x-kom hosting

Proble, (chyba) Z Ramem

Lucyfer1993
utworzono
utworzono

Witam!

Niedawno kupiłem pentiuma dual core e2140. Wiem ze niepodkrecenie go jest grzechem wiec wziołem sie do pracy. Z O/C doświadczenia dużego nie mam, lecz wiem ze liczą się głównie checi:D. Komputer modernizowałęm stopniowo wiec posiadam aktualnie płyte główną AsRock 4coredual-SATA2. RAM dostałem od wujka bo akurat miał na zbyciu pamieci 2x1gb 133mhz(DDR266)firmy EPLIDA (wiem, że niezbyt wysokie loty). Problem polega na tym, że juz na 1,75GHz (FSB chyba 220MHz) pojawiały sie restarty komputera. Troche to dziwne, ale testy syntetyczne (prime95, sp2000) wypadały bezproblemowo, lecz restarty pojawiały sie w trakcie normalnej, małowymagającej pracy (opera, counter strike). Małoprawdopodobne by wina leżała po stronie proca wiec raczej winowajcą jest pamięć. Na początku chciałem zmniejszyć czestotliwość pamięci zmieniając dzielnik FSB:RAM lecz niestety miał on juz najniższą wartość, czyli 3:2. Teraz chciałbym spróbować cos pokombinowac a timingami. Moje aktualne timingi to 2,5-3-3-6 (tCL-tRCD-tRP-tRAS). Moje pytanie brzmi: jakie timingi powinienem ustawić by rozluźnic troche RAM i dać pole do popisu procowi?? (wszystkie dane techniczne brałem z cpu-z)

Czekam na odp i prosze o pomoc!!!

PS. Nie ma NAJMNIEJSZEJ możliwości bym coś sprzedał/kupił/wymienił wiec prosze mi nie pisać o wymianie czegokolwiek!!!

falcon1984
komentarz
komentarz

A ja myśle, że trzena ustawić zalecane timingiu i częstotliwość dla pamięci, a przede wszystkim odpowiednie napięcie, bo na mój gust masz je niedovoltowane. Poczytaj na necie opis tych pamięci i znajdź dane. Procka można też lekko podvoltować zwiększając jego FSB.

Lucyfer1993
komentarz
komentarz

Napiecia procka nie moge zwiękrzyć poniewaz nie pozwala na to płyta główna (update biosu nie pomaga). A co do napiecia pamieci- do wyboru mam low, normal(albo medium, nie jestem pewien), high, oraz auto, teraz jest ustawione na auto i napiecie wynosi 2,5v. Jesli dobrze wyczytałem to max napiecie wynosi 2,7v lecz nie jestem pewien. Ktoś bardziej rozeznany mógłby to sprawdzic (FIRMA ELPIDA, MODEL ebd11ud8abfb) Poza tym wolałbym napieciem sie nie bawić poniewaz pamieci nie są moje i gdyby sie zepsuły to zostałbym bez ramu i przerąbane u wujka...

Dla mnie najbardziej rozsądna wydaje mi sie zmiana timingów, lecz pytanie jest: na jakie??

Mateo93
komentarz
komentarz

Jak najszybciej zmień pamięci na jakieś 667, 133 to tragedia, zwłaszcza przy takim dobrym procku...

Lucyfer1993
komentarz
komentarz

Pisałem juz w pierwszym poscie ze nie mam mozliwosci wymiany czegokolwiek.Czestotliwosci pamieci juz nizszej nie moge dac niz jest, wiec pozostaje tylko zmiana tych timingów. Jakieś sugestie co do ich wartośći??(teraz mam 2,5-3-3-6)

Sytuacja stała sie jeszcze dziwniejsza. Na fsb 225 - taktowanie 1,8GHz, testy przepadają pomyslnie (prime95 i memtest86). Dodam jeszcze ze były one bardzo gruntownie przeprowadzane. Problemy powstają w Windowsie- programy same się wyłączają i dochodzi do restartów. zaraz po takim restarcie testuje komputer w/w programami i wszystko jest dobrze. Na prawde nie wiem o co tu chodzi. Poza tym gdy podnosze cas latency z 2,5 na 3 to komp mi nie wstaje(WTF??). Prosze o jakies podpowiedzi bo zaraz zwariuje...:/

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.