x-kom hosting

Czy można wyciągnąc dane z drukarki?

Zdolny
utworzono
utworzono (edytowane)

WITAM

Pytanie moje jest takie: Czy mozna wyciągnąć dane z drukarki? Zapewne tak, ale czy długoi to trwa i ile kosztuje? Chodzi np o 10 różnych drukarek (Canon, hp, brother). Dokłądnie mam na myśli takie coś:

W dniu 1 lutego wydrukowałem coś, nie pamiętam jaka byłą nazwa pliku worda. Teraz czy jest możliwość ustalenia na któej drukarce z tych 10ciu został wydrukowany dokument któy np. trzymam w ręku (zaproszenie na bal)?? Czy jest to możliwe? W jaki sposób dojść tego?Jak to zrobią profesionaliści? To fizycznie jak wygląda? Drukuje sie wszystko z dnia 1 lutego? Jak daleko w tył jest mozliwe odtworzenie takiego wydruku? Jesli od 1 lutego wydrukownao na drukarce 500 stron to już nie będize możliwości ustalenia czy było to wydrukowane?

pozdrawiam



co nikt nie wie? na takim forum? Jak daleko w stecz można odtworzyć zapis w drukarkach?

Edytowane przez bub
caps lock

piotrasta
komentarz
komentarz

 

co nikt nie wie? na takim forum

 

nikt tu nie siedzi 24/7

 

Zapewne tak, ale czy długoi to trwa i ile kosztuje?

 

cena na pewno będzie grubo powyżej 1kzł

w warunkach domowych nie masz możliwości wyciągnć jakichkolwiek danych z drukarki. to na pewno da się jakoś wyciągnąć bo przecież niektóre drukarki po odłączeniu od prądu w czasie drukowania są wstanie wznowić je po ponownym podłączeniu zasilania (tylko pytanie gdzie te dane przechowuje czy u siebie w pamięci czy na dysku). z komputera raczej też nie odtworzysz tego bo dane po wydruku są tymczasowe (według mojej wiedzy) 

 

W dniu 1 lutego wydrukowałem coś, nie pamiętam jaka byłą nazwa pliku worda. Teraz czy jest możliwość ustalenia na któej drukarce z tych 10ciu został wydrukowany dokument któy np. trzymam w ręku (zaproszenie na bal)??

 

chodzi ci o odzyskanie pliku czy o dowiedzenie się jaką dokument ktury wydrukowałeś miał nazwę?

Zdolny
komentarz
komentarz

chodzi o to jakie dokumentry drukowane były w dniu 1 lutego, nie chodzi o pliki, Tylko o to jak dojść do tego co było tego dnia drukowane. Czy da się?

pozdrawiam



mając do dyspozycji oczywiscie jedynie drukarkę. Na komputer nie patrzmy. Jak wstecz mozna to odtworzyć?

raffallcom
komentarz
komentarz

hmm... nie raczej to nie jest możliwe. tak jak tu kolega wspomniał drukarki są wyposażone w pamięć krótkotrwałą czyli jak sama nazwa wskazuje rzeczy które są zapisywane są przechowywane bardzo krótko. Może jakieś bd drogie drukarki mają jakąś konkretną pamięć ale nawet gdyby to dokument również jest tam przechowywany niezbyt długo bo te urządzenia służą do drukowania a nie do przetrzymywania plików i nikt raczej nie ładuje się w pamięci o większej wielkości aby można to było trzymać. Wystarczy spojrzeć że w niektórych domach są drukowane tony zdjęć, więc pomyśl jakiej wielkości musiała by być pamięć aby to wszystko ogarnąć, dla producentów jest to po prostu nieopłacalne.

piotrasta
komentarz
komentarz (edytowane)

 

, dla producentów jest to po prostu nieopłacalne.

 

producentowi nic do tego i tak za wszystkie tego typu wymysły zapłaci końcowy kiljent któremu nie potrzebny jest dysk w drukarce

 

 

Jak wstecz mozna to odtworzyć?

 

według mojej wiedzy nie da się w warunkach domowych wykonać a w firmie raczej też nie bo i skąd niby drukarka ma zapisane "statystyki" w pamięci (ilość wydrukowanych stron itp) ale wątpie że znalazło by się jeszcze miejsce na nazwy plików (może te drogie profesjonalne kombajny mogą coś więcej zapisywać skoro można je rozbudowywać np o kartę sieciową to może można zwiększyć ich pamięć ale w twojego przypadku to nie dotyczy bo nie wierzę że masz 10 drukarek za ponad 5k ;))

Edytowane przez piotrasta
Zdolny
komentarz
komentarz

To było pytanie teoretyczne. Jeden znajomy informatyk powiedział, że jest taka możliwość. Że kweźmie on drukarkę (zwykłą jak np hp945) i odtworzy co było drukowane np 2 -3 miesiące wcześniej. Interesuje mnie cyz to prawda. Tymbardziej, że w necie są infop, ze można takie coś odtwarzać, tylko nie znalazłem z jakich drukarek i czy tylko w laboratoriach. Wy opieracie swoje przypuszczenia na domysłąch, doświadczeniu, wiedzy?

pozdrawiam

Zdolny
komentarz
komentarz

dzięki

 o co chodiz  ztym szyfrowaniem? tajnym drukiem? Jesli mam jakiś wydrukowany dokument to mogę z tej kartki (w specjalnych warunkach) odczytać gdzi e, kiedy i na jakiej drukarce byl drukowany?) I czemu odcinać końcówki rogi kartek? tam się zapisuje? dziwne

antos
komentarz
komentarz

Kolega po prostu chciał Cię wkręcić lub wystraszyć. Ewentualnie daj mu tą drukarkę i niech odzyskuje. Na tanich drukarkach atramentowych nie ma takiej możliwości. Jednak wszystkie drukarki laserowe kolorowe na każdej wydrukowanej stronie zaznaczają swój numer seryjny w sposób niewidoczny dla ludzkiego oka. Jakbyś miał bardzo dobrą lupę to na przykład widać jak naniesione są na wydruk powtarzające się sekwencje kropek. Jest to zastosowane po to, że jak ktoś spróbowałby sobie na takiej drukarce fałszować pieniądze, czy inne tego typu ważne dokumenty to można wtedy w dość łatwy sposób udowodnić, że gościu wydrukował to sobie samodzielnie na drukarce, która stoi u niego w pokoju. Takiej opcji jednak nie posiadają drukarki atramentowe. 

Nie czytałem tych linków powyżej bo mi się nie chce, ale jeszcze Ci powiem, że konkretne drukarki mają wbudowane dyski twarde o różnych pojemnościach to przechowywania zeskanowanych plików itp. Jednak można te dane łatwo z dysku odzyskać jeżeli się go wyciągnie z takiej drukarki. Małe drukarki atramentowe mają niewielką pamięć często jest to ok 30 mega i jest to w najlepszym wypadku pamięć typu flash, jak nie to są to czasem pamięć typu RAM wykonane na jakiś prymitywnych kościach pamięci równoległej. Więc nie ma możliwości odzyskania danych z takiej pamięci zwłaszcza w takim zabytku jak ten twój HP-ek 

Zdolny
komentarz
komentarz

dzięki antos

Dzięki Ci wiem, ze na "zabytkach" jak hp640,945 itp nie da się dotworzyć wydrukowanych stron.

Duze wielofunkcyjne kopiarki za 6-8tys. złotych mają dyski i da się odwtorzyć zapewne.

 

A jak z urządzeniami wielofunkcyjnymi jak hp4580 i podobne brothery czy cannony? to laseorw drukarki czy atramentowe? I jak daleko wstecz da się odtworzyć? 500 stron do tyłu? 6 mieisęcy?

pozdrawiam

Zdolny
komentarz
komentarz

gdzie sprawdzić te ukryte sygnały? na któym rogu kartki? pod lupą? czy jak. i co na tym jest napisane? numer seryjny drukarki? nazwa?

pozdrawiam

Zdolny
komentarz
komentarz

widzę, że ejsteś madry gość, więc mam jeszcze jedno pytanie.

Skoro raczej nie da się sparwdzić czy dany dokument został wydrukowany na danych drukarkach,. To jak sprawdzić czy dany dokument został wydrukowany na np. 5ciu komputerach??? Jeżlei napisany jest w wordzie plik "LIST do przyjaciela". io wydrukowany został pod tą nazwą "miłosna sztuika kamasutry". Następnie usuniety plik został z komputera to czy mozliwe jest ustalenia na którym kompie został wydrukowana ta "kamasutra"? Po czym to ustalić mozna, skoro nazwa moze być zupełnie inna niż temat wydrukowanej stronki. A dnia nie ustali się dokłądnie.

antos
komentarz
komentarz

Nie bardzo potrafię się połapać w tym co napisałeś powyżej, ale to co chcesz ustalić jest niemożliwe. Jeżeli ten sam plik znajdował się na pięciu komputerach pod nazwą "nazwa_pliku1" to jeżeli szukasz z którego kompa został wydrukowany to na wszystkich pięciu byś musiał przeprowadzić odzyskiwanie plików np programem Easeus Data Recovery czy jakimś podobnym i poszukać w odzyskanych plikach pliku "nazwa_pliku2" Przy założeniu, że "nazwa_pliku1" to ten sam plik co "nazwa_pliku2" tylko ze zmienioną nazwą.

Nie liczyłbym, że znajdziesz go w jakimkolwiek rejestrze drukarki. Innego sposobu nie ma.

Zdolny
komentarz
komentarz

chodzi o to, że:

mamy wydrukowane pismo "List do matki, blablablblabla...". Zapisany został pod nazwą nie wiemy jaką, moze to być np. "list", "gumaguma", "blabla".

Plik został usunięty.

Teraz mając komputer na którym został wydrukowany ten "list do mati". czy da się ustalić czy na pewno na tym danym kompie został wydrukowany ten list??

Chodzi o to, jak sie szuka takiego pliku, skoro nie zna się jego nazwy, a plikó w wordzie zapisanych było na kompie moze i 1000.

pozdrawiam

antos
komentarz
komentarz

To w takim razie jest to niewykonalne. Jeżeli już to w jakiś rejestrach siedzą same nazwy wydrukowanych plików i to nie w każdej drukarce, za to jeżeli jest taka opcja to miałbyś wtedy dowód, że ten dokument został wydrukowany na tym kompie w danym dniu. Jednak drukarki, które wcześniej wymieniłeś nie posiadają takiej opcji, więc stwierdzenie tego jest niemożliwe. 

Przy założeniu, że od tamtego czasu dysk twardy w kompie nie przemielił zbyt wiele danych to na tym właśnie dysku musiałbyś puścić jakieś odzyskiwanie danych, przefiltrować to potem pod kątem plików .docx, a następnie wszystkie odzyskane pliki przejrzeć. Procedura jest czasochłonna, a rezultaty nie są gwarantowane, bo może być tak, że dysk na tym miejscu fizycznie nadpisał już kilkukrotnie i niekoniecznie można już odzyskać te dane, które się chce. Jednak i tak dalej nie jest to dowód na to, że ten plik został kiedykolwiek wydrukowany. Jest to dowód na to, że taki plik istniał na tym konkretnym komputerze i to wszystko. 

Jeżeli jest to jedna z tych drukarek, która zawiera ten kod na wydruku (a z podanych przez Ciebie modeli wynika, że nie ma takiej opcji) to producent drukarki jest w stanie powiedzieć na jakiej drukarce z jakiego komputera została dana kartka wydrukowana, ale jest to w stanie stwierdzić tylko producent, ale czy w ogóle HP taką usługę oferuje i ile sobie za nią cenią, to już niestety nie wiem. 

Zdolny
komentarz
komentarz

o

A czy mając dwa dokumenty wydrukowane powiedzmy na tej samej drukarce. czy mozna stwierdzić nei wiedząc o tym, ze zostały one wydrukowane na tej samej drukarce?? po tych "tajnych oznaczeniach"?? Czy tylko można odpowiedzieć, czy z tej danej drukarki były wydrukowane.

pozdrawiam

antos
komentarz
komentarz

Jeżeli jest to drukarka, która generuje takie znaczki na wydruku to oczywiście można to stwierdzić przy ich pomocy. Innej metody nie znam.

Zdolny
komentarz
komentarz (edytowane)

ZNaczy chodziło mi o to: Czy mając 2 kartki papieru z wydrukiem czy można stwierdzić, że były drukowane na tej samej drukarce?

Nie majac oczywiście żadnej drukarki do dyspozycji. Tylko porównujac 2 kartki papieru. Jeśli dobrze zrozumiałem.

dzięki, i pozdrawiam

Edytowane przez Zdolny
antos
komentarz
komentarz

W zasadzie tylko po tych tajnych znakach nadrukowanych na tą kartkę. Poza tym nie ma takiej możliwości. 

Zdolny
komentarz
komentarz

Dla mnie dziwne, bo nie chce mi się wierzyć, że są dzieisątki tysięcy takich kodów, znaczy tyle ile rodzajów drukarek.

- Ciekawi mnie co to są za kody, nr seryjny drukarki, czy jakiś kod alfabetu.

Myślałęm, że można stwierdzić jedynie czy ten konkretny dokument był druowany na tej onkretnej drukarce.

- Poza tym nie wiem czy po tym kodzie można sprawdzić jaka to drukarka.

No i  czy chodzi o wszytskie nowe drukarki laserowe, czy też atramentowe.

- Mam drukarki HP840, hp945, hp4580f, canon3115 ciekawi mnie czy one zapisują te znaki. Bo w instrukcji nic nie ma.

- I nadal nie wiem gdzie tego kodu szukać, w rogu? na dole, na górze? na środku?

 

I jeżeli jesteś to mam pytanie odnośnie drukarki, bo chciałbym kupić, takiej do 300-max400zł, czy canon 3125 czy jakiś brother? najlepiej jako urządzenie wielofunkcyjne ze skanerem i drukiem w kolorze, ale niekoniecznie super jakości, byle by tonery były nie po 200zł sztuka. ;-)

 

dzięk za wszystkoi i pozdrawiam

antos
komentarz
komentarz

Jakbyś przeczytał linki umieszczane do tej pory w tym temacie to byś wiedział.

Źle rozumiesz pojęcie kod. Są to ułożone na całej stronie kropki koloru żółtego. Zawierają one w zależności od producenta różne informacje. Najczęściej jest to nazwa i model drukarki, data, godzina, numer seryjny drukarki. Niektórzy producenci zapisują więcej informacji, ciężko powiedzieć kto co dodaje, bo nie są to informacje jawne. Przez kod należy rozumieć, że te dane są przeliczane według jakiegoś algorytmu na sumę kontrolną i ta suma jest zaznaczana na tej kartce. Nie jest tak, że można w internecie znaleźć jakiś łatwy sposób na zdekodowanie tych informacji. Tu masz jakąś listę drukarek które znaczą swój wydruk. Nie jest ona na pewno pełna. Żadna twoja drukarka takich cudów nie robi, ponieważ druk jest znaczony tylko i wyłącznie na laserowych drukarkach kolorowych. 

Gdzie go szukać? Jest on rozłożony na całej kartce równomiernie i raczej niezauważalny gołym okiem.

 

Co do drukarki to polecałbym jakieś atramentowe urządzenie wielofunkcyjne od Brothera. One generalnie rzecz biorąc zawsze mają tanie tusze. 

piotrasta
komentarz
komentarz

małe pytanie odnośnie tych zółtych kropek wszystko ładnie pięknie ale czy kropki powstają z żółtego tonera czy to jest mix kilku kolorów?

antos
komentarz
komentarz

Czy drukarka te kropki miesza z kilku różnych kolorów czy używa tylko stricte żółtego tonera to nie wiem. Pewnie zależy od producenta. W każdym bądź razie ja na kartkach swoimi oczami dostrzegłem tylko żółte kropki i to na drukarkach różnych producentów

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.