x-kom hosting

Samodzielnie wykonany blok wodny

Aditor
utworzono
utworzono (edytowane)

siema w wakacje planuje wykonać blok wodny do cpu na razie sam blok wiem że musz[color=#ff0000]ę[/color] kupić bloczek miedzi ale czy to koniecznie musi by[color=#ff0000]ć[/color] miedz? chc[color=#ff0000]ę[/color] zrobić to jak najtaniej mam jeszcze gruba plexi jakiś silikon,klej polimerowy,imadło,zaci[color=#ff0000]s[/color]ki,pilniki,frezark[color=#ff0000]ę[/color] mam plan zrobi[color=#ff0000]ć[/color] coś takiego [url="http://mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=printpage&pageid=365&scope=all"]http://mod-planet.co...d=365&scope=all[/url] tylko zamiast tych otworów zrobić żeberka taki radiatorek co o tym myślicie wypali nie chc[color=#ff0000]ę[/color] aby to miało super wielką wydajność tylko żeby działo ochłodz[color=#ff0000]ę[/color] tym prawdopo[color=#ff0000]dob[/color]nie athlona 1800+ lub jak b ę dę miał nowy komputer obecny sprzęt czyli socke[color=#ff0000]t[/color] 755

Edytowane przez djmakus

radekx
komentarz
komentarz (edytowane)

Miedź, bo chodzi parametr zwany przewodnością cieplną.
O ile pamiętam, to najlepszą ma niedawno odkryty grafen, potem diament (ot ciekawostka - dlatego prawdziwy diament przy dotknięciu "wydaje się" bardzo zimny - to jeden z testów na badanie czy diament to diament :)), no a potem srebro i kolejno miedź, złoto, bodaj aluminium i chyba długo nic, a potem stopy żelaza z węglem (stal).
Więc jak nie masz kasy na grafen, diament, srebro i złoto, to zostaje tylko miedź. Aluminium nie polecam ze względu na szybkie utlenianie się. No chyba że jakieś stopy weźmiesz.

Pomysł z radiatorkiem średni, lepsze są te nawiercane otworki.
Chodzi o to, aby powierzchnia była możliwie nierównomierna - po to aby zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła oraz aby wymusić ruch burzliwy cieczy.
Między żeberkami radiatora może wystąpić ruch laminarny, co raczej przeszkadza w wymianie ciepła.

W każdym razie taki projekcik może być całkiem ciekawą zabawą :)

Edytowane przez radekx
Aditor
komentarz
komentarz (edytowane)

hmm my[color=#ff0000]śl[/color]ałem ze ten radiator będzie lepszy ten blok robi[color=#ff0000]ę[/color] dla czy[color=#ff0000]s[/color]tego eksperym[color=#ff0000]en[/color]tu i zabawy, jakiej minimalnej grubości może by[color=#ff0000]ć[/color] ta miedz?chcę jak najmniej bo jest droga i myślę nad przymocowaniem plexi do miedzi myślę o jakimś kleju czy czymś bo gdybym zastosował śruby to by ta miedz musiała by być gruba czekam na dalsze pomysły potem wszystko pod[color=#ff0000]s[/color]umuję , wykonam projekt i kupie wszystko co potrzeba

Edytowane przez djmakus
  • 2 miesiące później...
hawli
komentarz
komentarz

Z maja to chyba jeszcze nie archeologia?
Nie wiem czy tak na serio się tego podejmujesz, jeśli tak to myślę żę mogę służyć radą, bo zrobiłem już samodzielnie kilka bloków z miedzi i inne części do chłodzenia wodnego. Myślę że nawiercanie otworków to rozwiązanie najgorsze pod względem wydajności, prawie że mógłbyś równie dobrze zostawić gładki kawałek miedzi. Chodzi o to, żeby ciecz przepływała jak najdłuższą drogą przez jak największą powierzchnie, przez co odbierze najwięcej ciepła od bloku.
W moich warunkach, dysponując tokarko-frezarką najłatwiej było zrobić blok okrągły, z nacięciami wykonanymi frezem tarczowym. Wykonałem go z wałka miedzi fi 60 grubość 10mm, który kosztował z 19zł, ale to nie jest duży koszt jeśli chodzi o wodne chłodzenie, musisz mieć jeszcze na chłodnice, pompkę, zbiornik też się przyda.

[img]http://ocforum.pl/zalaczniki/f30/2067d1339424906-worklog-chlodzenie-wodne-v2-m.jpg[/img]

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.