x-kom hosting

Nowy dysk a płyta Recovery

vlodek87
utworzono
utworzono

Witam, jestem nowy na forum, więc przepraszam jeśli ponawiam temat, ale szukałem w google i nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na mój problem.

 

Otóż posiadam laptopa Toshiba Satellite A200 z systemem Windows Vista 32-bit. Swego czasu psuł mi się dysk twardy czego objawem było totalne zawieszanie się systemu. Pomagało jedynie instalowanie wszystkiego od nowa. Z racji tego, że do laptopa miałem dołączoną już płytę Recovery (utworzoną przez producenta) po prostu wkładałem płytkę, bootowałem z DVD i wszystko się ładnie instalowało, potem konfigurowało i laptop był jak nowy.

Ale parę dni temu dysk zawiesił się po raz ostatni i już nic mu nie było w stanie pomóc (ja jestem laikiem w sprawach komputerowych ale znajomy to posprawdzał jakimś SMARTEM, instalacją Linuxa i czymś jeszcze i powiedział że dysk do wymiany). Tak więc wymieniłem dysk w serwisie komputerowym na nowy. 

No i tu się pojawia problem. Po włożeniu płytki Recovery i zbootowaniu z DVD wszystko się ładnie wgrywa, instaluje, komputer się następnie restartuje (tak jak to zawsze przebiegało), następuje "przygotowanie do pierwszego uruchomienia systemu Windows" i tu zonk... po chwili ładowania wyświetla się komunikat, że: "System windows nie może dokończyć instalacji przy tej konfiguracji sprzętowej. Proszę spróbować ponownie." (mniej więcej ten tekst).

 

No i teraz nie wiem, czy coś jest nie tak z tym nowym dyskiem, czy jednak płyta Recovery, to jednak tylko "recovery" i będę potrzebował nowego systemu, a jeśli tak, to czy trzeba go jakoś szczególnie dobierać pod konkretny laptop (żeby mi nie wyświetlało czegoś w stylu, że mam fałszywą kopię).

 

Z góry dzięki za wyrozumiałość i odpowiedzi. W miarę możliwości proszę o podanie kroków co i jak wykonać (jak sformatować ten dysk, utworzyć partycje jeśli trzeba, jak zainstalować taki nowy system, bo szczerze to nie mam zielonego pojęcia).

 

 

Zayfi
komentarz
komentarz

Posiadasz stary dysk?

vlodek87
komentarz
komentarz

Posiadam.

Zayfi
komentarz
komentarz

Czy dysk nie nadaje się kompletnie do odczytu? System z niego nie wstanie nawet na kilka minut?

vlodek87
komentarz
komentarz (edytowane)

Moim zdaniem nie. Zanim go wymieniłem udało mi się przywrócić system z płyty, ale podczas włączania i tak zaczęły się wywalać błędy, aż w końcu doszło do takiego stanu, że na czarnym ekranie wyświetlał się tylko tekst "Disc error occured" "Press F2 to continue" Coś takiego, ale po każdym naciśnięciu F2 wyświetlało się to samo. A ponowna próba odzyskania systemu kończyła się na tym, że instalacja dochodziła do jakiś kilku % i się zawieszał... Kolega, o którym wspomniałem stwierdził, że padł definitywnie... Gość w serwisie również.

Aczkolwiek nadmienił, że można go wsadzić do kieszeni, utworzyć małą partycję na początku dysku ok. 30GB, tak żeby z niej dysk nie korzystał, a pozostałość wykorzystać jako dysk zewnętrzny.

Zayfi
komentarz
komentarz (edytowane)

 ściągasz ubuntu  , wypalasz na innym kompie płytkę z linuxem. Mam nadzieję że wiesz o czym mówię?

 

Zróbmy eksperyment. Może się uda. Podłącz stary dysk. Oczywiście robisz to na odłaczonym zasilaczu i wyjętej baterii.

Podłaczasz zasilanie. Starujesz na uszkodzony dysk. sprawdzasz czy ubuntu widzi partycje. Jeśli tak, odpalasz narzedzia administracyjne > Zarządzanie dyskami ( lub podobnie sie nazywa ) i spisujesz na kartce wielkość partycji na starym dysku. To pomoże nam w utworzeniu kopii rozmieszczenia partycji na nowym dysku i przygotowania pod instalację systemu.

 

 

jeśli coś jest ci nieznane, pisz, pytaj.

 

Jeśli ubuntu odczyta rozmieszcenie partycji na dysku dobrze byłoby abyś przedstawił screen lub fotkę. Screen zapiszesz, np na podłaczonym pendraku.

vlodek87
komentarz
komentarz

Aktualnie nie mam na czym wypalić Linuxa, więc to rozwiązanie musi poczekać. 

 

Powiedz mi tylko, do czego zmierzasz tym sposobem, bo na razie nie rozumiem :) Zrozumiałem to w ten sposób, że na nowym dysku należy utworzyć partycje o tej samej wielkości co na starym? Chyba, że docelowo będzie trzeba przenieść zawartość starej partycji Recovery (znalazłem na innym forum takie rozwiązanie).

 

Znalazłem gdzieś opis identycznych kłopotów jak u mnie i ktoś odpowiedział, że na tym nowym dysku brak jest partycji służącej do odzyskiwania systemu i jedynym/najlepszym wyjściem jest instalacja nowego systemu + później sterowników.

 

Generalnie nie mam parcia na ta viste, myślałem nawet o zmianie na Win7.

 

Co do podmiany dysku twardego. Nie trzeba tego robić w jakiś bardziej sterylnych warunkach niż jakie panują w mieszkaniu? :) Nigdy tego nie robiłem, a wolałbym nie uszkodzić nowego twardziela, trochę mnie kosztował :p

Zayfi
komentarz
komentarz (edytowane)

Chodziło mi o podgląd dysku i stworzenie identycznych (pustych partycji do zrzucenia Visty) skopiowanie partycji Recovery, ustawienie jej jako aktywnej i instalacja z partycji recovery.

 

 

Co do podmiany dysku twardego. Nie trzeba tego robić w jakiś bardziej sterylnych warunkach niż jakie panują w mieszkaniu?

Nie nie trzeba. gdyby tak było nikt samodzielnie nie wymieniłby dysku w żadnym kompie.

raffallcom
komentarz
komentarz

jest jeszcze 1 wyjście. Zawsze można zobaczyć na naklejce z kodem na potwierdzenie oryginalności jaki ma się dokładnie system/wersje. Popytasz kolegów może mają taki sam. Ściągnąć z internetu też można ale można przy tym ściągnąć dodatkowo jakiegoś wirusa i jest to nielegalne.

  • 3 tygodnie później...
vlodek87
komentarz
komentarz (edytowane)

Witam,

sorry za długą zwłokę, ale sprawy zawodowe przesunęły laptopa na dalsze miejsce

 

Zrobiłem jak poleciłeś, ale nie wiem jak zamieścić tu screena... Z opcji "grafika" nie ładuje się.

 

Ale na screenie widać coś takiego:

 

/dev/sda1                        system plików - nieznany                              186.31 GB

nieprzydzielonych            system plików - nieprzydzielonych                    1.21 MB

 

więc chyba żadnej partycji recovery nie będzie... 

miciugo
komentarz
komentarz

jest jeszcze 1 wyjście. Zawsze można zobaczyć na naklejce z kodem na potwierdzenie oryginalności jaki ma się dokładnie system/wersje. Popytasz kolegów może mają taki sam. Ściągnąć z internetu też można ale można przy tym ściągnąć dodatkowo jakiegoś wirusa i jest to nielegalne.

 

Pobierz z netu system DOKŁADNIE taki sam jak miałeś (biega o wersję i SP) i zainstaluj aktywując kluczem z naklejki OEM którą masz na lapku. Wbrew temu co kolega napisał to jest akurat legalne, i jak pobierzesz z dobrego źródła i będą się zgadzały sumy kontrolne to nie masz się czego obawiać. Tylko potem czeka cię pobieranie i instalacja sterów - pobierz ze strony wytwórcy lapka i pod twój system.

Zayfi
komentarz
komentarz

/dev/sda1                        system plików - nieznany                              186.31 GB

To wygląda na usterkę dysku i zanim cokolwiek bedziesz chciał instalować należy najpierw sprawdzić dysk przy pomocy MHDD.

vlodek87
komentarz
komentarz

Zayfi, czyli tak jak przypuszczałem, ten stary dysk jest na tyle padnięty, że nic z nim nie zrobię... :/

 

Czyli chyba jednak pozostaje mi instalacja nowego systemu od zera + potem stery. A może mi ktoś wyjaśnić dlaczego z płyty Recovery nie da się na nowym dysku zainstalować systemu? Na różnych forach ludzie mieli problemy bo nie porobili tych płyt, ale ja płytę mam, ale bezużyteczną teraz... 

Zayfi
komentarz
komentarz

Czyli chyba jednak pozostaje mi instalacja nowego systemu od zera + potem stery. A może mi ktoś wyjaśnić dlaczego z płyty Recovery nie da się na nowym dysku zainstalować systemu? Na różnych forach ludzie mieli problemy bo nie porobili tych płyt, ale ja płytę mam, ale bezużyteczną teraz...

Tak. Musisz ściągnąć Viste i postawić na kluczu z nalepki. Miejmy nadzieję, że się aktywuje.

vlodek87
komentarz
komentarz

A potrafisz mi wytłumaczyć dlaczego ta płyta recovery nie potrafi zainstalować systemu? Trochę martwi mnie instalowanie wszystkich sterowników, bo rozglądając się za nimi na stronie producenta nie znalazłem do płyty głównej...

 

Jeśli chodzi o dobór systemu do ściągnięcia, to rozumiem że muszę się rozglądać tylko i wyłącznie za wersją OEM? W takim razie czy taką ściągniętą wersję OEM da się aktywować moim kluczem skoro OEM jest przypisana do jednego komputera/sprzętu?

Zayfi
komentarz
komentarz

potrafisz mi wytłumaczyć dlaczego ta płyta recovery nie potrafi zainstalować systemu?

Nie wiem. Spróbuj utworzyć linuxem partycje 60GB w systemie plików NTFS i na nią zrzucić system z Recovery. oczywiśćie mówimy o nowym dysku.

 

rozglądając się za nimi na stronie producenta nie znalazłem do płyty głównej...

Podaj link do sterów

vlodek87
komentarz
komentarz

Witam,
http://www.toshiba.pl/innovation/download_drivers_bios.jsp?LNG=20&service=CE
Archiwum, Satellite, A200, PSAE6E, Vista 32 bit.

W instrukcji instalacji sterowników można zobaczyć:
No. Component Name Version
1 Windows Vista RTM
2 Intel ICH7M Chipset Utility native
3 Intel 945GM Display Driver
or
3 nVIDIA G72MV-A3/NB7P-GS Display Driver
4 Realtek ALC861D Audio Driver
5 Realtek 10/100 8101E/ Gigabit 8111B LAN Driver
6 Synaptics Touch Pad Driver (with LuxPad)

itd.

 

Tylko że podczas instalacji z płyty recovery on i tak tworzy dwie partycje i prosi o ustalenie ich rozmiaru. Ja już próbowałem różnych kombinacji. Domyślnie dzieli dysk na pół, więc dobierałem różnorakie wielkości tych partycji i za każdym razem to samo.

Zayfi
komentarz
komentarz (edytowane)

1. Mozesz zrobić kopie tej płyty Recovery i spróbować instalacji z kopii.

2. Nie ma co się szczypać tylko ściągaj taką samą Viste i instaluj. Klucz wpisz dopiero po całkowitej instalacji i aktywuj.

 

Przyszło mi do głowy takie coś. Skopiuj MBR ze starego dysku i wrzuć na nowy > potem instalacja z Recovery. Wszystko musisz robić na innym pececie

http://www.fixitpc.pl/topic/3437-sporzadzenie-i-przywrocenie-kopii-mbr/

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.