x-kom hosting

Instalacja Ubuntu 7.10 - Problem

Horuss
utworzono
utworzono

witam

mam problem i zarazem pytanie dotyczace instalacji ubuntu 7.10

aktualnie mam trzy partycje, wyglada to tak:

c - windows xp 15gb

d - pusty, gotowy na przyjecie ubuntu :D 15gb

e - programy,gry 120 gb

pobralem juz i nagralem plytke wersje desktop

no i teraz wszystko sie zaczyna. pytam o wszystko, mimo iz moge przetestowac na swoim komputerze, ale boje sie utraty danych, a niektore naprawde sa wazne, a zrobienie ich kopii zapasowej wymagalo by bardzo duzo czasu.

1. czy lepiej jest uruchomic live cd i z poziomu uruchomionego ubuntu instalowac czy od razu z rozruchu ?

2. jaki format musi miec partycja pod ubuntu ? moja 'd' ma ntfs. da sie to zmienic na inna podczas instalacji jesli trzeba?

3. czy podczas instalacji mozna zmieniac cos z partycjami, zwiekszac zmniejszac czy cos ?

4. po przeczytaniu na http://pmu.4.pl/ rozdzialu o partycjonowaniu uznalem ze to chyba trudniejsze niz myslalem... czy trzeba tworzyc jakas druga partycje, to 'swap' ?? o co z tym chodzi ?

5. czy bootmanager lilo instaluje sie automatycznie i po prostu od razu po instalacji ubuntu bedzie mozliwosc podczas rozruchu ladnego wyboru OSa ?

narazie to tyle pytan. ogolnie chodzi mi o to, aby wyjasnil ktos jasno jak wyglada ta instalacja.

i naprawde szukalem o tym, ale albo jest napisane ze to bardzo proste i klika sie tylko 'dalej' albo cos jak w tym linku co podalem...

bylbym wdzieczny za pomoc

pozdrawiam

Horuss

qbaos
komentarz
komentarz
witam

mam problem i zarazem pytanie dotyczace instalacji ubuntu 7.10

aktualnie mam trzy partycje, wyglada to tak:

c - windows xp 15gb

d - pusty, gotowy na przyjecie ubuntu :D 15gb

e - programy,gry 120 gb

pobralem juz i nagralem plytke wersje desktop

no i teraz wszystko sie zaczyna. pytam o wszystko, mimo iz moge przetestowac na swoim komputerze, ale boje sie utraty danych, a niektore naprawde sa wazne, a zrobienie ich kopii zapasowej wymagalo by bardzo duzo czasu.

1. czy lepiej jest uruchomic live cd i z poziomu uruchomionego ubuntu instalowac czy od razu z rozruchu ?

2. jaki format musi miec partycja pod ubuntu ? moja 'd' ma ntfs. da sie to zmienic na inna podczas instalacji jesli trzeba?

3. czy podczas instalacji mozna zmieniac cos z partycjami, zwiekszac zmniejszac czy cos ?

4. po przeczytaniu na http://pmu.4.pl/ rozdzialu o partycjonowaniu uznalem ze to chyba trudniejsze niz myslalem... czy trzeba tworzyc jakas druga partycje, to 'swap' ?? o co z tym chodzi ?

5. czy bootmanager lilo instaluje sie automatycznie i po prostu od razu po instalacji ubuntu bedzie mozliwosc podczas rozruchu ladnego wyboru OSa ?

narazie to tyle pytan. ogolnie chodzi mi o to, aby wyjasnil ktos jasno jak wyglada ta instalacja.

i naprawde szukalem o tym, ale albo jest napisane ze to bardzo proste i klika sie tylko 'dalej' albo cos jak w tym linku co podalem...

bylbym wdzieczny za pomoc

pozdrawiam

Horuss

Wrzuc plytke przed odpaleniem windowsa i daj bootowanie z plyty.

Ubuntu ma program do zarzadzania przestrzenia dyskowa, formatowania jej, zakladania i usuwania partycji.

Najlepiej usun ta partycje gdzie ma by uBuntu - "D" - np. PartitionMagic

Nie wystarczy partycja na system Ubuntu, trzeba jeszcze miejsce na SWAP(pliki wymiany) zrobic. Taka zasada jest (nie umiem jej uzasadnic, ale zatwardziali linuxiarze na pewno potrafia), ze rozmiar SWAP-u powinien byc dwa razy wiekszy od rozmiaru RAM.

Zarov
komentarz
komentarz

Przy większej ilości ramu nie ma potrzeby dawać swap o wielkosci 2x ram.

Hmm, zawsze lepiej zabezpieczyć dane byś później nie płakał jaki to Linux jest. Zainstaluj sobie Partition Magic i wydziel nim partycje dla Ubuntu a potem poustawiaj je w instalatorze Ubuntu w odpowiednim miejscu...Na forum.ubuntu.pl w albumie znajdziesz jak wygląda instalacja. Ogólnie to lepiej byś jeszcze poczytał o partycjonowaniu byś nie zdziwił się później.

Polecam:

http://jakilinux.org

Horuss
komentarz
komentarz

niestety nie dziala na forum.ubuntu.pl ta galeria, juz wczesniej sprawdzalem...

a partition magic to niestety program komercyjny...

czy ta partycja swap musi byc ? nawet jak mam duzo ramu (2x1gb) ?

i czy powiedzmy w tym partition magic mam zamiast tej jednej 'd' partycji zrobic dwie ? jedna duza a jedna na ten swap ?

przy instalacji ubuntu bedzie trzeba wybrac gdzie ma byc linux i gdzie ma byc ten swap ?

Zarov
komentarz
komentarz

Lepiej by była, podobno nie musi być ale sam nie sprawdzałem i jakoś mi się to nie widzi. Daj jej powiedzmy 500mb i niech ma.W PM weź troche wolnego miejsca z istniejacej partycji i to najlepiej nie systemowej i utwórz partycje ext2 albo ext3 i dodatkowo też dla przestrzeni wymiany czyli swapu.Tak, będzie wybór.Co do forum.ubuntu.pl to teraz mi się przyppomnialo ze oni zmieniali skrypt forum i juz tego nie ma. Ale na osdir.com pewnie bedzie w screenach.W razie czego pytaj śmiało.

Horuss
komentarz
komentarz

jeszcze pytanie o punkt montowania:

podczas instalacji juz udalo mi sie podzielic te partycje, czyli w tej wiekszej czesci punkt montowania mam dac / a w tej mniejszej na ten swap co mam ustawic ?

Zarov
komentarz
komentarz

Tak, wieksza ma byc zamontowana na / a reszta swap. Swap jest to partycja wymiany, poczytaj na wiki o tym :P

olej3232
komentarz
komentarz

Ustaw

SWAP 512MB

/boot 100MB ext2 lub ext3

/ reszta miejsca ext3

Horuss
komentarz
komentarz

eee a ta /boot tez musi byc ??

czy po instalacji z poziomu linuxa bedzie mozna normalnie korzystac z dyskow na ktorych jest windows ? jesli nie to jak to zrobic ? zmieniac punkt montowania na dyskach windowsowych podczas instalacji ubuntu ? nie jest to grozne dla utraty danych ? i na odwrot, czy z windy bedzie widac partycje linuxa ?

i czy na windzie te swap i /boot bedzie widac jako normalne partycje kolo innych dyskow ?

olej3232
komentarz
komentarz
eee a ta /boot tez musi byc ??

Nie koniecznie, choć moim zdaniem lepiej jak by był (100MB Cię nie zbawi)

czy po instalacji z poziomu linuxa bedzie mozna normalnie korzystac z dyskow na ktorych jest windows ?

Nie pamiętam czy Ubuntu ma obsługę NTFS w standardzie, ale jeśli nie to doinstalujesz jedną paczkę, poustawiasz i będziesz mógł

zmieniac punkt montowania na dyskach windowsowych podczas instalacji ubuntu ?

Zostaw, później się tym zajmiesz!

czy z windy bedzie widac partycje linuxa ?

Będą potrzebne sterowniki, ale na Linux-a będziesz miał tylko partycję systemową, więc nie ma sensu z pod Windowsa się do niej dobierać

i czy na windzie te swap i /boot bedzie widac jako normalne partycje kolo innych dyskow ?

Nie będzie ich w ogóle w widać!

Horuss
komentarz
komentarz

czesc z tych pytan powstala po przeczytaniu tego: http://pmu.4.pl/

nie ma tam nic o /boot i pisze wlasnie o zmienieniu windowsowej na media/windows wiec dlatego sie pytam

a co do tego /boot - rozumiem ze to cos z rozruchem, ale dokladnie po co to jest ? czy to tam instaluje sie grub ?

olej3232
komentarz
komentarz
czy to tam instaluje sie grub ?

Tak, tam instaluje się grub, jeśli nie ustawisz tej partycji, grub zainstaluje się na systemowej.

nie ma tam nic o /boot i pisze wlasnie o zmienieniu windowsowej na media/windows wiec dlatego sie pytam

Możesz ustawić podczas instalacji, ale jak pisałem wcześniej, nie wiem czy Ubuntu ma w standardzie obsługę partycji NTFS, więc nie wiem czy to zadziała (może Zarov wie coś na ten temat).

Jeśli nie zrobisz tego na początku, możesz ustawić to w dowolnym momencie.

Ja podczas partycjonowania nie ruszał bym partycji Windowsowych!

Horuss
komentarz
komentarz

w sumie racja, ruszanie windowsowych smieci to strach :-)

dobra zrobie to /boot, w sumie co mi szkodzi

mam jeszcze pytanie, moze troche dziwne, ale

uruchamiam tego ubuntu 7.10 z plytki i wszystko ladnie wchodzi, ale jak chce wyjsc (uruchom ponownie badz zakoncz) to ekran sie robi czarny, a komp przerazliwie piszczy przerywanym sygnalem, oczywiscie nie z glosnikow :P trwa to dosc dlugo, ale nie wiem czy komp sie wiesza calkiem czy po pewnym czasie moze przestaje, bo po pol minuty uszy juz nie wytrzymuja i zmuszaja mnie do wcisniecia ctrl,alt,del...

czy to cos powaznego ?

olej3232
komentarz
komentarz

Nie mam pojęcia! Spróbuj zainstalować, jeśli się instalacja posypie, to pewnie płyta źle nagrana, lub obraz uszkodzony podczas ściągania, może to być również kwestia uprawnień!

Horuss
komentarz
komentarz

sciaglem obraz jeszcze raz, nagrywalem na roznych plytkach i wciaz mam ten sam problem: podczas instalacji, w roznych momentach zresza, zawsze pojawia sie blad , numerek bodajze 5 czyli blad odczytu z plyty albo cos z dyskiem...

nie wiem czy dobrze mi sie wydaje, ale to wlasnie przez dysk, bo podczas instalacji windy tez musialem dac na poczatku f6 jak pisze zeby zainstalowac stery scsi lub raid innej firmy i z dyskietki wczesniej robionej z plytki do plyty glownej. inaczej tez podczas instalacji xp byly bledy...

nie wiem, moze na linuxie jest podobnie ?? ale skoro juz te stery instalowalem , bo winde juz wczesniej mam wiec....

a moze to cos z napedem ? chociaz pod winda raczej wszystko czyta w porzadku...

dodam, ze jak w tym menu po zbootowaniu plyty to te bledy opisane tu to pojawiaja sie podczas instalacji po uruchomieniu systemu. gry wybiore opcje uruchom w bezpiecznym trybie graf to w ogole nie chce zaczac instalowac tylko jakies bledy..........

prosze o pomoc

ps. moj sprzed: asus p5b, naped lg h54l, dysk seagate barracuda 7200.10 160 gb sata2

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.