x-kom hosting

zmiana procesora pentium dual core czy ma sens

marcintd
utworzono
utworzono

Witam, właśnie jestem na etapie upgrade'u komputera i zastanawiam się czy opłacalna jest wymiana procesora na core2duo lub core2quad.

 

Czy przyrost mocy będzie zauważalny i czy modyfikacja 3 letniej maszyny ma dalej sens( kwestia kosztów)?

 

Moja obecna konfiguracja:

 

 
Procesor: Pentium Dual-Core e5300 2.6GHz

Cooler: standardowy z procesora

Karta Graficzna:  Sapphire Radeon HD 7750 Ultimate 1GB

Zasilacz: Corsair VS 450W ATX 80 PLUS 120mm

Dysk Twardy: samsung 250GB

Pamięć RAM: geil 2x2GB ddr2 800MHz

Płyta Główna: EP43-DS3L (rev. 1.0) Intel®  P43 Chipset

Obudowa: jakiś apollo

 

 

neo10
komentarz
komentarz

Jak już to można o quadzie pomyśleć ale zawsze lepszym rozwiązaniem jest sprzedanie obecnego i kupno czegoś na nowych podstawkach

Krycha``
komentarz
komentarz

Akurat w tym przypadku modyfikacja sprzętu sens ma. Autor ma 4GB RAMu, dobry zasilacz i przyzwoitą płytę główną. Celowałbym na twoim miejscu głównie w Quady Q6600/Q8300 albo jakieś Q9300 lub C2D E8200 a najlepiej E8400.

marcintd
komentarz
komentarz

Prawdopodobnie zdecyduje się na quada. jako, że dostępne są w zasadzie tylko używki, to czy mogę kupować je bez obaw, czy na coś zwracać uwagę.

czy boxowe chłodzenie z mojego procesora wystarczy czy też mam kupić inne, a  jeśli tak to jakie?

Krycha``
komentarz
komentarz

Do Quada warto dokupić dobre chłodzenie, dobrze się one podkręcają. Najtańszym dobrym rozwiązaniem będzie: http://www.ceneo.pl/18018476

Pentium320
komentarz
komentarz

Ja mimo wszystko próbowałbym kręcić tego E5300 na ile chłodzenie pozwoli (one bardzo fajnie się kręcą) i dalej to już chyba tylko zbieranie pieniędzy na nową podstawkę...

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Ta tak, podstawka z 1155 i coś typu Pentium Dual Core G860 lub G2020, chyba że cię stać na coś lepszego :) Jeżeli chcesz kupić i3, daj spokój i kup coś takiego co napisałem, to to samo, tylko że i3 obsługuje HT

marcintd
komentarz
komentarz

Taka zmiana wiąże się z zakupem nowej płyty, procesora i pamięci, a  z tym w 300zł się nie zmieszczę( cena zakupu Quada) i nie wiadomo ile dostałbym za stare podzespoły.

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Ale należy patrzeć ciut przyszłościowo, na socketa 775 później już nic nie znajdziesz, ja teraz męczę się z Pentium E2160 1.80 GHz bo zbieram na pamięć (8GB), Płytę i proce G860 :) Bo naprawdę warto :)

marcintd
komentarz
komentarz

Mam nadzieje, że nie zrobię spamu ale ile musiałbym wydać minimum na taka zmianę?

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

na priv napisz, nie zrobisz spamu :)

Krycha``
komentarz
komentarz

Zmiana z E5300 na Quada będzie wyraźnie odczuwalna i nie zmieniałbym od razu całej platformy tym bardziej, że w tym zestawie słaby jest tylko procesor. 

marcintd
komentarz
komentarz

Daliście mi ciężki orzech do zgryzienia :) Sytuacja wygląda w sumie tak:

opcja nr.1 Kupuję quada plus chłodzenie= wydatek rzędu 350zł około

opcja nr. 2 Kupuję płytę, procesor i ram= wydatek około 600zł, ale po sprzedaniu starych podzespołów (około 250zł) koszty powinny się wyrównać.

I teraz dopiero to mam klina zabitego ;)

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz (edytowane)

Ja polecam zmienić ci podstawkę na LGA1155 ponieważ później będziesz mógł zmienić nawet na I7 http://www.saturion.pl/product/158243/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Intel_Core_i7_3770_3_40_GHz_BOX_trzeciej_generacji.html#produktSpecyfikacja    A tak to teraz wydasz na quada 350zł a za rok i tak pewnie będziesz chciał przejść na coś szybszego i wtedy szkoda tych 350zł, tak to od razu kupisz LGA1155 i później po około 2-3 (bo tyle gdzieś będziesz się cieszył z G860 lub G2020) latach kupisz se i7 na przykład :)

Edytowane przez Lord_Farkuap
Krycha``
komentarz
komentarz

Za 2-3 lata pewnie znowu zmieni platformę na bardziej przyszłościową a nie kupi i7. 

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz (edytowane)

Jezuuu, niektórzy nie rozumieją że już nie produkują procesorów pod LGA775, ale to da się zrozumieć czemu uważasz że lepiej kupić Quada; bo sam go masz. A w przyszłości kupić I7 to tak jak teraz kupić Quada, a w przyszłości kupić coś lepszego niż I7 to tak jak teraz kupić I7....

Edytowane przez Lord_Farkuap
Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak dla mnie to procesory z serii G XXX kupuje się na pół roku (jeśli kogoś od razy nie stać na lepszy) w drodze po i5 lub i7 .Po zakupie tych ostatnich używa się ich 4 czy 5 lat i zmiana . Drugą grupą ludzi kupujących serię G są ci co komp im służy do neta i filmów .Gry to dla nich jakiś dodatek np taki WoT .

Edytowane przez akko2012
Krycha``
komentarz
komentarz

Polecam Quada, bo odczułem naprawdę duży skok wydajności w porównaniu do starego E6400 dlatego wydaje mi się, że zamiast inwestować sporo kasy w nową platformę, która będzie i tak za mocna dla Radeona 7750. 

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz (edytowane)

Dokładnie (to co powiedział akko), a G860 starczy mu nawet na 2 lata, to będzie dobrze, ja 4 lata się męczyłem z Pentium D 805 2.66 GHz 1 rdzeń. Ale G860 to przyjemność. Można w wiele gier pograć na full detalach (oczywiście przy dobrym GPU) i przy okazji jest na podstawkę LGA1155, czyli bardziej przyszłościowa. A kupno I7 nawet za 2 lata będzie dalej opłacalne bo to bardzo wydajny i ogólnie porządny procesor.

P.S. Stary uwierz mi że nowa platforma nie będzie za mocna dla Radeona HD 7750, a nawet jakby to i tak pewnie nie będzie miał go do końca życia. Akko WoT to nie dla wszystkich dodatek, na przykład ci co są w klanie muszą dość często grać :) Na przykład taki ja :) więc szybko ciułam na nową platformę żeby pograć na wysokich haha

Edytowane przez Lord_Farkuap
marcintd
komentarz
komentarz (edytowane)

Spokojnie Panowie nie ma się co kłócić.

Musze to dobrze przeanalizować, jako że zmiana platformy jest bardziej skomplikowana(m in. sprzedaż starych podzespołów i sam to muszę poskładać)) od kupna procesora, prosiłbym o podanie konkretnej, najtańszej konfiguracji płyta, procesor, ram.

Co do karty graficznej to właśnie ją kupiłem, jako cichszą alternatywę dla wyjącego radeona 4870, gry nie są u mnie priorytetem.

Edytowane przez marcintd
Krycha``
komentarz
komentarz

No ale chyba nie zamierzasz polecić mu płyty na H61 w celu przyszłego wsadzania i7?

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

Podałem tylko przykład, może kupić zamiast tego jakiegoś Asrocka b75 na przykład?

Krycha``
komentarz
komentarz

Najlepiej pomyśleć o płycie na Z77.

Wilson
komentarz
komentarz

Już zmienili przecież te nowe 2011. Może teraz nie są popularne bo obsługują tylko I7 i Xenon-y, ale za 3 lata to w tępię Intela to 2011 będzie równe teraźniejszemu 775 :D.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.