x-kom hosting

Plyta pod Intel Core i5-3570K

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Antagoniss' timestamp='1346019242' post='1568450'] Nieaktualny bios to nie jest przecież wada. [/quote]
Tu możemy się sprzeczać - zamawiam sprzęt, pytam sprzedawcę czy będzie kompatybilny i będzie działał prawidłowo ze sobą, jeśli on potwierdzi a sprzęt taki nie będzie to niezgodność wystąpi (zamawiałem sprzęt sprawny a dali mi niesprawny - jestem laikiem, nie wiem o co chodzi :P). Trudno to co prawda udowodnić ale są sposoby ;)

[quote name='Antagoniss' timestamp='1346019242' post='1568450'] Temat wypływa b.często na forach i mogę przytoczyć b.wiele takich spraw. [/quote]
Ok, z tym się mogę zgodzić - wielu userów zapomina o to zapytać bądź to dodać do swojej wypowiedzi. Ja staram się, ale nie zawsze jest jak powinno - oczywiście, jeśli user wymienia tylko CPU to mu na to wskazuję, jeśli kupuje płytę + procesor to już niekoniecznie (z przyczyny, o której wspomniałem wcześniej).

camilo3
komentarz
komentarz (edytowane)

Przed zakupem płyty napisz do morele czy w tej cenie lub za ile z aktualizują bios. Temperatury w porządku na 4.0 Max 68 stopni w Prime95, 4.2 Max 75 Stopni w Prime, na 4.5 Max 85 stopni. Podczas 2 h gry w bf 3 na 4.5 temperatura nie przekroczył 68 stopni. Jak będziesz testował proca to tylko prime95, temperature Real temp, napięcie cpu-z, nic tak nie wymęczy proca jak prime, occt nawet się nie umywa.
Proca chłodzę fortisem 1225 do smarowania polecam arctic cooling mx-2 pasta wydajna i bezpieczna.

Antagoniss
komentarz
komentarz

[quote name='Igorrodz' timestamp='1346020547' post='1568472']... zamawiam sprzęt, pytam sprzedawcę czy będzie kompatybilny ...[/quote]
W zasadzie nie kupujemy gotowców, bo są nieopłacalne. Zatem to kupujący decyduje o doborze części, co IMO zwalnia sprzedającego od odpowiedzialności za cały zestaw. Jednym słowem w świetle prawa kupujesz różne części które nie muszą stanowić zestawu a gwarancja nie dotyczy całego komputera ale poszczególnych części. Tak samo rękojmia czyli odpowiedzialność sprzedającego za wady, jest traktowana w taki sam sposób i odnosi się do poszczególnych części nie do całego zestawu.
Wiele sklepów działa na zasadzie hurtowni, a kontakt z klientem podczas sprzedaży jest ograniczony do realizacji zamówienie przygotowanego przez kupującego. Nie ma tam prowadzonego montażu ani serwisu który się tym zajmuje, jedynie obsługa magazynowa, sprzedaż, reklamacje itp. Tak działa bodajże RAm.net i nie przypuszczam, żeby w takim sklepie była jakaś mozliwość przygotowania sprzętu dla klienta.
W innej sytuacji gdy nie zamawiamy całego zestawu w jednym sklepie, ale np kartę grafiki na Allegro, resztę na Morele.net. Sklep nawet nie ma możliwości sprawdzenia naszego zestawu i nie możemy oczekiwać, że płyta przyjdzie z wgranym najnowszym biosem.
W przypadku morele.net, agito, techland, esc.pl mamy możliwość montażu, instalacji Windows i zamawiając usługę montażu sklep zobowiązuję sie sprawdzić nasze zestaw czy będzie po prostu działał. Komponenty w tym przypadku gdy zamawiamy usługę montażu nie są od razu pakowane i wysyłane w paczkach do odbiorcy, ale zestaw idzie do serwisu jest uruchomiony jeśli przechodzi test POST test w biosie. W tym przypadku nie powinno być problemu z updatem, ale niektóre sklepy dodają w cenniku wgranie biosu jako dodatkową usługę, która kosztuje. Zawsze zajmuje to trochę czasu, a czas to pieniądz.
Wiec na pewno warto na to zwrócić uwagę w zamówieniu i ustalić, czy nie będziemy narażeni na dodatkowe koszty.
Jednocześnie uważam że sklep powinien gwarantować taki update jako gratis.

camilo3
komentarz
komentarz (edytowane)

[url="http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-p67-pro3-b3-intel-p67-lga-1155-360678/"]http://www.morele.ne...ga-1155-360678/[/url] trochę jest to dziwne co piszesz, bo jeśli zamawiam płytę podaną na początku, gdzie w opisie pisze że podstawka to 1155 obsługuje i3/i5/i7 płyta przychodzi do mnie i nie mogę na niej odpalić i5 3570k to sory.... ale jest to winna sprzedającego za brak odpowiedniej informacji o produkcie i moim zdaniem powinni przyjść po tą płytę wgrać bios i przynieść ją migiem w zębach, bo to z ich winny ja kupiłem produkt który według nich jest kompatybilny z moim i5 a że nie ma tam dalszych informacji czy to winna klienta który ma prawo się nie znać ?

  • Dobra wypowiedź 1
Antagoniss
komentarz
komentarz (edytowane)

Informacja jest dostępna. Podstawka 1155 obsługuje i3/i5/i7 ale drugiej i trzeciej generacji. Pierwsza generacja jest na LGA1156 czyli w ogóle nie jest kompatybilna z 1155. Również LGA1155 to nie wszystko bo nie uwzględniasz tego w jaki chipset jest wyposażona płyta. Chipsety H61/H67/P67/Z68 to architektura SandyBridge i zanim powstały procesory IvyBridgy np i5-3570k nie można było mówić o ich kompatybilności. Obecnie część płyt na starszych chipsetach P67 jest kompatybilna z procesorami IvyBridge, ale nie wszystkie płyty i nie ze wszystkimi procesorami. Część płyt MSI na P67 w ogóle nie obsługuje IvyBridge.
Nie ma winy sprzedającego w tym, że kupujący nie sprawdził na liście czy procesor jest obsługiwany i nie zwrócił uwagi na jakim biosie. Wszytko jest czarno na białym na stronie producenta.

Shaun303
komentarz
komentarz

A zbaczajac troche z tematu to jakie sa MAKSYMALNE bezpieczne temperatury tego procesora w stresie?

camilo3
komentarz
komentarz (edytowane)

105 stopni według intela

Antagonis ale na stronie sklepu zazwyczaj nie ma takiej informacji, ja nie kupuję płyty od asrocka tylko od morele . A tam nawet nie ma informacji że dokładniejsze dane na stronie producenta z ewentualnym linkiem, ja jako klient nie mam obowiązku tego wiedzieć że wszystko jest na stronie asrocka.

Shaun303
komentarz
komentarz

Moglbys podlinkowac gdzie to napisane? :)

Antagoniss
komentarz
komentarz (edytowane)

Intel podaje bezpieczną temperaturę Tcase jako 67,4c.
[url="http://ark.intel.com/products/65520/Intel-Core-i5-3570K-Processor-%286M-Cache-up-to-3_80-GHz%29"]http://ark.intel.com...-to-3_80-GHz%29[/url]

Nie jest to ta samo temperatura przekazywana do programów, ale na pewno temperatury powyżej 90c nie są bezpieczne.

[quote name='camilo3' timestamp='1346072469' post='1568763']


Antagonis ale na stronie sklepu zazwyczaj nie ma takiej informacji, ja nie kupuję płyty od asrocka tylko od morele . A tam nawet nie ma informacji że dokładniejsze dane na stronie producenta z ewentualnym linkiem, ja jako klient nie mam obowiązku tego wiedzieć że wszystko jest na stronie asrocka.
[/quote]

Nie ma też informacji że płyta obsługuje i5-3570. Gdyby Intel zablokował kompatybilność P67 z IvyBridge też byś miał pretensję do sklepu. Po to są takie fora jak to aby tłumaczyć takie niuanse i pułapki przy komponowaniu zestawu.

Shaun303
komentarz
komentarz

A te tCase odnosi się do temperatur w średnim obciążeniu czy stresie?

Antagoniss
komentarz
komentarz

To temperatura max , jeśli obudowa CPU osiąga wyższe temperaturę, może dojść do uszkodzeń w CPU lub degradacji jego możliwości. Procesor nie koniecznie się spali od razu ale używanie w podwyższonej temp. może skrócić życie procesora nawet do kilku miesięcy. 105c byłoby trudne do uzyskania, wcześniej zadziała CPU Throttling przy 95c. Ewentualnie jeśli chłodzenie nie jest sprawne, np. wentylator nie podłączony to przy 105c komputer włączy alarm i się wyłączy.

Shaun303
komentarz
komentarz

Ale wiele ludzi mowi ze w stresie uzyskuja 75-80 i nic im sie nie dzieje :P

Antagoniss
komentarz
komentarz (edytowane)

75-80 to jeszcze daleko do 105c jak ty napisałeś. Możesz podać link do wypowiedzi Intela na którą się powoływałeś.

Optymalnie jest jeśli nie przekracza 75c, 75-79 to już gorąco, więcej to już proszenie się o kłopoty.

camilo3
komentarz
komentarz (edytowane)

T case to nie jest maxymalna temperatura pracy procesora. TJ max wynosi dla Ivy 105 stopni, przy 98 stopniach komp powinien się wyłączyć. 3570k W stresie na auto uzyskuje 68 stopni przy maksymalnym obciążeniu

[url="http://www.frazpc.pl/artykuly/920754-3,Intel_Core_i7_3770K_-_test_Ivy_Bridge.html"]http://www.frazpc.pl/artykuly/920754-3,Intel_Core_i7_3770K_-_test_Ivy_Bridge.html[/url]
nie chce mi sie szukać tego w 150 stronach manuala intela

Antagoniss
komentarz
komentarz

Tylko że Tj max nie ma odniesienia do bezpiecznej temperatury którą jest Tcase. Ty natomiast podajesz temperatury max jako bezpieczne, gdyby ktoś prowadził OC wg. takich podpowiedzi to do czego by to go doprowadziło?
Przypominam że pytanie dotyczyło o bezpieczny poziom temperatur.

camilo3
komentarz
komentarz (edytowane)

każdy ma inne max bezpieczne temperatury ja podałem maksymalną temperaturę powyżej której procek może stracić życie. Optymalna praca IB jest do temperatury 90 stopni.

Shaun303
komentarz
komentarz

[quote name='Antagoniss' timestamp='1346074964' post='1568801']
75-80 to jeszcze daleko do 105c jak ty napisałeś. Możesz podać link do wypowiedzi Intela na którą się powoływałaeś.
[/quote]
Nie ja to pisałem tylko camilo :P

Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Antagoniss' timestamp='1346072811' post='1568771'] Po to są takie fora jak to aby tłumaczyć takie niuanse i pułapki przy komponowaniu zestawu. [/quote]
Owszem, lecz ja nie kupuję od forum lecz ze sklepu. Pytam sprzedawcę, czy płyta [b]A[/b] bezie działała z procesorem [b]B[/b] - sprzedawca odpowiada, że tak. Po otrzymaniu tych elementów nie działa. Zatem jest to zgodne Twoim zdaniem z umową? To jawne wprowadzenie klienta w błąd. Zatem mam podstawę zerwać taką umowę bądź żądać naprawy problemu przez sklep (na ich koszt), który przedstawił mi nieprawdę przy zakupie (sprzedał sprzęt niekompatybilny mimo zapewnień, że jest inaczej).

Antagoniss
komentarz
komentarz

Dlaczego w zasadzie uznajesz że to sklep popełnia pomyłkę? Większość kupujących nawet nie liczy na podpowiedzi sprzedawców, bo otrzymaliby typowe zestawy Alegropodobne. Również nie można ufać sprzedawcy lub jego reprezentantowi bezgranicznie, zwłaszcza konsultanci sklepów często wykazują brak wiedzy specjalistycznej gdy tylko pojawia się wątpliwość odsyłają do z zagadnieniem do producenta. Na Allegro pełno jest zestawów co najmniej słabo jesłi nie błędnie dobranych, może to być za słaby zasilacz albo płyta z obsługą procesorów do 95Wat na której umieszcza się procesor o TDP=125W, na zasadzie że jeśli wystartuje to ok.
Wszystko to powoduje, że to co piszesz o sklepie który ma rzekomo komponować zestaw to abstrakcja a prawa do rękojmi z tytułu niekompatybilności całego zestawu to tylko teoria. Zestawy najczęściej są komponowane przez samych kupujących którzy mają lepszą lub gorszą wiedzę na ten temat i jednocześnie coraz więcej osób przed zakupem woli się upewnić co do swojego wyboru na forum.
Zauważ że w sklepie gdzie składasz sam komputer, to kupujący wybiera komponenty, umieszcza je w koszyku, potwierdza zamówienie i akceptuje regulamin sklepu. Nie ma żadnej umowy w której sklep daje gwarancję, że wszystko jest kompatybilne. A nawet jeśli sprzedający otrzymał wcześniej błędną informacje od konsultanta to udowodnienie takiego faktu jest prawie nie możliwe jeśli sklep sam nie przyzna się do winy.
Jednocześnie to nie przeczy, że masz cały czas prawo gwarancyjne i ustawowej rękojmi do każdego komponentu, ale nie do tego czy zestaw jest kompatybilny.
Dobrym przykładem jest też kompatybilność ram, większość sklepów ma w nosie reklamacje w przypadku gdy nasza płyta okazuje się niekompatybilna z modułem ram.

Igorrodz
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='Antagoniss' timestamp='1346102178' post='1569127'] Dlaczego w zasadzie uznajesz że to sklep popełnia pomyłkę? [/quote]
[quote name='Antagoniss' timestamp='1346102178' post='1569127'] Również nie można ufać sprzedawcy lub jego reprezentantowi bezgranicznie, zwłaszcza konsultanci sklepów często wykazują brak wiedzy specjalistycznej gdy tylko pojawia się wątpliwość odsyłają do z zagadnieniem do producenta. [/quote]
Ponieważ to sklep mi sprzedaje i zgodnie z obowiązującym w PL prawem to on odpowiada za złożoną mi ofertę handlową oraz za wyjaśnienia dotyczące sprzętu - jeśli są błędne to mogę taka umowę kupna-sprzedaży anulować. I w nosie mam, że sprzedawca nie wie - jak źle mnie poinformował to jego problem i mam to w nosie ;) Bo zakupiony sprzęt ma działać i koniec - jak nie działa to już problem sprzedającego.

[quote name='Antagoniss' timestamp='1346102178' post='1569127'] Zauważ że w sklepie gdzie składasz sam komputer, to kupujący wybiera komponenty, umieszcza je w koszyku, potwierdza zamówienie i akceptuje regulamin sklepu. Nie ma żadnej umowy w której sklep daje gwarancję, że wszystko jest kompatybilne. A nawet jeśli sprzedający otrzymał wcześniej błędną informacje od konsultanta to udowodnienie takiego faktu jest prawie nie możliwe jeśli sklep sam nie przyzna się do winy. [/quote]
Zestawy (większe bądź mniejsze - to dotyczy też zakupu pojedynczych komponentów) to osobiście prawie zawsze zawsze składałem w sklepie 'na mieście' (raz kupowałem w Komputroniku a raz czy dwa w Coolingu) - nie dość, że na miejscu, że mogę wszystko przetestować, że nie muszę 'walczyć' ze sprzedawcą jak to opisało już wielu w przypadku zakupów w Morele, no i mam podobną cenę - umiem wskazać sprzedawcy że w sieci jest taniej i albo mi obniży albo idę do konkurencji - to zawsze działa!

[quote name='Antagoniss' timestamp='1346102178' post='1569127'] Dobrym przykładem jest też kompatybilność ram, większość sklepów ma w nosie reklamacje w przypadku gdy nasza płyta okazuje się niekompatybilna z modułem ram. [/quote]
Heh, dwa razy miałem taki przypadek u siebie w Cieszynie - i dwa razy sklep wymienił mi RAM na pasujący. Więc nie rozumiem o co Ci tu chodzi.

EDIT:
Polecam ten sklep - http://optimal24.pl/ - zawsze negocjowałem lepsze ceny niż w ich ofercie w sieci i zawsze miałem taniej. :D

  • 2 miesiące później...
Orygano
komentarz
komentarz

Mam ten sam problem z wyborem.

Powiedzcie która płyta główna Z77 jest lepsza od MSI czy ASRock ...?

RLK
komentarz
komentarz

Nie porównuje się producentów, tylko konkretne modele.

Igorrodz
komentarz
komentarz

Mogę polecić tę płytę - http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8Z77M_PRO/#specifications :cfaniak:

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.