x-kom hosting

jaki system dla grafika?

johny1107
utworzono
utworzono

Komputer wykorzystuję głównie do projektowania, wykorzystując pakiet adobe (głównie photoshop), przeglądania internetu. Tak poza tym to dość często jakiś film i czasami gra.
Odpada Mac, bo mnie nie stać na sprzęt od apple. Chciałbym się dowiedzieć jak wypada linux pod tym względem? Nie mam doświadczenia z tym systemem. Jak dotąd cały czas windows, ostatnio 7.

kelloco2
komentarz
komentarz (edytowane)

Linux - słabo. Photoshop na nim nie działa.
Windows 7 na mocnym sprzęcie + jakiś dobry monitor i powinno być przyzwoicie.

maciekj22
komentarz
komentarz (edytowane)

Dla grafika? Only Mac! :D To jest najczęściej użytkowana platforma przez grafików komputerowych :)
Nie stać? Używany Mac to nie jest jakiś tam duży wydatek :)

kelloco2
komentarz
komentarz

Dodam, że w GIMPie na Linuxie robiłem kiedyś layouty do stron www a w audacity utwór. Dla dobrego malarza, mechanika czy introligatora narzędzia to rzecz drugorzędna.

johny1107
komentarz
komentarz (edytowane)

maciek, a czy używany mac o specyfikacji przypuśćmy, intel core 2 duo 2-3ghz, 2-4 gb ram starczy na dynamiczną i wydajną pracę, jeśli chodzi o prace graficzne? Ogólnie chyba nie ma co porównywać 'maków' do zwykłych PCtów i ich specyfikacji, bo ogólnie są szybszym sprzętem?
Czy warto kupić sprzęt przypuśćmy z 2009-2010 roku?
Gdzie warto rozglądać się za używkami? bo na allegro jest mało...

maciekj22
komentarz
komentarz

Powiem tak....w 2009-2010 też wykonywali prace graficzne :D

johny1107
komentarz
komentarz

no tak, ale czy to jest warte zachodu?

qnick
komentarz
komentarz (edytowane)

A ja powiem tak: Graficy używają komputerów apple, głównie dlatego, że programy graficzne działają na nich po prostu szybciej ze względu na optymalizację pod zamknięte konfiguracje. Z tym, że nie widzę sensu kupowania macbooka pro na przykład z C2D (bo mid 2010 to jeszcze w niektórych przypadkach C2D), skoro możesz kupić nowego laptopa z windowsem z i5 za mniej więcej tą samą cenę (około 3000 zł). Moim zdaniem na nowym lapku z szybszym procesorem praca będzie szybsza. W dodatku Macbooki PRO 15 mają zwykłą matrycę TN, a w tej cenie możesz znaleźć lapka z windowsem i IPSem, na przykład samsunga serii 7, który dodatkowo ma i7, dedykowaną grafikę, 1tb dysku i 8 gb ramu.


EDIT: http://www.amazon.com/Samsung-Series-NP700Z5A-S0AUS-15-6-Inch-Laptop/dp/B006R103MQ%3FSubscriptionId%3D19BAZMZQFZJ6G2QYGCG2%26tag%3Dsquid1516187-20%26linkCode%3Dxm2%26camp%3D2025%26creative%3D165953%26creativeASIN%3DB006R103MQ


Nie bój się kupowania z Amazona - w niektórych przypadkach zobowiązują się do zwrotu opłat celnych, jeżeli na sprzęt zostaną takowe nałożone. Musiałbyś dokładnie dopytać, a gwarancja i tak jest międzynarodowa. Musisz się dopytać jeżeli byś się zdecydował.

johny1107
komentarz
komentarz

Mówimy oczywiście o komputerze stacjonarnym, projektowanie na laptopie, hmmm... mi nie pasuje.

kelloco2
komentarz
komentarz

Odnośnie sensu kupowania Macintosha mam takie samo zdanie jak qnick. Najbardziej opłaca Ci się Windows + bebechy proporcjonalne do tego ile masz do wydania.
[quote name='qnick' timestamp='1345899362' post='1567252']
A ja powiem tak: Graficy używają komputerów apple, głównie dlatego, że programy graficzne działają na nich po prostu szybciej ze względu na optymalizację pod zamknięte konfiguracje.(...)[/quote]
Ta różnica z przeszłości między działaniem takich programów na Mac OS a Windows obecnie zanika a optymalizacje programów były raczej jedną ze składowych niż główną przyczyną wyższej wydajności. Pozwolę sobie zacytować wypowiedź kolegi Jacekalex z forum.dug.net
[url="http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=21470&p=1"]http://forum.dug.net...hp?id=21470&p=1[/url]


[quote][i][b]Apple też będzie bazowało na BSD, co jest nzacznie tańsze, niż zatrudnianie sfory programistów, którzy i tak nic lepszego nie wymyślą.[/b]

Obecnie głównie Novell i Red-Hat zdominowały kawał rynku, który wcześniej był opanowany przez Unixa.

Co do porówniania typu - nie masz kasy na Maca, to możesz Mac - mini, o tyle nie mają sensu, że jakakolwiek knfiguracja sprzętowa w Apple jest o co najmniej 40% droższa, niż to, co mogę kupić z innych firm.
DLatego komputer Apple mi nie grozi w żadnej konfiguracji, ani mini, ani maxi.

Właśnie sprawdzilem w konfiguratorze komputronika, i nieźle wypasiony komputer z 16 GB ram, prockiem intel 3770K, zasilaczem i obudową Thermaltake, do tego Nvidia 560 GTX, dysk 2TB, i blueray wyszedł za 5200, a Komputronik wcale nie jest tanim sklepem, i nie miał akurta i7-3770, więc w zestawieniu wylądowal i7-3770K który jest o 300 zł droższy.

Apple nie wyrobi się z takim zestawem za mniej, niż 7500.
Choć oczywiście, jak ktoś chce np Photoshopa w stabilnym uniksowym środowisku, to Mac jest niezłą alternatywą.

[b]Jednak Win& też już nie m takich wad, jak kiedyś XP, i można go sensownie skonfigurować, także to też nie jest taka przepaść, jak kilka lat temu.
przede wszyskim Win dorobił się sensownego systemu zarządzania pamięcią, X lat po Unixie, Linuxie i BSD, ale jednak :)

A np przy obróbce filmów czy grafiki jakość zarządzania pamięcią RAM jest kluczowa, i byla największym punktem przewagi MacOS nad Windows XP.[/b]

To by było na tyle
;-)[/i][/quote]
kiedyś już o tym pisałem na forumpc + tutaj http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=213952&view=findpost&p=1537662

miodas007
komentarz
komentarz

zacznijmy od tego żebyś sie zastanowił z jakich konkretnie programów chcesz korzystać, no bo jeśli chcesz np koniecznie z photoshopa to sprawa wygląda inaczej aniżeli jeśli uznajesz alternatwy.
drugra sprawa sprzetu: masz już? jesli tak to jaka karta graficzna? nvidia czy radeon? co konkretnie najlepiej napisz
trzecia sprawa do maca mozesz zaintalowac na swoim sprzecie: łamiesz licencje ale nie łamiesz prawa! bo licencja maca jest niezgodna z prawem UE - ale ja tam z maca nie korzystam więc nie mogę polecać bądź nie polecać

johny1107
komentarz
komentarz

Obecnie mam amd 2x 3.0 ghz, geforce 9800 gt 512 mb, 4gb ramu + monitor 4:3 19 cali.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.