x-kom hosting

Problem Z Płytą Główną I Procesorem

wojtekg
utworzono
utworzono

Witam.

Jestem amatorem, a nie specem od komputerów, dlatego proszę miejcie litość nade mną;)

Kupiłem używaną płytę główną Gigabyte GA-7ZM Rev2.2.

Miałem do niej stary procesor duron 600Mhz i komp działa sprawnie przy ustawieniu 6x100Mhz.

Płyta główna nie miała zmienianego biosa. Po prostu ją wmontowałem w kompa.

Miałem dobrą okazję wymienić procesor na duron DHD 1300 AMT 1B, więc skorzystałem i kupiłem szybszego durona.

Oczywiście wcześniej przeczytałem tutaj: http://www.gigabyte.pl/products/mb/cpulist/ga-7zm.html, że płyta obsłuży durona 1300Mhz na FSB 200Mhz (specyfikacja tego procesora: http://www.amdboard.com/amdid.html), więc bez obaw go kupiłem.

Okazuje się, że po wmontowaniu go na płytę i uruchomieniu kompa monitor nie zaskakuje.

Dopiero wtedy zauważyłem, że na płycie głównej jest przełącznik do zmienienia częstotliwości: 95, 100, 102, 104, 106, 108, 110, 113 Mhz.

113 to nie 200Mhz, trochę za mało, ale dranie jedne napisały, że płyta w wersji od rev.2.X (a moja ma 2.2) da radę??

Proszę Was powiedźcie mi, że wystarczy zaktualizować bios i nie straciłem na darmo pieniędzy:)

Nie były to duże koszty, ale jak na studencką kieszeń mocno obciążające miesięczny fundusz na przeżycie;)

Nie lubię mieszać na darmo w kompie, zwłaszcza, że nie jestem żadnym szpecem, dlatego proszę Was najpierw o poradę.

Pomóżcie proszę:)

Gigabyte_GA_7ZM_Rev2.2___Duron_600Mhz.jpg

post-12564-1194343909_thumb.jpg

olej3232
komentarz
komentarz

Wydaje mi się ze update BIOS-u wystarczy, pewien nie jestem, ale spróbować zawsze warto!

snip91
komentarz
komentarz

Może karta graficzna nie styka dokładnie. Dociśnij kartę i przeczyść styki.

Szynę ustaw na 100, bo 200 to taktowanie efektywne, 100 to rzeczywiste.

wojtekg
komentarz
komentarz
Może karta graficzna nie styka dokładnie. Dociśnij kartę i przeczyść styki.

Szynę ustaw na 100, bo 200 to taktowanie efektywne, 100 to rzeczywiste.

Karta graficzna styka dobrze bo zmieniłem procesor na starego durona 600 Mhz i właśnie do Was piszę, więc to nie karta raczej:) Szyna ustawiona była i jest na 100Mhz a mimo tego komp nie chciał się uruchomić.

Też myślę nad aktualizacją biosu, ale chciałbym poznać opinię jeszcze kilku osób, aby mieć szersze rozeznanie w temacie.

Dziękuję za posty i czekam na rozwój tematu:)

snip91
komentarz
komentarz

Update BIOS-u na pewno nie zaszkodzi, a może nawet pomoże ;) Moim zdaniem warto zrobić.

wojtekg
komentarz
komentarz
Update BIOS-u na pewno nie zaszkodzi, a może nawet pomoże ;) Moim zdaniem warto zrobić.

Ok:) Jestem zdecydowany na aktualizację biosu:)

Tylko, że w całym swoim długim życiu nigdy tego nie robiłem:P

Możecie mi dać prosty przepis dla noba;)??

Jeśli to istotne śmigam na XP.

Z góry dziękuję:)

wojtekg
komentarz
komentarz

A więc ściągnąłem aktualizację do biosa i przystąpiłem do dzieła, niestety wyskoczyły mi następujące informację:

-chipset is not suported

-Flash part is not suported

Wygląda to jakby zworka na płycie głównej i ustawienia w biosie zabezpieczały przed flashowaniem, jednak zanim przystąpiłem do aktualizacji pozbyłem się zworki na płycie głównej co odpowiada ustawieniu: disable write protection.

Również w biosie wyłączyłem zabezpieczenia dotyczące flashowania: disable flash protection

Tak więc stoję w martwym punkcie i nie wiem czy na płycie są jeszcze jakieś zabezpieczenia?? i co mam teraz począć??

Próbowałem również aktualizacji przez internet jednak znowu coś tam nie trybi i nawet nie odpala się program gigabyta do aktualizacji automatycznych przez neta:/

Ściągam jakieś wtyczki, kombinuję jak koń pod górę, ale mam wrażenie, że to praca syzyfowa:/

Ma ktoś jakiś pomysł??

W każdym razie nie poddaję się i kombinuję nadal;)

Pozdrawiam:]

dar55
komentarz
komentarz

strona 62 manuala

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.