x-kom hosting

Wyszukiwarka na stronę.

Kicuch
utworzono
utworzono

Witam, 

 

Dostałem zlecenie na stworzenie strony internetowej.


Jest to strona z ogłoszeniami, więc potrzebowałbym wyszukiwarki, gdzie można wybrać: rok, produkcji, rodzaj pojazdu, itp.


Projektuje stronę w Dreamweaver CS3.

 

Czy ktoś mógłby pomóc mi z stworzeniem takiej wyszukiwarki??
 

leggo
komentarz
komentarz

Te pojazdy mają być wyszukiwane w bazie danych?

Kicuch
komentarz
komentarz

Właśnie nie wiem, czy warto zrobić bazę, dla 20 - 30 pojazdów.

Chciałbym uwzględnić, też rok, kategorię pojazdu lub markę pojazdu.

Prosiłbym o dokładne wytłumaczenie od czego zacząć.

  • 2 tygodnie później...
leggo
komentarz
komentarz

Zupełnie zapomniałem o tym temacie.

 

To czy warto robić bazę danych zależy od możliwości serwera. Jeśli serwer, na którym będzie stała strona pozwałaby na dodanie bazy, to myślę , że mimo wszystko lepiej stworzyć sobie prostą bazę, nawet dla tak małej ilości pojazdów. To pozwoliłoby, chociażby, na łatwiejsze modyfikacje i aktualizacje danych.

 

Jeśli jednak wolisz obejść się bez bazy, zawsze możesz stworzyć sobie plik tekstowy, w którym będziesz miał zapisane poszczególne informacje poukładane w odpowiedniej kolejności.

Kicuch
komentarz
komentarz

Mam możliwość zrobienia bazy danych.

Chodzi mi o wytłumaczenie krok po kroku, jak napisać taką wyszukiwarkę, może jest gdzieś jakaś gotowa??

leggo
komentarz
komentarz

Jeśli wpisy maja być zamieszczane przez użytkowników, to nie ma raczej mowy o innym rozwiązaniu jak baza danych.

 

 

Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz stworzyć sobie odpowiedni formularz, w którym będzie można wpisać szukane słowo oraz zaznaczyć odpowiednie filtry (rok, marka). Następnie pod button szukaj podpinasz funkcję, która na podstawie wpisanego słowa i wybranych filtrów stworzy odpowiednie zapytanie. Zapytanie wysyłasz do bazy, a otrzymane wyniki wyświetlasz na stronie - ot, i cała filozofia.

Kicuch
komentarz
komentarz

Wolałbym sugerować odwiedzającym stronę, wybór marki, roku produkcji, itp.

leggo
komentarz
komentarz

Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli.

Kicuch
komentarz
komentarz (edytowane)

Może, źle mnie zrozumiałeś, jeśli napisałem "wyszukiwarka".

Mam np. pole "marka" i z tego pola wysuwa się lista rozwijana, jakie są marki do wyboru, 
Wyjątkiem byłoby np. podanie roku, gdzie chciałbym, żeby odwiedzający stronę, mógł napisać sam od, którego roku i do którego roku interesuje go pojazd.


 

leggo
komentarz
komentarz

W takim razie pewnie chciałbyś, żeby wyszukiwanie było "stopniowe" (najpierw użytkownik wybiera kategorię pojazdu, a dopiero później pojawia się kolejna lista zawierająca, np. dostępne marki w tej kategorii).

Tak, czy inaczej sposób działanie jest tutaj równie prosty. Żeby wypełnić listę marek tworzysz zapytanie, które będzie zwracać wszystkie wartości z kolumny "marka" bez powtórzeń. Przy tworzeniu kolejnej listy nie bierzesz już wszystkich unikatowych wystąpień, ale tylko te rekordy (też bez powtórzeń), które w kolumnie marka zawierają taką wartość, jaką wybrał użytkownik w poprzedniej liście/listach.

Jak w ogóle zrobić listę, chyba tłumaczyć nie muszę.

 

 

Ostatecznie, jeżeli lista pojazdów będzie stała i niewielka, możesz całkiem olać trzymanie tych danych w jakimś pliku, a umieścić to bezpośrednio w skrypcie (jako tablicę). Takie rozwiązanie znacznie ułatwiło by Tobie zadanie, ale każda modyfikacja listy pojazdów wiązała by się z ingerencją w kod.

Kicuch
komentarz
komentarz

To mnie zaciekawiło.
Mógłbym całą wyszukiwarkę zrobić w javascript??

leggo
komentarz
komentarz

Mógłbyś, ale nie było by to zbyt profesjonalne rozwiązanie. Lista pojazdów byłaby zrobiona na sztywno (zmiany można byłoby wprowadzać tylko edytując kod).

 

Gdy wczytujesz dane (z pliku lub z bazy) często i tak musisz je sobie gdzieś przechować. Teoretycznie, gdy danych jest niewielka ilość, zamiast wczytywać je z zewnątrz, mógłbyś stworzyć sobie tablicę obiektów i do niej, bezpośrednio w kodzie, wpisać wszystkie dane na temat pojazdów.

Całe wyszukiwanie opierało by się wtedy na przeszukiwaniu tablicy.

  • 3 tygodnie później...
Kicuch
komentarz
komentarz (edytowane)

Mógłbyś podać mi przykład kodu??

Gdzie co powstawiać??

leggo
komentarz
komentarz

Trochę czasu już nad tym siedzisz :D

 

Przykład tablicy obiektów (bo o to, jak mniemam, Ci chodzi):

var x = 1;
var pojazdy = new Array();
pojazdy[1] = new Object();
pojazdy[1].marka = "fiat";
document.write(pojazdy[x].marka);

 

Jeśli masz dalsze problemy, najlepiej będzie jak wstawisz to, co już sam napisałeś w tym kierunku.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.