muzeum.

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)

[url=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a1817e7b7a3f2fd4]a1817e7b7a3f2fd4m.jpg[/URL]

 

Nie ściągałem wszystkich sterów tylko część to nie wiem jakie są pozostałe w jakich postaciach. Autor niech ściągnie i powie co jak. Tym bardziej że we wcześniejszych postach deklarował że interesuje się informatyką to jakieś postawy powinien już umieć . A to co widać na obrazku to jeśli by się decydowac na integrację tylko kwesia z którego obrazu z 2K czy XP co to dokładnie oznacza. A w jakiej postaci plik bios i jak w danej płycie się aktualizuje to nie ściągałem i nie analizowałem. Bo może jeszcze  by spróbować sciągnąć nowsze stery chipsetu bezpośrednio ze strony nvidi albo ogólnie z netu czy by była do ściągnięcia nowsza wersja i spróbować czy się zainstaluje i da poprawę. Troszkę za mało inicjatywy ze strony autora i np. wcześniejsze polecenia sprawdzeń nie są realizowane żeby zweryfikowac potwierdzić niektore założenia i dalej szukać to ciągnie się długo.

david1
komentarz
komentarz (edytowane)
I dodatkowo aktualizacja biosu tego muzeum.

 

Ma najnowszą wersję Biosu , jakiś tydzień temu go aktualizowałem .

 

A jak coś chcecie żebym zrobił , to proszę tłumaczcie mi to łopatologicznie , bo sam sobie nie poradze jak rzucacie mi jakieś hasła .

Zayfi
komentarz
komentarz

Wejdź do Menedżera urządzeń (mam nadzieje że wiesz jak) rozwiń gałąź kontrolery IDE ATA ATAPI

 

i zrób screena

Escudoo
komentarz
komentarz (edytowane)

Pamiętajcie tylko, że david ma XP'ka i bardzo możliwe, że nie ma sterowników do AHCI, więc powita go wtedy szczęśliwy BSOD. Druga sprawa to zasilacz, podaj moc tego cuda, bo dałeś, że to Mustang 230V, a mocy to się w woltach nie podaje, szukaj oznaczenia z W na końcu, czyli Watt, jednostką mocy. Druga sprawa to spróbuj załatwić jakiś zasilacz na podmianę, pozwoli to wyeliminować problemy z brakiem zasilania, ew. podczas pracy miernikiem możesz sprawdzić zasilanie na wtyczkach ( może lepiej poproś ojca... ). Ale to tylko debatowanie, gdyby to była wina mocy to nie wiem, czy na Windows 7 problem by ustąpił tak nagle. Ze SMART wynika, że mógłbyś wymienić kabelki komunikacyjne, bo gdzieś jakiś błąd się zapodział.

Edit : Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Czy to możliwe, że te sterowniki są tak stare ( 2005 rok ), że płyta główna odrzuca możliwość uruchomienia się z tym napędem dvd, ponieważ uznaje go za jakieś niepoprawne urządzenie i nic z tym nie zrobimy ? To by wyjaśniało możliwość odpalenia pod W7. Bo na W7 te urzędzenia dalej były ustawione na tryb IDE, miały to samo napięcie a inne stery i wszystko działało, a że komputer nie mógł uciągnąć Win 7 to akurat nic szczególnego. Z tego co widziałem Nvidia nie wypuściła na stronie już nowszego sterownika, ew może aktualizacja przez SlimDrivers ( dobry program do pobierania, posiada jakieś certyfikaty Microsoft ) znajdzie coś ciekawego, może się to okazać zbawienne, znajdował już dla mnie sterowniki do netobooków, żeby je przerabiać na XP, których podobno nigdzie nie było.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.