x-kom hosting

"Dziwna" temperatura

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: piotrasta ,
Flap
utworzono
utworzono

Witam wszystkich przeglądających ten temat.

Mój problem polega na dość nie typowej temperaturze CPU :E

 

Otóż po 20 minutach katowania procka w OCCT temperatura jest zaskakująco niska tylko 38C.

CPU, to Phenom II 960T BE@4.0Ghz 1.42V.

 

Kumpel zasugerował, że mam walnięte czujniki gdyż jego 955 BE na Zalman 10X Performa ma w idle tyle co ja po 20 minutach w OCCT.

Wydaje mi się, że mam tak dobre temperatury gdyż tylni wentyl budy wciąga powietrze z zewnątrz i dmucha tym zimnym powietrzem prosto w wentyl Fery Pro (są od siebie oddalone o kilka centymetrów)

 

Jak myślicie, mam walnięte czujniki (na box'owym chłodzeniu temperatury były normalne) czy, to zasługa tego tylnego wentylatora, który dmucha w wentyl Fery Pro?

Flap
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie narzekam tylko jeżeli, to walnięty czujnik (oby nie), to mam problem :E

Dziś jeszcze będę wyciskał ostatnie soki z mojego procka :D

Teraz leci stabilnie na 4.027 przy 1.42, ale założę się, że na 1.4 albo i na mniejszych napięciach też by poleciał.

 

Na boxowym bez o/c temperatury w stresie były bodajże 55C czasem 60C.

Według tego testu:

http://chlodzenie.net/reviews/silentiumpc-fera-pro-he1224-test-coolera-cpu/

 

Na mniej grzejącym się 2500K przy 3.8Ghz i 1,25V były ZNACZNIE większe temperatury xD

Tyle co 2500K miał w idle, to ja mam w stresie xD

Edytowane przez Flap
Dracoo
komentarz
komentarz

Lepiej dotknij coolera, a najlepiej samej podstawki coolera pod obciążeniem OCCT i będziesz wiedział czy to walnięty czujnik.. 

  • Dobra wypowiedź 1
Bugless
komentarz
komentarz

Dotkniecie stopki coolera nie da poprawnego. “wyniku“. dotknij. hp przy coolerze. przy 70st. powinny parzyc.(po ok. 30~sek!)
Sprawdzalem kiedys 110st . Na cel.d i przy 110st. stopka byla normalna, a hp nie daly sie.dotknąć

  • Dobra wypowiedź 1
Krycha``
komentarz
komentarz

Dotknij heat pipów bo to one przewodzą ciepło.

  • Dobra wypowiedź 1
Flap
komentarz
komentarz (edytowane)

Head pipy? 

WTF co to jest? xD

Chodzi o to:

http://minus.com/lnessPOT5RDUC

 

Miałem się o to zapytać, ale zapomniałem :E

O co chodzi z napięciami mojego CPU?

W biosie mam ustawione na 1,37, a w OCCT podczas testu maks miałem 1,47.

O co tu kur chodzi? Tak jakby moja MOBO automatycznie zwiększała napięcie....

Edytowane przez Flap
Bugless
komentarz
komentarz

Tak, nie mniej jednak polecam dotknięcie. ich przy podstawie stopki copolera. btw hp dosc czesto nazywane sa rurkami cieplnymi

  • Dobra wypowiedź 1
simi33
komentarz
komentarz

Jeżeli chodzi o tempy to nie pomogę... Ale te napięcia to cholernie dziwna sprawa. Masz może punkty pomiaru napięć na swojej płycie? jeśli tak to multimetr w dłoń i sprawdzaj, bo nawet taki za 10zł mierzy lepiej niż jakiś czujnik na płycie ;)

  • Dobra wypowiedź 1
Flap
komentarz
komentarz (edytowane)

Dotykałem, macałem i trzymałem i stwierdzam, że są lekko ciepłe.

Więc wychodzi na to, że czujnik jest dobry i naprawdę mam te 38C pod obciążeniem w OCCT.

 

Teraz tylko pozostaje problem z napięciem...

W biosie mam teraz ustawione na 1.40, a w OCCT podczas testu pokazuje mi 1,47:E

Nie wiem o co tu chodzi xd

@Up

Tu nie chodzi o to, że nie wiem jakie mam napięcia tylko o to, że w biosie mam inne niż w rzeczywistości xD

Tak jakbym miał włączoną jakąś opcje która samoczynnie zwiększa napięcia kiedy jest taka potrzeba.

Nie ważne jak ustawie napięcia w biosie, to i tak w OCCT czy HWmonitor czy w CPU-z pokazuje mi o 0,07V więcej niż ustawiłem w biosie.

Mam włączone C&Q, a i tak napięcia w idle wynoszą tyle co w stresie tylko o 0,01/0,02 się zmniejszają xD

Edytowane przez Flap
piotrasta
komentarz
komentarz

nie masz jakiegoś zarządzania mocą włączonego?

wyniką napięcia bym zaufał tym z biosu a te z occt olał

  • Dobra wypowiedź 1
Flap
komentarz
komentarz (edytowane)

Takie wyniki napięcia nie tylko w OCCT mam xD

W każdym programie pokazuje mi tak dodatkowo mam dziwne skoki podczas testu w OCCT o 0,01

Nie wiem czy mam włączone zarządzanie mocą :E

Bynajmniej ja nie włączałem nic.

 

Raczej nie jest, to błędy pomiar w OCCT, bo 4.11 nie osiągnąłbym na 1.40 xD No chyba, że bardzo dobra sztuka, ale na 4.21 już błąd rdzenia wywalał podczas testowania OCCT więc zostawiłem na 4.11Ghz

Edytowane przez Flap
simi33
komentarz
komentarz

że w biosie mam inne niż w rzeczywistości xD

No właśnie nie wiesz w końcu jakie masz w rzeczywistości bo tak naprawdę ani te podawane przez bios ani occt/HW/aide itp. nie muszą być realne- rzeczywiste ;)  Trochę w necie pogrzebałem i nie znalazłem nic na temat punktów na twojej płycie... W sumie to 1.47V przy 4.1 ghz to piękny wynik.

  • Dobra wypowiedź 1
Flap
komentarz
komentarz

To jest dziwny wynik xD

Mnie się wydaje, że napięcie jest takie jak w biosie, bo nie możliwym jest żebym na 1,47 4.2Ghz nie zrobił.



Jest jakaś możliwość sprawdzenia jakie jest rzeczywiste napięcie?

simi33
komentarz
komentarz

Tak jak mówiłem tylko multimetr i punkty pomiaru napięć na płycie ale na twojej chyba takowe nie występują... Innych dających 100% pewności nie znam.

pozdrawiam

  • Dobra wypowiedź 1
Bugless
komentarz
komentarz

tylko te mierniki za 10zł też przekłamują... pożądna sonda kosztuje 30$

  • Dobra wypowiedź 1
Flap
komentarz
komentarz

A aktualizacja BIOS'u by coś dała?

Krycha``
komentarz
komentarz

tylko te mierniki za 10zł też przekłamują... pożądna sonda kosztuje 30$

To ma kupować miernik za 30$ by zmierzyć napięcie w komputerze?

  • Dobra wypowiedź 1
piotrasta
komentarz
komentarz

To ma kupować miernik za 30$

jaki miernik tu mowa była o sondzie :P do tego musisz dorzucić miernik za 3k$ :P

tylko te mierniki za 10zł też przekłamują

WSZYSTKIE mierniki przekłamują tylko że jedne w mniejszym inne w większym stopniu

  • Dobra wypowiedź 1
Bugless
komentarz
komentarz (edytowane)

aki miernik tu mowa była o sondzie :P do tego musisz dorzucić miernik za 3k$ :P

 

Sonda o której mówię :) Została stworzona przez jednego z najlepszych na świecie overclockerów i zawiera za równo Termometr jak i miernik.

 

osobiscie robilem kiedyś test 8 najpopularniejszych "nisko budżetowych" mierników i wynik był parodią totalną :)  różnice masakryczne :)

Edytowane przez Bugless
  • Dobra wypowiedź 1
Flap
komentarz
komentarz

Miło, że urządzacie sobie tutaj fajną dyskusje, ale dobrze by było jakbyście mi jeszcze odpowiedzieli na pytanie xD

 

A aktualizacja BIOS'u by coś dała?

piotrasta
komentarz
komentarz

Sonda o której mówię  :) Została stworzona przez jednego z najlepszych na świecie overclockerów i zawiera za równo Termometr jak i miernik.

to w takim razie walnołeś się o jedno 0 ;)

A aktualizacja BIOS'u by coś dała?

 

spróbować zawsze można 

  • Dobra wypowiedź 1
Flap
komentarz
komentarz

Tylko, że nie wiem jaką wersje BIOS'u mam aktualnie xD

piotrasta
komentarz
komentarz

widzę że masz płytę gigabyte ściągnij @bios ze stony gigabyte i kliknij 0a3e5a11f880095a7b470a0d3181a5fb.png?136 i będziesz miał najnowszy ;P

  • Dobra wypowiedź 1
Flap
komentarz
komentarz

Gdzie ja mam to kliknąć?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.