x-kom hosting

Root

pawel.ovh
utworzono
utworzono

Próbuje zmodyfikowac katalog etc do którego dostęp ma tylko root a ja nie wiem jak zalogować się jako root w tym folderze, bo jak przez komendę "su" to nie działa. Próbowałem jeszcze w tym folderze otworzyc terminal i wpisac "su" i hasło, i nic z tego. Jak to zrobic?

Pozdro...

Fallen
komentarz
komentarz

no a jak sie logujesz na poczatku jak wlaczasz kompa to sie logujesz jako normalny urzytkownik?? sproboj tam sie jako root zalogowac, zaraz na poczatku i bedziesz mial dostep do wszystkiego

olej3232
komentarz
komentarz
sproboj tam sie jako root zalogowac, zaraz na poczatku i bedziesz mial dostep do wszystkiego

Nie powinno się tego robić, część dystrybucji już na wstępie zablokowała możliwość logowania się jako root w trybie graficznym.

pawel.ovh co dokładnie chcesz w folderze /etc edytować??

w konsoli wpisz:

su -

hasło roota i powinno być ok.

polecenia:

cd [nazwa katalogu] otwiera katalog

cd .. przechodzi do katalogu wyżej

jeśli chcesz edytować jaki plik

nano [nazwa pliku]

vim [nazwa pliku]

tam gdzie wpisałem [nazwa katalogu] lub [nazwa pliku] możesz podać całą ścieżkę.

po wpisaniu:

nano /etc/X11/xorg.conf mamy możliwość edycji pliku xorg.conf

ten sam efekt uzyskamy wpisując

cd /etc

cd X11

nano xorg.conf

mam nadzieje że teraz będziesz wiedział jak edytować pliki systemowe!

pawel.ovh
komentarz
komentarz

No, teraz już będe wiedział jak edytowac pliki systemowe. Właśnie w szczególności chodziło mi o ten plik .conf. Wielkie dzięki za pomoc. Widze, że musze operować komendami a nie klikając. HEH

Pozdro....FOR ALL

Zarov
komentarz
komentarz

Pamiętaj że zawsze lepiej się zabezpieczyć i zrobić kopię edytowanego pliku jeśli nie wiesz co robisz:

cp plik.conf plik.conf_bk

Teraz już możemy spokojnie edytować, a w razie potrzeby przywrócić "fabryczny" plik ;-)

pawel.ovh
komentarz
komentarz

Otworrzyzłem ten katalog, ale nie mogę edytować tego pliku proftpd.conf, wyskakuję cos takiego:

[pawel@pawel ~]$ su

Hasło:

[root@pawel pawel]# cd /etc

[root@pawel etc]# nano proftpd.conf

bash: nano: command not found

[root@pawel etc]#

O co w tym chodzi?

Zarov
komentarz
komentarz

Nie masz zainstalowanego nano. Zrob to albo uzyj innego edytora tekstu.

olej3232
komentarz
komentarz

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale masz zainstalowane Ubuntu, więc w konsoli aptitude install nano, i dopiero po tym zabieraj się za edycje pliku!

Zarov
komentarz
komentarz

Z tego co widziałem to miał Mandrive:

urpmi nano

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.