x-kom hosting

Podkręcanie e7300

sokobijec
utworzono
utworzono

Witam chce podkrecic swoj procesor jako ze bede mial nową karte... Wchodząc w bios wszystkie opcje mam na szaro, jakby zablokowane... Biosa mam najnowszego. Plyta asus p5ql pro

Juz mam, wszedlem w AI TWAEKAR ustawiilem AI OVERCLOCK na manual i trzeba bylo (+) podnosic:) teraz do ilu bezpiecznie moge podniesc tego procka? narazie mam 2,71 hehe chcialem tylko sprawdzic

szagus
komentarz
komentarz

Bezpiecznie możesz do tylu, na ile pozwolą temperatury (kręcić go można do ok. 65 stopni).

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz (edytowane)

podkrecilem go do 2,71 hehe wiem ze to nie duzo... chcialem tylko sprawdzic, temp na rdzeniach to bylo MAX 47 stopni, wahała sie od 42-47, test oczywiscie robilem na occt . Napiecia to 1,11
1,12
1,13
raz wskoczylo do 1,16

chlodzenie do procka mam asus evo, zasilacz jaki posiadam to chieftec 500W

szagus
komentarz
komentarz

A jak Ty sprawdzasz te napięcia?
Jakie masz ustawione vcore w BIOSie? Maksymalnie można bezpiecznie ustawić 1.3625V, ale przy napięciach rzędu 1.25V powinieneś zrobić OC powyżej 3GHz bez większych problemów.

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz

widac w tej tabelce napiecie

szagus
komentarz
komentarz

Jeśli masz na myśli pomiar napięcia programem to one lubią pokazywać czasami głupoty :)
Niemniej jednak program CPU-Z powinien pokazywać w miarę dobrze napięcie z BIOSa pomniejszone o vdrop.
Ale napięcie przestawiasz w BIOSie i z jego poziomu powinieneś mieć wiedzę jakie ono aktualnie jest.

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz

za napiecie procka odpowiada cpu voltage? czy fsb termination voltage? bo chce podniesc napiecie aby podkrecic procesor

szagus
komentarz
komentarz

Cpu voltage.
Napięcia FSB na razie nie ruszaj.
Ustaw też PCI-E Frequency na 100 na razie (zamiast auto)

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz (edytowane)

ustawione na 100, na ile dac cpu voltage? bo dodaje u siebie plusikiem.. wartosc zaczyna sie od 0.8....

specyfikacjaa kompa jak cos:
4gb ram ddr2 ocz
hd 7770
zasilacz 500w chieftec
asus p5ql pro

dalem napiecie na 1.17 i ustawilem procka na 3ghz, bedzie ok?

szagus
komentarz
komentarz

Napięcie zwiększasz małymi kroczkami w górę, w miarę podkręcania. Zwiększa to stabilność, ale też i temperaturę.
Puść sobie test programem OCCT i zobacz ile wynosi temperatura po 10 minutach i czy nie wyskakują żadne błędy.
Maksymalne bezpieczne napięcie dla tego procka to 1.3625V.
Na jakiej częstotliwości pracują teraz ramy?

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz (edytowane)

dalem test na 35min, nie bylo zadnych problemow.. napiecie 1,17 procek podkrecony do 3ghz. Temparatura cputin najwyzsza 57, na rdzeniach od 47 do 52 MAX. I nie wiem czy krecic dalej bo do tego mam karte radka 7770 i mysle ze procek przy tych ghz jeszcze ją blokuje

szagus
komentarz
komentarz

Na razie jest dobrze.
Temperatura nie powinna przekraczać 65 stopni - do tego momentu możesz kręcić.
Spróbuj podnieść napięcie i kręcić dalej.

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz

jakie napiecie dac teraz?

pytanko
komentarz
komentarz

Napiecie spokojnie mozesz jeszcze podnosic. Do 1,25 - 1,3 V. Tylko malymi kroczkami a nie ze od razu dasz 1,3 V :)
Podnos FSB i jednoczesnie gdy stracisz stabilnosc to podnos Vcore. 3 GHz to nic dla tego procka. Spokojnie 3,5 GHz mozesz zrobic tymbardziej ze temperatury sa niezle. A na koniec jak juz osiagniesz ostateczne taktowanie to musisz sprawdzic jakie jest najnizsze napiecie przy ktorym procek jest jeszcze stabilny i takie ustawic.

  • Dobra wypowiedź 1
szagus
komentarz
komentarz

Napięcie zwiększasz małymi kroczkami, wtedy gdy OCCT wywala błędy ;)

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz

dac 1,19 i probowac na 3.2??

i czy warto przejmowac sie temparaturą cputin? bo pokazuje dosyc wysoką... ale temp na rdzeniach jest wporząku

dzwine jest tez to ze napiecie ustawilem w biosie na 1,18 a w cpu-z i occt pokazuje 1,14-1,15 czasami wlasnie 1,18

cpu voltage dalem na 1,18 a w hawadre monitor w biosie pokazuje 1,14-1,15

szagus
komentarz
komentarz

[quote]cpu voltage dalem na 1,18 a w hawadre monitor w biosie pokazuje 1,14-1,15[/quote]
Bo programy pokazują źle.
Bo jest coś takiego jak vdrop, czyli mówiąc w ogromnym uproszczeniu różnica między napięciem ustawionym w BIOSie, a tym na jakim pracuje procesor w systemie.

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz

ale chodzi mi o to ze w biosie tam gdzie sprawdza sie temp mam 1,14-1,15 a ustawione mam na 1,18

szagus
komentarz
komentarz

W takim razie jest to zapewne vdrop.

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz

czyli wszystko jest w porządku? do ilu musialbym go podkrecic zeby ta karta w miare chodzila?

szagus
komentarz
komentarz

Im więcej tym lepiej, musiałbyś wycisnąć ze 4GHz, ale to chyba nie jest możliwe.

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz

no tez mysle ze nie ma szans na tyle,,, ale te 3,5 mysle ze da rade. Krecic dalej?

szagus
komentarz
komentarz

Kręć aż temperatury będą przekraczać 65 st, wtedy trzeba przestać.

  • Dobra wypowiedź 1
sokobijec
komentarz
komentarz (edytowane)

jakie napiecie teraz dac? 1,20 bedzie ok?

dalem napiecie 1,20V procek podkrecany do 3,2ghz test dalem tylko na 10min ale moim zdaniem wypadl swietnie, nie bylo zadnych bledow niczego co moglo by zaniepokoic, niepokoi mnie tylko to ze ustawiam napiecie na 1,20 a pokazuje w occt i biosie co innego, pokazuje nizsze napiecie 1,14-1,17 zalezy i to mnie irytuje.... Temparatury dosc niskie cuputin najwyzsza 47 CORE1 najwyzsza 48, CORE2 najwyzsza 48, temparatury moze dlatego tak niskie po procka podkrecilem od razu po pierwszym uruchominiu kompa dzis, i moze nie zdarzyl sie nagrzac, krecic dalej chyba nie?

dodaje wykresy z testu, chociaz ten cputin skacze do 90stopni i nie wiem czy na to patrzec

szagus
komentarz
komentarz

Możesz kręcić dalej.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.